Kihirdették a „Budakalász magja 2018” pályázat eredményeit
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata tavaly ősszel hirdetett nyílt pályázatot a budakalászi Kálvária-domb hosszú távú kezelésére, élhető, közösségépítő hasznosítására. A felhívásra 27 pályamű érkezett.
A pályázat keretében tartalmi, építészeti-tájépítészeti eszközökkel megfogalmazott szellemmel átitatott gondolatok felmutatását és javaslatokat vártak. A Bírálóbizottság többszöri áttekintés, majd vita és elemzés után egyhangú szavazással hozta meg a végeredményt: a díjazásra rendelkezésre álló teljes összeg, azaz 5 millió forint felosztásáról döntött; egy-egy I., II. és III. díj kiosztása mellett öt elismerést is kihirdettek tegnap Budakalászon, a Kós Károly Művelődési Házban, ahol az ünnepélyes eredményhirdetést tartották és a pályaműveket bemutató kiállítás is megnyílt.
A pályázat eredményét Ferencz István építőművész, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja, a Bírálóbizottság társelnöke ismertette.
I. díjat nyert és bruttó 1.100.000.- Ft díjazásban részesült a 9. sorszámú pályamű, melynek szerzői: Bajusz Csaba Ádám, Salacz Ádám és Vadász Balázs. Ez a pályázat a templom két kiemelt jelentőségű elemének, a szentélynek és a toronynak a tömeg rekonstrukciójára tesz javaslatot, a rekonstrukció „légies, könnyed, szimbolikus alkotás" – áll az értékelésben, kiemelve még, hogy „a rom környezetére tett javaslata jó, iránymutató". A Bírálóbizottság a pályaművet nem a reális megvalósíthatóság, hanem a pályázat elvont poézise miatt tette az első helyre.
II. díjat érdemelt ki bruttó 1.000.000.- Ft díjazással a 4. sorszámú pályamű, szerzője: Bódi Gergely Gergő.
III. díjat kapott bruttó 900.000.- Ft díjazással a 17. sorszámú pályamű, szerzői: Boholy Ildikó és Németh Máté.
Elismerésben részesült bruttó 400.000.- Ft díjazással:
- a 6. sorszámú pályamű, szerzője: Márkus Péter Kristóf;
- a 11. sorszámú pályamű, szerzői: Benedek Márton, Juhász Balázs, Kiss Márta Andrea, Turi Gergő, Váradi Balázs;
- a 20. sorszámú pályamű, szerzői: Csík Zsolt, Kutas Mátyás;
- a 22. sorszámú pályamű, szerzői: Rácz Anna, Sági Gergely;
- valamint a 27. sorszámú pályamű, szerzői: Molnár Zsolt, Szigeti Vajk István.
A további részletes értékelés itt olvasható.
A Bírálóbizottság összegző véleménye szerint, a bizottság a benyújtott pályaműveket egytől egyig minőségi munkaként bírálta, külön említést érdemel a gondolatokat kifejező rajz és modell együttesének pályázati megjelenése. A Bírálóbizottság nagy megelégedettséggel nyugtázta, hogy ezen nehéz feladatot hány és hány oldalról lehet megközelíteni, s a választ eredményre vinni.
A megfogalmazott ajánlásuk: a pályázati anyag kerüljön bemutatásra a település lakói számára, hogy érzékelhető legyen, egy döntés milyen szerteágazó szálakon keresztül születhet; segítse a települést a közös gondolkodásra; hívjon létre lakossági fórumot egy nyílt beszélgetésre.
A Bírálóbizottság azzal ajánlja jó szívvel a Városnak a pályaműveket, hogy a felvetett építészeti gondolatok kiinduló alapként szolgálhatnak a további lépésekhez.
Végül a Bírálóbizottság tagjai megköszönték a település és Rogán László polgármester támogatását abban, hogy az MMA Építőművészeti Tagozata kiírhatta ezt a szép és nehéz pályázatot a 40 év alatti, fiatal építészek számára.
A díjazott pályaműveket bemutató kiállítás 2019. február 11-ig tekinthető meg a Kós Károly Művelődési Ház és Könyvtár (2011 Budakalász, Szentendrei út 9.) emeletén az általános nyitvatartási időben (hétfőtől szombatig 8–20 óra között).
09:06
A díjazott munkákról megint semmi vizuális anyag?
Sokadszor felteszem a kérdést kedves Fórum: Mi értelme van így ennek a cikknek? A díjazottak neveitöl és a jutalmuk ismertetésétől semelyikünk nem lesz boldogabb. Miért nem veszik a szerkesztők azt a fáradtságot, hogy elkérjék a beadott pályaművek anyagát?