Szépkorúak közösségi kertészháza – Varga Dávid diplomamunkája
A diplomamunka tervezési területeként Bakonybél község került kiválasztásra, ahol magunk választottunk egy telket, illetve témaként egy általunk választott funkcióra összpontosító középület létrehozását. A téma kiválasztásakor a nyugdíjas generációt részesítettem előnyben, mivel a község lakóinak jelentős többsége nyugdíjas korosztályú, ezért megfigyeltem milyen lehetőségük adódik valamilyen szórakozási formára a településen belül. A vizsgálat eredményeként kiderült, hogy számukra semmi ilyen épületegyüttes nem épült, ezért döntöttem úgy, hogy egy idősebb korosztálynak kialakított közösségi házat szeretnék tervezni, melyben szórakozási és mozgási lehetőséget szeretnék biztosítani, ezért a kertészkedést párosítottam hozzá. A különböző növénytermesztés nemcsak mozgási lehetőséget ad, hanem a megtermelt növényeket és késztermékeket értékesíthetik, illetve itt feldolgozhatják különböző formában és készételként elfogyaszthatják az időskorúak és a gyermekek is.
Tervezési program:
A középület befogadóképessége megközelítőleg 25 fő, mely kiterjedhet 40 főig is. Az épületbe való megérkezésünk az előtérbe történik, melyből nyílik egy beltéri üvegfallal lehatárolt étkezőtér, valamint egy közlekedő kapcsolódik hozzá. Az étkeztetést biztosítani szolgáló étkezőtér, illetve befőző-, és teakonyha kiemelelt jelentőséggel bír az épületen belül. Előbbi helyiség méretéből adódóan többfunkciós térként is funkcionálhat, berendezhető a faluközösség számára egy kisebb délutáni mozinak is, az utóbbi helyiség esetében nemcsak étkeztetést lát el, hanem a megtermelt zöldségekből és gyümölcsökből különböző tartósítási módszerekkel (befőtt, savanyúság, lekvár, mártások) késztermék készül, melyet a hozzá kapcsolódó raktárhelyisgében tárolnak és tartósítanak. A raktárból még egy ajtó nyílik az előtérbe, hogy a késztermék elszállítása zavartalanul folyhasson az épületen belül.
Az üvegház funkciója eltérő módon történne az általánosságban ismert növénytermesztő üvegháztól. Itt a belső tere úgy lenne kiépítve, hogy kisebb-nagyobb tanfolyamok tartására, valamint egzotikus növények megismerésére, illetve azok gondozására is lehetőség nyíljon. Kapcsolódó helyiségként egy eszköztároló létesítésére is lehetőséget kell biztosítani, melyet a fedett-nyitott tömegegységben tettem meg. A belső terű növénytermesztés/kertészkedés mellett szeretnék helyet adni a kültéren egyaránt, ezért szeretnék magaságyásokat létesíteni a telken belül, előnye számomra, hogy az időskorúak nehezebben, vagy egyáltalán nem képesek mélyre hajolni, valamint a mozgássérültek is kikapcsolódásként élhetik meg a kertészkedés örömeit, ezen kívül létesítek általános veteményes részt is.
Tömegalakítás:
A tervezési folyamat során figyelembe vettem a jelenlegi utcaképet meghatározó épülettömegeket, ezek jelentős része nyeregtetős, illetve kontyolt nyeregtetővel, kivételt képez a telek szomszédságában lévő étterem, mely összetett tetőformával rendelkezik. A környezetemben található kiemelkedőbb és építészeti szempontból meghatározó épület a Monostor és a Pannon Csillagda, mely a többi kisebb lakó-, vagy középület mellett kiemelkedik a község településképéből. A formavilág kitételének tartottam, hogy az üvegház közvetlenül kapcsolatot teremtsen a teljes épülettömeggel, ne szegregált módon kerüljön kialakításra, így belekapcsolódik a teljes épülettömegbe, de megtöri az erősen tömör utcafronti látképet. Az épületet kiegészítve egy pergola ad árnyékot a melegebb időszakokban, továbbá az utcafronti oldalon alatta egy pihenőtér/terasz kerül kialakításra, ahol az időskorúak jó idő esetén kiülhetnek és élvezhetik a friss levegőt.
Épületszerkezet:
A közösségi ház tervezése során fokozottan figyelni kellett az akadálymentes közlekedésre, illetve megközelítésre, mivel a telkem első szakaszában egy kisebb terepszintkülönbség látható (47 cm) ezért a bejárathoz egy kisebb rámpát terveztem, mely megfelel az akadálymentes közlekedés jogszabályainak. A szerkezeti anyagválasztásnál fontosnak tartottam, hogy nemcsak külső megjelenésében, de szerkezettanilag is azonosuljon a környező épületekkel. Az épület monolit beton sávalapozású, vasalt aljzatlemezzel kialakított, kiselemes falszerkezetű, torokgerendás fedélszerkezettel rendelkező (90 cm állástávolsággal) és acélvázas szerkezetű, tejüveg hatású polikarbonát táblákkal felépített üvegház kapcsolódik hozzá, két fedett-nyitott tér felett rétegelt ragasztott fagerendákból összeállított pergola egészíti ki a teljes épülettömeget. Az épület külső teherhordó falai 38 cm Porotherm 38 Xtherm Rapid és 50 cm Porotherm 50 Xtherm Rapid falazóelemekből készül, hőszigetelés nélkül. A belső teherhordó harántfalak 25 cm Porotherm 25 N+F Rapid falazóelemből készülnek, az étkezőtér és az előteret elválasztó harántfőfal merevítéseként monolit vasbeton pillér, illetve monolit vasbeton gerenda kerül kivitelezésre, fölötte 30 cm Porotherm 30 N+F Rapid falazóelemre 10 cm Austrotherm EPS AT-N70 hőszigetelést helyeznek el. A teherhordó falak közvetlenül a vasalt aljzatról, a külső határolófalak a lábazatról indulnak.
Összegzés:
Egy időkorúak számára kialakított középület a térség számára erős közösségépítő célt szolgál a korosztály számára, mely a jelenlegi település esetében kis mértékűnek mondható. A községek esetében fontos megjegyezni, hogy a kapcsolatteremtés, valamint fenntartás kiemelkedő szerepet játszik. Egy idillikus központi épület jót tesz mind fizikális, mind mentális értelemben a gernerációnak. A közelmúltban történt elszigetelt, járvány által magányosan élő időskorúak szociális kapcsolatépítése és művelődési lehetősége lecsökkent, fontos erre hangsúlyt fektetni, erre a célra kiépített középület együtteseket létrehozni és fenntartani.
Varga Dávid