Közösségi torony és sportpálya – Rácz Attila diplomaterve
"Koncepcióm lényege, hogy az itt található panelház közösségi tereinek hiányára reflektálva olyan épületet hozzak létre, amely elősegíti az emberek közötti kapcsolatok létrejöttét és hozzájárul az életminőségük javulásához." Rácz Attila diplomatervében Debrecen belvárosába tervezett közösségi tornyot és sportpályát, mely átmenetet képez a meglévő épületek és szomszédos panelházsor között.
Tervezési helyszín
A tervezési helyszín Debrecen belvárosában a Faragó, a Senyei-Oláh István és az Eötvös utca által határolt tömb lezáró része. A területet kettő telek összeolvasztásából hoztam létre, melyeken meglévő épületek találhatóak. Ezek az épületek az egyszintes kialakításukkal, úgy gondoltam, már nem illeszkednek bele a környezetbe, ezért ezeket elbontott épületként kezeltem a tervezésem során. A választott helyszín mellett található a tízemeletes panelsor, mely jelenléte nagy hatással van a környéken élőkre, valamint a tervemre is. Hatalmas méretével alkot egy falat és így elválasztja a forgalmas és hangos Csapó utcától a tervezési helyszín területét.
Beépítés
A toronyépületemmel a meglévő szomszédos épülethez szorosan illeszkedtem. Célom volt, hogy egyfajta átmenetet képezzek a meglévő épületek és a panelház között. A tornyon kívüli nagy területre pedig a környék szabadtéri közösségi tereinek hiánya miatt egy sportpályát helyeztem. A pályát egy szinttel lesüllyesztettem, amellyel egy védettem zóna alakulhatott ki.
Koncepció
A lakóhelyünk tervezése mindannyiunk életének alapvető része, amely közvetlen hatással van mindennapi kényelmünkre és életminőségünkre. Az elmúlt években megfigyelhető, hogy a panelházak lakóinak köreiben egyre hangsúlyosabbá válnak a közösségi szükségletek. Ezek a házgyári épületek gyakran soklakásos egységekből állnak, amelyek esetében az egyéni szféra határait néha nehezen lehet meghúzni. Ezzel párhuzamosan a lakók egyre inkább igénylik az olyan közösségi tereket, amelyek lehetővé teszik a szomszédokkal való interakciót, a közös események szervezését és az otthonok közötti kapcsolatok kialakítását. A közösség kialakítása és a szomszédság erősítése fontos tényezővé válik az emberek életében. Koncepcióm lényege, hogy az itt található panelház közösségi tereinek hiányára reflektálva olyan épületet hozzak létre, amely elősegíti az emberek közötti kapcsolatok létrejöttét és hozzájárul az életminőségük javulásához.
Épület működése
A torony képviseli a kultúrát és művelődést: megtalálható benne a nyugodt olvasási élményt biztosító könyvtár, mind az egyéni, mind a csoportos munkákhoz szükséges szobák, kávézó, melynek a földszint biztosít helyet, valamint egy nagy előadóterem, amely helyet adhat előadásoknak, közösségi gyűléseknek és filmvetítéseknek is egyaránt.
A tornyon kívüli rész képviseli a szabadságot és mozgást: mivel a környéken nagyon kevés szabadtéri lehetőség van a sportolásra, ezért szándékom volt, hogy kihasználva a területet és a torony adottságait, minél több fajta sportolási lehetőség helyet kapjon. A lesüllyesztett pályán lehet kosárlabdázni, röplabdázni, teniszezni, pingpongozni egyaránt, valamint a torony egyik teljes homlokzatán egy mászófal kialakítására került sor. A sportolási lehetőségeken kívül megtalálható egy szabadtéri vetítőhely, melynek ülőhelyeit a pinceszintre való lejutást biztosító lépcsők egy része adja.
Szerkezet
Az épület szerkezetével azt szerettem volna elérni, hogy a robosztus megjelenést erősítse egy nyers, beton felület, ezért választásom a maghőszigetelt vasbeton falra esett. A belső kéreg a teherhordó vasbeton szerkezet, a külső pedig egy 8 cm-es látszóbeton burkolat, melyet bennmaradó anker szálakkal rögzítenek a vasbeton falhoz.
Rácz Attila