Miénk itt a tér - jön a Budapest100
Milyen volt a 19. században a Víziváros "Batthyú tere", mi köze a Károlyi kertnek a Petőfi Irodalmi Múzeumhoz és mi ma a közterek szerepe? 23 tér, 45 ház és 150-nél is több önkéntes várja az érdeklődőket május 5. és 6. között megrendezett Budapest100-on.
Május első hétvégéjén, 5-én és 6-án ismét itt a Budapest100, melynek idei jelmondata: Nyissunk a térre! Mindenkit várnak a parkok, kis és nagy terek, eldugott zugok, zajos csomópontok. Piacok, kávézók, múzeum, templom, zsinagóga. Virágok, fák, bokrok. A programban 23 téren 45 ház nyit meg több mint 150 önkéntes, a lakók és az intézmények közös munkájának köszönhetően.
Van kicsi és nagy tér és rajtuk sok-sok ház. Számtalan ötlettel készülnek az ott élők és ott dolgozók: bemutatják a múltjukat, beavatnak a titkaikba a közös programokon. Lakjuk be a teret. Együtt. Idén a szervezők feltett szándéka, hogy visszahozzák a "jószomszédi viszonyt", ami a nagyvárosokban meglehetősen ritka. Jönnek a májusi virágok, a kertészkedő aktív közösségek, a kortárs épületeket bemutató csapatok, a történelmet idéző idősek, a nappali piknik és az esti zenélés a parkokban, tereken. Május első hetén megnyílnak a kapuk, ajtók, és pincétől a padlásig bejárhatóak a házak. Minden szabadon és ingyen látogatható, ha egy program mégis regisztrációhoz kötött, azt külön jelzik a honlapon.
További információ, programfüzet, kutatási anyagok a Budapest100 oldalán található. Utóbbit erősen ajánljuk mindenkinek, hiszen az önkéntesek rengeteg érdekes tudnivalót, háttérinformációt gyűjtöttek össze egy-egy térről, melyek segítenek kiválasztani a legérdekesebb állomásokat.
Milyen volt a 19. században a Víziváros "Batthyú tere", ahol ma pezsgő élet folyik? Mi köze a Károlyi kertnek a Petőfi Irodalmi Múzeumhoz? Hogyan született újjá a Hunyadi téri park? Kalandozások a Budapest100 tereit összekötő villamosvonalán, beszélgetések a közterek szerepéről egykor és ma, műveltségi kvízek, titkok, háztörténeti kiállítások, és a sor még folytatható.