ZÁRÓJELENTÉS
A pályázat kiírója
A Magyar Építőművészek Szövetsége (1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2.).
A pályázat célja
A pályázat Bíráló Bizottsága
A pályázat lebonyolítása
A kiíró által előkészített tervpályázati hirdetményt és dokumentációt a Bíráló Bizottság jóváhagyta.
A pályázati hirdetmény közzétételére 2013. február 21-én került sor oly módon, hogy a hirdetményt a kiíró honlapján megjelentette. A pályázaton on-line regisztrációt követően a pályázatkezelő felületen keresztül lehetett részt venni. A felület a pályázat beadásának határidejéig aktív volt.
A pályázattal kapcsolatos kérdések feltevésére a regisztrált pályázóknak 2013. február 25-ig volt a pályázóknak módjuk. Számos kérdés érkezett a Kiíróhoz.
A pályázók által feltett kérdésekre a Kiíró 2013. február 28-án a pályázatkezelő felületen adott érdemi tájékoztatást. A pályázati kiírásban a pályaművek beadásának határidejére 2013. március 21. 24:00 lett meghatározva.
A pályázati on-line kezelő felületre határidőre 107 regisztráció érkezett.
A pályázatkezelő felületre feltöltött pályázati anyagokat tartalmazó link a bírálók számára 2013. március 23. 11:45-től volt elérhető. Több pályázó jelezte, hogy nem tudta sikeresen feltölteni az anyagát, illetve néhány pályázati anyag sérült állapotban volt a linken elérhető. Ezeket a pályázók a bírálat időpontjáig a MÉSZ email címére eljuttatták, azokat a Bíráló Bizottság elbírálta. Egy pályázat nem tartalmazott mintalap szerinti tablót, ez nem került bírálatra.
A Bíráló Bizottság egy alkalommal (teljes létszámban) 2013. március 26-án ülésezett, és az ott hozott döntésekről jegyzőkönyv készült. A Bíráló Bizottság megállapította, hogy a megadott határidőig 70 pályázat érkezett be, ebből 1 volt érvénytelen.
A Bíráló Bizottság a benyújtott pályaműveket bemutató tablókat vetített formában megnézte, értékelte és döntött, mely pályázatok részesülnek a pályázati kiírás szerinti díjazásba.
A Bíráló Bizottság 69 pályamunkát bírált el és 30-at díjazott.
Összefoglaló értékelés
Számos színvonalas munka érkezett, értékes anyagot sikerült összeválogatnunk még akkor is, ha néha úgy éreztük; több bátorságra, eredetiségre volna szükség a fiatalok részéről a szakma felemeléséhez. Mert ráfér / ránk fér, hogy felemelkedjünk, felocsúdjunk a megfogyatkozott megbízások, a volumenében katasztrofális szintre süllyedt építőipar okozta sokkból. Kell a fiatal energia, hogy ne vesszen el a kreativitás és a játékos kedv még akkor sem, ha halvány is a fény az alagút végén. 2008-ban 30, míg 2010-ben 25 pályázat került a kiállítandó tablók közé, ebben az évben az szám 30. Az építési recesszió ellenére lehetett bemutatásra méltó anyagot válogatni.
A fiatal építészgeneráció milyen válaszokat ad az építészet és az tájépítészet mai nehéz helyzetének kihívásaira?- tettük fel a kérdést kiírásban. Megítélésünk szerint ilyen válaszok születtek: 1.) csoportot alakít, közös építésben dolgozik; 2.) egyéni művészi elképzeléseket követ és műalkotásokat kíván létrehozni; 3.) vélt vagy valós megrendelői igényeknek kíván megfelelni; 4.) követi a kortárs divatos irányzatokat; 4.) önálló autonóm értékrendben alkot. Ugyanakkor, talán a megélhetést is szolgáló szakmagyakorlás érdekében nem találkoztunk kihívóan merész vagy megosztó minőségi anyaggal (pedig titkon azt reméltük). Voltak munkák alkotó csoportoktól, de jellemzőbb ennél az egyéniségek, egyéni (időnként öncélú) tervek megjelenése.
Tudjuk, mert tapasztaltuk, nincs ez másképp a környező országokban sem. Van a pályaművek között természetbe ágyazott tárgy és high-tech épület, falusi piac és belvárosi gyorsétterem egyaránt. Voltak kiemelkedő és egyértelműen díjazásra méltó pályázatok, de kevés középületet vagy településközpontot karakteresen és eddig nem látott módon megújító tervet, építészeti, tájépítészeti alkotást láthattunk a bírálat során. Pályáztak hallgatók, Vándoriskolások, Mesteriskolások voltak számosan Pécsről, Debrecenből, Győrből és Sopronból, tehát az f_f_f 2013 országos körképet tud mutatni.
Ettől az évtől az f_f_f_ immár nyitott nemcsak tehetséges fiatal magyar építészek, de tájépítészek számára is. Ezzel a nyitással, az ÉPÍTÉSZET fogalmának európai szemléletű kitágításával nyertek a pályázók, nyert az építészet ügye és gazdagodott a Magyar Építőművészek Szövetsége is. A spektrum kibővült közterek, parkok értő módon végigvitt megújításának előremutató példáival, és immár az enteriőröktől az épületeken át a szabad terekig tart, kitekintve a táji lépték felé.
Ez a pályázat, nem pénzdíjas, nem jár vele megbízás elnyerése sem, mégis már tizenkét éve felkelti a 40 évnél fiatalabb építészek és tájépítészek érdeklődését és minőségi anyagot lehet elbírálni. Bár a beérkezett pályázatok minden gondunkra megoldást nem adhattak, a megújulás reményét hozták magukkal az Ötpacsirta utcába.
Mint a kiírásban is szerepel, a díjazott tablókból a MÉSZ kétnyelvű kiállítási anyagot és katalógust állít össze. Az f_f_f_-et - ahogy 2006 óta mindig,– bemutatja a MÉSZ országosan és határainkon túl, mert 2013-ban is:
Itt vannak a fiatalok, _ feketén _ fehéren!
A díjazot munkák
Pottyondy Flóra - Lánchíd park, Budapest
Fogas Renáta - Mecseki Szentek Zarándoklépcső / emlékhely, emlékfal
Tóth Róbert Ádám és Taskovics Andrea- Családi lakóház, Vác
Bakó Zsófia - Életvonal Múzeum, Szekszárd
Zoltán Erzsébet Szeréna - 2 lakásos alacsony energiafelhasználású társasház, Pécs
Bubla Ágnes Márta - GourMalom a Lesencék közt, Lesenceistvánd – Lesencetomaj
Báger András és Helmle Csaba - Szent-Györgyi Albert Agóra, Szeged
Borsos Ágnes DLA - Weekend ház, Kővágószőlős
Láris Barnabás - Pajtaszínház, bábszínház, Valkonya, Kazár
Vass-Eysen Áron - Sufni, Nagybajom
Mechle Balázs és Huszár András - Az öt tojás, Bp., Hajógyári-sziget (Sziget Fesztivál, Hello Wood)
Köninger Szilárd - Piac - Tér - Fal, Bogyoszló
Sárospataki Máté - BCE Budai Campus Díszterének rekonstrukciója
Stéhli Zoltán - K&H Székház, Somlay Artúr Sétány, Budapest
Dévényi Márton - Szathmáry Palotarom rekonstrukciója, Pécs, Tettye
László Zsolt Gáspár - temetőkápolna, ärvafältet Sockholm
Stein Júlia és Tátrai Ádám - faluÉPÍTÉS, Borzavár
Tóthfalusi Gábor - Rendhagyó téglaház, Családi ház, Kolozsvár
Tulogdy László György - Panoráma a tóra, Családi Ház, Tárnica tó (Románia)
Tóthfalusi Gábor - Újragondolt polgári ház, Családi ház, Kolozsvár
Tulogdy László György - Kőház, Családi ház, Kolozsvár
Herczeghné Csillag Katalin és Szabó Lilla - Nagykovácsi Főutca Szabadtérépítészeti Koncepciója
Dobos Botond - Családi ház és iroda, Budaörs
Frikker Zsolt - Táj-boc, Dédestapolcsány- Uppony, Lázbérci víztározó ( Hello Wood)
Juhász-Nagy Balázs és Juhász-Nagy Eszter - Villamosmegállók, Miskolc
Csőre Imre - F HÁZ, Tatabánya, Otthon utca
Sajtos Gábor - Református közösségi ház, Szolnok-Szandaszőlős
Minusplus - thebigfish seafood bistro, Budapest, Andrássy út 44.
Csémy Krisztián - Amfiteátrum, Kassa
Tóth Péter - Aggteleki nemzeti park Igazgatóság, Szalamandra Ház Erdei Iskola, Szögliget