| CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Egyéb cikkek

Szociális bérlakások tervezése - Pécs, déli városnegyed, 5-ös tömb

1/14

?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/14

Szociális bérlakások tervezése - Pécs, déli városnegyed, 5-ös tömb
Egyéb cikkek

Szociális bérlakások tervezése - Pécs, déli városnegyed, 5-ös tömb

2006.03.07. 12:21

Cikkinfó

Építészek, alkotók:
Ráth Miklós

Első díjas pályamű. Építész tervező: Ráth Miklós és munkatársai (Kruppa Építésziroda Kft.)

Első díjas pályamű

Építész tervező: Ráth Miklós (Kruppa Építésziroda Kft.)
Építész munkatársak: Székelyhidi Gábor, Koch Róbert, Szpevár Attila, Nagy László




Műszaki leírás

Beépítés
A pályázat helyszíne Pécs külvárosának újonnan beépítésre szánt területe. Környezetében lakóépületek illetve általános iskola található. A pályázat tárgyát képező épület együttes, a szabályozási terv iránymutatása alapján, tömegével nyugati oldalán egy térfalat, északi oldalán egy utca vonalat alakít ki. A tervezett épület tömegét 6 egységre osztottuk, melyből 3 - 3 összekapcsolva alakítja ki a megkívánt beépítési vonalat. A tömeg tagolására, és két épületre történő szétválasztására a kedvezőbb arányok és szellősebb beépítés miatt került sor. 

A terület gépjárművel történő megközelítését a telek déli oldalán végigfutó útról terveztük, ahonnan a két épülettömeg alá rámpa vezet a térszint alatti teremgarázsba. A terep lejtése miatt, mind a két lakóegység szinteltolással készült, ebből adódóan részlegesen alápincézettek. A beépítés kialakításánál a legkedvezőbb tájolási, és benapozási lehetőségeket kívántuk kialakítani.

Funkcionális kialakítás
Pince:
A pinceszint részben a lakásokhoz tartozó, lakásonként 4-5 m2 alapterülettel kialakított lakossági tárolók elhelyezésére, részben a telken belül elhelyezendő gépkocsik parkolására szolgál. Épülettömbönként 16 db, összesen 32 db gépkocsi parkolására alkalmas. A kiírás szerint 60 kocsi erejéig a közelben lévő parkoló figyelembe vehető, így a szükséges parkoló igény teljesül. (116 x 0,75 = 87 db < 60 + 32 = 92) Ezen a szinten kerülnek kialakításra a gépészeti fogadóhelyiségek. (Hármas egységenként: 1 db hőfogadó, 2 db elektromos, 2 db szennyvíz átemelő, és 2 db vízfogadó helyiség.) A tárolókat magában foglaló pincerészekre a lépcsőházak levezetnek, a gépjárművek parkolásra szolgáló pinceszint külön, a terepszintre vezető külső lépcsőn közelíthető meg, hiszen más lépcsőházakban lakók kocsiját is itt helyeztük.

Földszint:
A két épülettömeg 2 x 3 lépcsőházra van szervezve. A lépcsőház előterében közös tároló helység, kukatároló, és a levélszekrények elhelyezésére alkalmas térbővítmény található. A nyugati épületszárnyban került az üzemeltetési iroda, és a hozzá tartozó vizesblokk. A földszinten 27 db lakás található, a rendezési tervben előírt padlószint kialakítással. Ezen a szinten az épülettömeg átjárókkal áttört, 6 egységre tagozódik, ami a belső kert és a közterület közötti átjárhatóságot, szellősebb kialakítást biztosítja.

1–2. emeleti szint:
Épülettömegenként a 3 lépcsőházból 2 db 5 fogatos, 1 db 6 fogatos kialakítású. Így egy szinten 36 lakás alakul ki.

3. emeleti szint:
Az építménymagasság előírásainak betartása végett ez a szint a lépcsőzött tömeg miatt kisebb, mint az általános szintek, ezért itt 25 lakás kialakítására nyílt lehetőség.

A lépcsőház a függőlegesen végigfutó tágas orsótér által bevilágított, kellemes hatású tér. Szintenként a lépcsőházról általában 2 kisebb és 3 nagyobb lakás nyílik. Két fajta lakástípusból áll össze az épület, egy 1 + 1 x ½ (46,18 m2), illetve egy 1 + 2 x ½ (58,88 m2) szobás lakásból, melyek külön WC- vel, fürdőszobával és konyhával rendelkeznek. 15 lakáshoz erkély kapcsolódik.

Alkalmazott anyagok, szerkezetek
Alapozás: Magyar Geodéziai Szolgálat Dél-dunántúli Területi Hivatala által kiadott szakvélemény az építési területen változó vastagságú roskadásra hajlamos lösztalajt jelez.

A épület állékonyságára veszélyes roskadás elkerülhető, ha kizárható az altalaj átázása, vagy vízzel való feltöltődése. Ezért a vízi-közművezetékeket az épületben védőcsövekkel kell be illetve elvezetni. A lemezalap gerendaráccsal együtt lehetséges megoldás, az alapozás módjáról a részletes talajmechanikai szakvélemény javaslata alapján döntünk.

Függőleges teherhordó szerkezetek: A pincében monolit vasbeton körítőfalak és monolit vasbeton pillérek, a felső szinteken monolit vasbeton pillérváz kitöltő téglafalazattal.

Vízszintes teherhordó szerkezetek:
A födémek monolit vasbeton gerendákra illetve rejtett bordákra támaszkodó vasbeton lemezek. A terepviszonyoknak megfelelő félszint eltolással.

Lépcsők: Monolit vasbeton lemezzel gyámolított kétkarú lépcsők.

Kitöltő falazatok: 38 cm vtg. vázkerámia, (pl.: POROTHERM N+F)
Válaszfalak: 10 cm vtg. kerámia válaszfallapból falazottak.

Tetőszerkezet: 10 fok lejtésű, egy-állószékes, szarufás, félnyereg tető, alatta a záró födémen kemény hab hőszigeteléssel készül.

Héjalás: teljes deszkaborításra épített állókorcos Lindab lemezfedés.

Vízszigetelés: A pince oldalfalát, valamint padlóját 1 rtg. hegesztett bitumenes nehézlemez talajnedvesség elleni szigetelés védi. A vizes helyiségekben (fürdőszobák) kent szigetelés készül használati víz ellen. A fürdőszobákban padlóösszefolyó beépítését terveztük.

Bádogos munka: a héjalás anyagával megegyező.

Külső nyílászáró szerkezetek: Műanyag nyílászárók 2 rtg. hőszigetelő üvegezéssel. A földszinti lépcsőház ajtók és üvegfelületek alumínium szerkezetűek biztonsági üveggel.

Belső nyílászáró szerkezetek: Utólag elhelyezhető tokszerkezetű ajtók. Az ajtólapok illetve a beépített szekrények laminált pozdorja lemezből készülnek.

Lakás bejárati ajtók: Fém tokszerkezetű, biztonsági ajtók.

Belső padlóburkolatok: a szobákban, nappalikban laminált parketta, a vizes helyiségekben gress jellegű 20x20 cm-es burkolólap, ugyanitt, az oldalfalon 20X15 cm-es fehér selyemmatt Zalakerámia csempe kerül beépítésre.

Az épület közlekedőin gress jellegű 30x30 cm-es burkolólappal és 10 cm-es lábazattal burkoltak. Az épület alatti garázsban géppel simított betonfelület készül.

Falburkolatok: A szobák fala vakolt, glettelt, diszperziós festékkel festett. A vizes helyiségekben 20x15 cm-es fehér selyemmatt Zalakerámia csempe kerül beépítésre. A

homlokzat felületképzése simított nemesvakolat, a lábazat műanyag alapú lábazatvakolattal burkolt.

Korlátok: egyedi lakatos szerkezetek, porszórt felülettel,

Belső ablakkönyöklő: műanyag nyílászárók anyagával és színével megegyező

Külső ablakkönyöklő: Lindab típusú, 

Kert, környezetépítés: az épület körül kialakított zöld felületeken a közlekedők homokba ágyazott Viacolor burkolattal készülnek. Az alacsonyabb átkötő épülettömegek tetején járható lapos tető készül.

Közműellátás, épületgépészet

Az épület közmű ellátását a környező utcákban található gerinc vezetékekről kívánjuk megoldani. A közművek fogadására az épület pince szintjén, gépészeti fogadóhelyiségeket terveztünk. A lekötések nyomvonalait a közmű térkép ábrázolja. A közművek lépcsőházankénti szétosztása a pince szinten történik, az innen induló felszálló ágak a lépcsőházakban szintenként elhelyezett gépészeti és elektromos szekrényekben kerülnek szétosztásra. A lakások külön-külön kiépített mérőórái is ezekben a szekrényekben kerülnek elhelyezésre. A lakások fűtése távhő hálózatról működtetett radiátoros rendszerű. A teremgarázsok szellőzése gravitációs, füstgáz elvezetése ventillátoros rendszerű. A tűzivíz ellátásról lépcsőházanként és szintenként, szekrényben kialakított fali tűzcsapok gondoskodnak, az épület körül 100 métereként föld fölötti tűzcsapok létesítése szükséges.

2003. szeptember

 

Műszaki mutatók
Pécs, „120" db bérlakás és kiszolgáló helyiségek elvi építési engedély szintű tervéhez

Telek területe: 6447,64 m2
Övezet: TV1

Tervezett nettó alapterület: 8871,97 m2
Összes lakás nettó: 6258,68 m2
Összes közlekedő nettó: 1345,14 m2
Parkoló tér nettó: 657,13 m2
Gépészeti terek nettó: 116,99 m2
Tárolók nettó:  494,03 m2 

Bruttó szintterület: 9455,82 m2
Szintterületi mutató: 1,735
Beépítettség: 38,7 %
Zöld területi mutató: 41,3 %
Építménymagasság: 11,97 m 

Lakásszám: 116 db
Üzemeltetési iroda: 1 db
Telken belüli parkoló állások: 32 db
Kukatároló: 6 db
Kerékpár és babakocsi tároló: 6 db
Hőfogadó: 2 db
Szennyvíz átemelő: 4 db
Vízfogadó: 4 db
Elektormos helyiség: 4 db
Lépcsőház: 6 db
Tárolók: 116 db 

2003. szeptember

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.