Szemlélődés háza - jezsuita lelkigyakorlatos ház
Konczné Theisler Kati diplomaterve jezsuita szerzetesek lelkigyakorlatának ad új keretet Dömösön. A terv 2008-ban elnyerte az Építés Fejlődéséért Alapítvány „Diplomamunkák díjazása" pályázat első díját.
részlet Golda János opponenciájából
Tervezési program
Diplomatervemnek a Szemlélődés Háza nevet adtam, amely egy jezsuita lelkigyakorlatos házat takar. A jezsuita szerzetesek manapság félig átalakított épületekben tartják a lelkigyakorlataikat, melyek sokszor nem tesznek eleget a használatból fakadó igényeknek. Sokuk vágya egy e célra épített ház, mely a természetbe, a csendbe ágyazva alkalmat ad visszavonulni a zajos élettől, a gépek zúgásától, ami néhány embert befogadhat rövidebb-hosszabb időre, ami segíti a befelé tekintést.
A tervezési programot elsősorban a lelkigyakorlatok menete határozta meg. Hogy mit is jelent ez, ahhoz Szent Ignácot, a rend alapítóját hívom segítségül, aki szerint a lelkigyakorlatok azt a célt szolgálják, "hogy az ember önmagát legyőzze és életét rendezze anélkül, hogy bármely rendezetlen hajlamból elhatározást tenne". A magam számára egyszerűbben ezt úgy fogalmaztam át, hogy a lelkigyakorlat segíti az embert, hogy tudatosabb és rendezettebb életet élhessen. Lelkigyakorlatokra jelentkezhet bárki, aki szeretne 1, 4, 7, illetve 30 napot eltölteni imádsággal a természetben. A résztvevők teljes napjukat silentiumban töltik. Van egy szerzetes vezetőjük, akivel napi beszélgetéseket folytatnak. Ezen kívül legfőbb tevékenységük az imádság, a szemlélődés. Önmaguk belseje felé fordulnak, és keresik az életükben Isten jelenlétét.
A hely
Olyan környezetet kerestem, amely a budapesti és dobogókői jezsuiták számára könnyen elérhető. A festői, hagyományokat őrző Dunakanyar éppen megfelelt erre a célra, különösen a kevésbé frekventált Dömös. A telek Dömös határában, a település szélén található. Erdő borítja, így kúszik fel szépen a hegyoldalra. Számomra a legmegragadóbb része a rajta végigfutó árok, ami felhasítja a földet, és aztán szépen belesimul a környezetébe. Itt, az árok falának védelmében, oltalmában helyeztem el a házat.
A ház
Olyan házat szerettem volna tervezni, amely segíti a benne tartózkodókat az elmélyülésben, a befelé tekintésben. Ezért befelé fordul a ház is. Imádságaikhoz különféle helyeket alakítottam ki, hogy az elmélkedéshez az adott lelkiállapotuknak megfelelő helyszínt választhassák meg: ilyenek a személyes gondolkodó-helyek, a kápolna, a belső udvar, és a természet adta lehetőségek. A ház egyszerű, szigorú rendszere a belső tartást, a belső rendet szeretné segíteni. A kápolnát mint a lélek várkastélyát igyekeztem kiemelt tisztelettel kezelni. A szándékom az volt, hogy egy nagyon egyszerű, önálló, jól elkülönülő teret hozzak létre. A kápolnába vezető útvonal, a kápolna terében lévő rámpa minden szintről elérhető. A rámpára lépve az ember már jobban ügyel lépteire, és lassú lépései során lélekben is megérkezik az imádságba.
Anyaghasználat
Az épületnek egyszerű, homogén, szigorú anyagokat igyekeztem választani. Egyetlen nyitott oldalán kívül, amely az árok felé néz, zártságot mutat. De hogy mégse legyen túl szigorú, a falak áttörtté válnak. Így engedik be a szórt fényeket a házba, annak félhomályába. Az anyag megválasztásánál az a szándék vezérelt, hogy az épület minél kevesebb gépesítéssel, kaláka jellegű munkával épülhessen. A jezsuiták és ismerőseik részt vállalnának az építkezésben, így a házba beleépülne a közösségi munka öröme, a kézművesség esetlegessége. A ház minden fala helyszínen készített habbeton téglákból épül fel, látszó felülettel. Ezeket a téglákat 5 méretben készítik (12-25-38-64-90 * 12 * 6,5 cm), és a falazáskor azokat széthúzva 12 * 25 cm-es réseket hagynak a falon. Így alakul ki az áttört, véletlenszerű falazat. Az üvegezett nyílások előtt 12 cm-es áttört falakat építenek, a tömör falazott falszakaszokon (az energetikai követelmények teljesítése miatt) a résekbe üvegtéglákat építenek be. A tömör és áttört felületek váltakozása adja az épület jellegét, a homlokzat struktúráját. (A kivitelezés részletes leírását lásd az R7-es tégla-segédlet lapon).
Belső kialakítás
A ház homogenitásához tartozik, hogy a világosszürke habbeton tégla megjelenik a belső terekben is. A falak itt szintén látszó, nyers felületet mutatnak, s felületük folytatásaként az elemek felfutnak a födémek alsó síkjára. Ezek a bennmaradó zsaluzatok adják a mennyezet burkolatát. Az egységességet erősíti, hogy a kápolna csipkeszerű doboza szintén habbeton falazó-elemekből épül.
Köszönet
Hálás vagyok azoknak, akik a diplomamunkám előrehaladásában és fejlődésében segítettek. Köszönet illeti Jancsó Miklós mesteremet, Farsang Attila, Dr. Draskóczy András, Szőnyi László és Egri István szakági konzulenseimet valamint Lakatos Attila SJ-t (a Szemlélődés háza izgága igazgatóját).
Konczné Theisler Kati