
Megjelent magyarul Macuie Maszasi ´A vulkán lábánál´ c. könyve
A vulkán lábánál lírai, meditatív regény mester és tanítvány kapcsolatáról, hagyomány és modernitás találkozásáról, Japán lenyűgöző természeti adottságairól és arról, mi történik, ha a jól ismert, otthonos világ elkezd széthullani. A regény Vihar Judit fordításában jelent meg.
Macuie Maszasi: A vulkán lábánál
Könyv az építészetről
Fordította: Vihar Judit
Macuie Maszasi japán író első magyarul megjelent regényének főhősei építészek. A főszereplő, Tóru az egyetem elvégzése után a Murai Tervezőirodába kerül. A főépítész a hetvenes éveiben járó, legendás Murai Sunszuke, aki tanulóéveit Amerikában töltötte, ahol Frank Lloyd Wright tanítványa volt.
Murai professzor minden augusztusban elvonul kollégáival az Aszama vulkán lábánál álló házába, a Nyári Lakba. 1982 emlékezetes nyarán a Kortárs Nemzeti Könyvtár tervein dolgoznak, amely a második világháború után megjelent japán könyveknek ad majd otthont, ám a munkára egy rivális iroda is pályázik. A pályakezdő Tóru bepillantást nyer egy nagy művész gondolkodásába, megtanulja, hogyan formálják a felhasználói igények egy épület alakját, és milyen nehézségekkel kell szembenézni egy könyvtári polc megtervezésekor. Ahogy a nyár elmúltával hűvösebbre fordul az idő, és közeledik a pályázat leadási határideje, az Aszama egyre nyugtalanabbá válik, a tervezőiroda hétköznapjait pedig nem várt események forgatják fel.
Frank Lloyd Wright Vízesés-háza és a Guggenheim Múzeum mellett a Martin Nyrop tervezte koppenhágai városházáról és Erik Gunnar Asplund életművéről, például az Erdei temetőről is sok szó esik, és a legendás építészek által ihletett fiktív épületeket is bejárhatunk. A regény elgondolkodtató építészeti hitvallás is:
„Az építészetnek mindig megvan a várható élettartama. Ellentétben egy műalkotással, amelyet csak megcsodálnak, az épületbe az emberek belépnek, használják, és fokozatosan károsítják. Bepiszkolódnak, meglazulnak és elöregednek azok a területek, amelyeket emberi kéz és láb érint. A fehér falakat árnyékszerű kéznyomok borítják, a tapéták a sarkoknál felhámlanak, a fapadló pedig kikopik, kiszárad. Az ajtók több ezer- vagy tízezerszeri nyitása-csukása után a zsanérok zörögni kezdenek, megereszkednek, végül kiesnek a helyükből. A vizesblokkok gyorsan elavulnak, a fürdőkben, mosdókban, vécékben és konyhákban sokféle hiba keletkezhet. A napfény, a víz és a szél szintén károsíthatja a házat. Az időjárásnak kitett tetők és ablakkeretek beázásra hajlamosak, titokban berozsdásodnak, és további károkat okoznak."
A könyv megvásárolható a Magvető Kiadó honlapján: https://magveto.hu/konyvek/a-vulkan-labanal/139521549