Június 23-án választ új elnököt a BÉK
A Csapó Balázs és az általa vezetett elnökség áprilisi lemondása után rendkívüli tisztújító taggyűlést tart a kamara, napirenden az elnök, az alelnök és az elnökségi tagok megválasztásával.
Áprilisban számoltunk be arról, hogy Csapó Balázs, a Budapesti Építész Kamara elnöke támogatottság hiányában lemondott posztjáról, miután a küldöttek elutasították elnöki beszámolóját.
Ahogy a BÉK honlapjáról kiderül, a tisztújító taggyűlésre június 23-án kerül sor az Eiffel Műhelyházban, a napirend szerint ekkor választják meg az elnököt, az alelnököt és az elnökségi tagokat. Az elnökként második ciklusát töltő Csapó Balázs mellett Dr. Reith András PhD vállalt alelnöki pozíciót, Sajtos Gábor DLA és Tima Zoltán pedig elnökségi tagok voltak.
Az új jelöltekről ugyancsak a BÉK oldalán olvasható egy összeállítás adatlapokkal kísérve. A listában elnökjelöltként Eltér István szerepel, alelnök- és elnökségi tag pozícióra Herczeg László, Lente András és Zimborás Gábor jelentkezett, az elnökségi tagjelöltek pedig Dienes Szabolcs DLA, Dobrányi Ákos, Domonkos Ádám, Dulácska Zsolt, Emődi-Kiss Tamás, Kapovits Géza, Kaszás István, Prof. Dr. Kiss Gyula DLA, Mészáros Erzsébet, Peschka Alfréd Vilmos, Schuchmann Péter, Szécsi Zoltán DLA, Vámossy István, Váradi Gábor és Wéber József.
A jelöltek a szavazást megelőzően a helyszínen személyesen is bemutatkoznak, ugyanakkor készült egy közel 50 oldalas összefoglaló dokumentum (ezen a felületen tölthető le pdf-ben), amelyben az önéletrajzok mellett a célkitűzéseikről is lehet olvasni.
Eltér István programjában így fogalmaz: "A BÉK elnökségének lemondása után számos felkérést kaptam, hogy vállaljam el az elnöki posztot. A Jelölő Bizottság felkérésére - legfeljebb két évre - elvállaltam az elnökség vezetését természetesen csak akkor, ha nem találnak megfelelő jelöltet. Nagyon fontosnak tartom ugyanis, hogy a BÉK a lehető legrövidebb időn belül kapjon egy új vezetést annak érdekében, hogy az eddigi eredmények megmaradjanak és a tagság se érezze a válságot. Határozott elvem az, hogy minden, ami érték, azt meg kell tartani. Nem kell változtatás csak olyan esetben, amikor a működést a gazdasági, politikai, közegészségügyi, törvényi változások szükségessé teszik."
Elképzelései alapján a titkárságot, a költségvetést, a honlapot, a Budapest Legendát, a szakmafelügyeletet, a Budapest Nívódíjat, a FEB-et, valamint az Etikai-Fegyelmi Bizottságot érintően nem esedékes változás, ugyanakkor például a FUGA -t illetően igen: "Fontos, hogy a FUGA hosszútávon, jó minőségben fennmaradjon korábbi kiváló működéséhez méltóan. Ennek érdekében rövid és hosszú távú tervet kell készíteni. A vezetői állásokra pályázatot kell kiírni." Emellett a továbbképzés, valamint a kamarai biztosi rendszer területén is újítások várhatóak.
"Végül, de nem utolsósorban a második év végére folyamatosan fel kell építeni egy olyan fiatal csapatot, akik hosszabb távra átvehetik a BÉK irányítását. Ők nem saját érdeküket, hanem az építész szakma érdekvédelmét képviselik. Akik hallják és értik a tagság akaratát, a küldöttek hangját. Akik a legmagasabb szintű építészeti minőséget követelik meg a szakmagyakorlóktól" - zárja gondolatait az elnökjelölt.
A BÉK rendes tisztújítása 2024-ben esedékes, így a választandó vezetők két éven keresztül végzik munkájukat.