Sziget a szigeten – Szigetszentmiklós új városközpont ötletpályázat
A Szigetszentmiklós Város Önkormányzata által kiírt településtervezési és építészeti ötletpályázaton az Opinion Builders pályaműve, mely a Bírálóbizottság véleménye szerint "igényesen és radikálisan nyúl hozzá a területhez" megosztott második helyezésben részesült.
BEVEZETŐ
Szigetszentmiklós városa folyamatos fejlődésének és népességszámának növekedésével egyre fontosabb pozíciót tölt be Budapest agglomerációjában. A települések fejlődésének elengedhetetlen lépcsője a városi térhálózat változó igényekhez alakítása. A jelenlegi városképet az agglomerációs települések problémái jellemzik. Több alközponttal is rendelkezik, ugyanakkor kevés lehetőséget biztosít a "helyi" életre, ezzel erősítve alvóvárosi szerepét.
VÁROSTERVEZÉSI KONCEPCIÓ
A városléptékű koncepciót úgy alakítottuk ki, hogy az új városközpont katalizátora legyen egy esetleges hosszútávú, "Fő utca fejlesztésnek", mely Szigetszentmiklós további városiasodásával és népességének növekedésével indokolható. A Szent Erzsébet tér átalakulása során előnyben részesülnek a nem motorizált közlekedési módok úgy, hogy a téren áthaladó gépjármű forgalmat megszüntetjük. Ezáltal a Bajcsy- Zsilinszky utca vonala kap majd nagyobb hangsúlyt az említett "fő utca" kialakulása kapcsán. Az így létrejövő központok összenövésével egy kezelhetőbb, kompaktabb városrész jöhet létre hosszútávon.
A tervezett városközpont alapvetése, hogy az itt élők meg tudják tölteni élettel. Ennek jegyében emberközpontú, átsétálható, jól lehatárolt teret terveztünk. Hiányzó térfalai pótlásával határozott keretet szabunk a térnek, ezzel késztetve maradásra a városlakókat. A tér nem áll meg a középületek homlokzatánál, tengelyei elvezetnek a Dunához és más identitásképző városrészekhez. Az új városközpont tervezése során elsődleges célunk Szigetszentmiklós egyedi arcának megtalálása.
A település identitásképző elemei, sajátos városrészei, vízközelsége, ipari múltja, kulturális hagyományai beépülnek az új városközpont eszköztárába, megszemélyesítve a tervezési területet.
ÉPÜLETEK, TÉRRÉSZEK
Közösségi ház – Városháza – Szolgáltatóház
A tér három fő középülete a jelenlegi zavaros funkcióeloszlást rendezi. A meglévő Szolgáltatóház homlokzati struktúrája megújítása után éttermek, kávézók és üzletek befogadására válik alkalmassá. Tömegét az új Közösségi ház egészíti ki. Itt kapnak helyet a kulturális funkciók. Aktívan kommunikál az előtte kialakuló térrel. Terasza események alkalmával színpaddá alakítható. A Sárgaházként ismert vegyes funkciójú közösségi ház bontását javasoljuk, helyére hivatali épületet tervezünk. Itt helyet kap minden lakossági ügyintézéshez szükséges és önkormányzati szervezeti egység. Az új Városháza a Közösségi házzal képez tengelyt, hangsúlyos bejárata a tér felé nyit, miközben keleti irányból lezárja a teret.
Tó
A tér egyik fő látványossága a templom előtti tó, a víz közelsége harmonikus hangulatot teremt. A tér főtengelyére szervezi a közlekedést. Innen ered a patak, ami levezet a Duna-partig és a főtéren szimbolikus szigetet alkot.
Irodaházak
A városközpont üres területei ideális helyszínek irodaházak létesítéséhez. A Vak Bottyán utca felől egy kapu motívum jelzi a városközpontba való megérkezést. Az új épületekkel körülzárt terület a főtér folytatása, értékes zöldfelülettel és sportfunkciókkal koronázza a burkolt térrészeket. Az irodaház alatt elhelyezhető egy mélygarázs, a parkolási igény kielégítésére
Hagyományőrző épülettömb
A Losonczi utcára néző házak funkcióváltásával tradicionális blokk jöhet létre, ami éttermet és egy citeramúzeumot foglal magába. Az épületek mögött elhelyezett pajtaszínház alkalmas lehet táncház, városi- és magánrendezvények, például esküvők megtartására.
Egészségfunkciók, biciklisfunkciók
A Somogyi Gyula utca kétirányú fejlesztési potenciállal rendelkezik. Sport utcaként a kirándulókat elvezeti a Duna-partig. A belső telken lévő új épület rendelőt, patikát, jógatermet is magába foglal. A kerékpárutat a kerthez kötő biciklis ház és büfé a meglévő térfalat megtörve, az úttól visszahúzva biztosítja a kert privát hangulatát és kiszolgálja az út funkcionális igényeit.
ÜTEMEZÉS
Az első ütemben elbontásra kerül a templom melletti P+R parkoló, kapacitását a HÉV megállók közelében javasoljuk pótolni. A templomkerítés kálváriává alakításával nyitott köztér alakul ki.
A második ütemben a Sárgaház helyére központosulnak a hivatali funkciók. Ezzel egyidőben megújul a Szolgáltatóház. Megszűnik a területet átszelő út, a felszabadult területen hangsúlyos városi tér alakul ki.
A harmadik, záró ütemben a magánbefektetéseké a főszerep. A tér körül fekvő magántelkeken lehetőség nyílik a sport- és irodafunkciók bővítésére, idegenforgalmi fejlesztésekre, a Duna felől érkező kerékpáros forgalmat kiszolgáló funkciók és egészségügyi szolgáltatások telepítésére.
Ökologikus tervezési eszközök
A tervezés során fő szempontként az esővíz kezelést és a zöldfelületi minőség javítását tűztük ki. A vízáteresztő burkolatú felületek, csökkentik a vízelvezetés költségeit és biztosítják a talaj vízellátását. A lefolyás lassításával a zöldfelületek locsolási igénye is mérséklődik. Egyes térrészek süllyesztésével esőkerteket hozhatunk létre. A zöldfelületek az épületeken is megjelennek. Javaslatunkban kevésbé gondozásigényes növénytársulásokat használunk, amik visszacsempészik a városi környezetbe a természet szépségeit.
Opinion Builders
A Bírálóbizottság az Opinion Builders pályaművét megosztott 2. díjazásban részesítette.
"A koncepcióterv igényesen és radikálisan nyúl hozzá a területhez, jó tengelyek, értékes felületek alakulnak ki. A funkcionális javaslatok elfogadhatóak, sokszínűek, amelyek a tervezési terület határára kerülnek. A koncepció erénye, hogy magas minőségű teret hoz létre a templom előtt, illetve, hogy a 2. ütem megépültével izgalmas térkapcsolatok alakulnak ki a templom előtti tér, és az új városháza előtti tér létrejöttével."
Részlet az Ötletpályázati eljárás összefoglaló zárójelentéséből.
Szerk.: Hulesch Máté