Lajkó Félix "Makovecz turné"
Tisztelet a 75 éves Makovecz Imrének, csodálat a fa kupolák akusztikája előtt. Lajkó Félix hegedűművész 10 koncertből álló sorozatában arra vállalkozott, hogy végigjárja Szlovéniától Erdélyig mindazokat a Makovecz Imre által tervezett templomokat és művelődési házakat, melyek úgy építészetileg, művészileg, mint akusztikailag is egyedi alkotások, a magyar épített örökség meghatározó épületei. A turné tervezett állomásai: Makó, Sárospatak, Kolozsvár, Csíkszereda, Lendva, Siófok, Paks, Kakasd, Százhalombatta, Budapest.
Lajkó Félix vajdasági hegedűművész 10 koncertből álló sorozatában arra vállalkozott, hogy végigjárja Szlovéniától Erdélyig mindazokat a Makovecz Imre által tervezett templomokat és művelődési házakat, melyek úgy építészetileg, művészileg, mint akusztikailag is egyedi alkotások, a magyar épített örökség meghatározó épületei.
Félix amióta megismerte Makovecz Imre munkáit, épületeit, rajong értük, mert a termek kiváló akusztikája, az épületek formabontó, művészi terei, formái, mind-mind inspirálják az alkotásra, a zenélésre.
A turné állomásai a már legendásnak számító Makovecz épületek: makói hagymaház, sárospataki művelődési ház, a lendvai színház, illetve olyan templomok, melyek a világ építészeti kalauzaiban is megtalálhatóak: paksi, siófoki, százhalombattai, kolozsvári, csíkszeredai templomok.
A turné több lesz egy koncert sorozatnál, mivel az állomások építészeti felfedezések is, akusztikai játékok, melyekben Félix zenéje a csodás kupolák által keretet, vázat kap, azaz banális, szívhez szóló témái újabb dimenziókban jelenhetnek meg!
Turnén közreműködő partner Félix zenésztársa Brasnyó Antal brácsán.
Makovecz Imre
Az organikus építészeti formanyelv megteremtője. Száznál több különböző funkciójú, jellegzetes épületet alkotott. A fát nem díszítőelemként, hanem szerkezetként használja, művei környezetükbe illenek, emberbarát, természetes anyagok felhasználásával készülnek. Szerinte az épületnek úgy kell kinéznie, mintha az alja a földből nőtt volna ki és a teteje az égből esett volna le rá. Szándéka az, hogy egylényegűvé váljon az épület a környezettel, szervesen illeszkedjen a tájba. Emberközpontú, "látó" házainak szemük van (két ablak vagy ajtó), amivel a "belső lényeget" kívánja kifejezni, azt, hogy az épület lény.
1969-ben a legrangosabb építőművészeti szakmai díjjal, az Ybl-díjjal, 1990-ben Kossuth-díjjal, 1996-ban Magyar Örökség Díjjal tüntették ki. 2001-ben megkapta a Corvin-láncot, 2003-ban a Prima Primissima díjat. 1987-től tanára a Nemzetközi Építészeti Akadémiának, 1992 óta a Magyar Művészeti Akadémia elnöke. Makovecz Imre konzervatív közéleti személyiségként is ismert.
Lajkó Félix
A vajdasági Palicson élő és alkotó hegedűművész. „A zeném alapját a hangszerem érzékenysége és sokszínűsége adja. Nem játszom semmilyen új stílusú muzsikát, csak járom a magam útját, improvizálok és zenét komponálok. Nem teszek különbséget zenei stílusok és irányzatok között; játszok népzenét, klasszikus muzsikát, rockot, bluest, jazzt és improvízatív dallamokat."
A tervezett 2 részes turné állomásai:
2011 április:
12. Makó – Hagymaház, 19.00 óra
13. Sárospatak – Művelődési ház, 19.00 óra
ERDÉLYBEN:
15. Kolozsvár – Református templom, 20.00 óra
16. Csíkszereda – Katolikus templom, 20.00 óra
2011 május:
24. Lendva – Színház, 19.00 óra
25. Siófok – Evangélikus templom, 19.00 óra
Paks – Katolikus templom
Kakasd – Művelődési ház
28. Százhalombatta – Katolikus templom, 20.00 óra
29. Budapest – Új színház, színházi záró koncert
06:21
A gondolat nagyon jó, az évszám pedig nyilván 2011. A kezdési időpont szerencsére eléggé korai ahhoz, hogy a látogatók láthassák, milyen állapotban vannak ezek az épületek...
05:43
kezdődik