Kurátori pályázati felhívás – Velencei Építészeti Biennálé 2023
Dr. Fabényi Julia nemzeti biztos, a Ludwig Múzeum igazgatója meghirdette a 18. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálé Magyar Pavilonjában rendezendő kiállítás kurátori pályázatát.
A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum feladata a Velencei Biennálé magyar képzőművészeti és építészeti kiállításainak megrendezése. A múzeum vezetője – a hazai gyakorlatot folytatva – pályázatot ír ki a nemzeti pavilonban rendezendő kiállítás kurátori megbízatására. A 2023. évi Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálén az a kiállítás képviseli Magyarországot, amelynek koncepcióját a kurátori pályaművek közül a szakmai zsűri a legjobbnak ítéli.
A pályázat kiírója: Dr. Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, a 2023. évi Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálé nemzeti biztosa.
A pályázat hivatalos megjelenésének helye: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum honlapja.
A pályázat jellege: a résztvevők körét tekintve nyílt. Minden olyan személy pályázhat, aki jártas a kortárs építőművészetben, valamint rendelkezik kurátori praxissal és kiállításrendezői gyakorlattal. A kurátori poszt egyszemélyes, a kurátori feladat társkurátor nélkül látandó el. A kurátor nem lehet egyúttal kiállító is.
A pályázat beadási határideje: 2022. február 22. (A postai feladás legkésőbbi napja.)
A pályázat beadásának módja: a pályázatot nyomtatott formában, egy példányban és elektronikus adathordozón egy példányban elsőbbségi és ajánlott postai küldeményként kell feladni a következő címre: Ludwig Múzeum 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. (A borítékra ráírandó: Velencei Biennále pályázat.) A postai feladás megtörténtéről – regisztráció céljából – a pályázó kurátortól egy e-mailt várnak a következő címre: biennale@ludwigmuseum.hu
A pályázatnak kötelezően tartalmaznia kell:
1. A pályázó kurátor, valamint a kiállításon bemutatandó alkotó(k) rövid szakmai életrajzát, amelyben az idegennyelv-ismeret szintjét is meg kell jelölni.
2. A magyar pavilonban bemutatandó projekt szakmai koncepcióját 6000-10000 karakternyi terjedelemben magyarul, valamint annak 800-1200 karakternyi terjedelmű rezüméjét magyarul és angolul.
3. A projekt látványtervét legalább öt, legfeljebb tizenöt önálló kép vagy mozgókép (H.264, mpeg2, mpeg4) formájában.
4. A kiállítás tervezett katalógusának szakmai koncepcióját és technikai leírását 3000–6000 karakternyi terjedelemben.
5. Kommunikációs koncepciót (ezen belül ötletet a velencei sajtónapokon osztandó kreatív reklámajándékra).
6. A projekt költségvetési tervét (a költségkerete nem lehet több bruttó 23 millió forintnál).
7. A megvalósítás ütemezését különös tekintettel az előkészítési munkálatokra, a kiutazásokra, az építési időszakra, esetleges karbantartásra és a bontásra.
8. Az aláírt nyilatkozati űrlapot, amely letölthető a múzeum honlapján közzétett felhíváson belüli linken keresztül.
A pályázat érvényességének feltételei:
a.) A postára adás előírt dátumának való megfelelés.
b.) Valamennyi szükséges melléklet és a nyilatkozat megléte az előírt formában (kinyomtatva és elektronikus adathordozón).
Amennyiben a pályázat kiírója a pályázat érvényességének vizsgálata során megállapítja, hogy a pályázat nem minden pontban felel meg a pályázati kiírásban foglalt feltételeknek, a pályázót egy alkalommal 2 napos határidővel elektronikus levél útján hiánypótlásra szólíthatja fel. Hiánypótlásra nincs mód, amennyiben a pályázatot határidőn túl adták postára.
A pályázatot elbíráló szakmai zsűri tagjai:
Boros Géza művészettörténész, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum Velencei Biennále Irodája vezetője,
Dr. Fabényi Julia művészettörténész, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa (a zsűri elnöke),
Freivogel Gábor építész (Nürnberg),
Golda János építész, a Magyar Építőművészek Szövetsége alelnöke, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja,
Martinkó József építészetkritikus, az Octogon folyóirat főszerkesztője,
Szipőcs Krisztina művészettörténész, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum szakmai igazgató-helyettese.
A zsűri a beérkezett pályázatok áttekintése után zártkörű prezentáción hallgatja meg a pályázókat. A prezentációk alapján a zsűri egy második fordulóra hívhatja meg a legjobbnak talált, de továbbfejlesztést igénylő pályázatot benyújtókat. Az eredményhirdetés legkésőbbi időpontja (amennyiben nincs második forduló): 2023. március 10. A nyertes kihirdetésére a döntést követő két munkanapon belül kerül sor.
A Magyar Pavilon alaprajza, prezentációja és műszaki leírása a múzeum honlapján érhető el, az elmúlt időszak kiállításairól szintén ott lehet tájékozódni. A teljes pályázati leírás ezen a linken olvasható.