Szőlőlé üzem - Győrújbarát
A győrújbaráti szőlőlé üzemet Ekler Dezső tervezte, régi szőlőskertek és gyümölcsösök között épült meg. A domboldal kanyarulatában álló vasbeton épület metaforikusan idézi fel a feldolgozás folyamatának dinamikus jellegét: az ültetvényekről behordott szőlőfürtöket mint egy zsák vagy mint egy hatalmas zöld szörny nyeli el, és emészti meg. Bujnovszky Tamás fotói.
Részlet a műelírásból
Beépítési és építészeti koncepció
A szőlőlé üzem építésére kiszemelt terület Győrújbarát határában kordonos művelésű szőlőparcellák között fekszik. A művelés alatt álló területen belül ez a legszembetűnőbb magaslat, ahonnan a környék egybelátható, s ahonnan szórvány települési részek kerülnek a szemlélő látókörébe. A pannonhalmi borvidék talán legszebb tájrészlete ez. Az ültetvények magaslatairól egyben szemlélhetők a Bakony csúcsai és Győr városának horizontja.
A megbízó igényei szerint a szőlőlé üzem fejleszthető lesz. A beépítés formáját és rendjét, úgy határozták meg, hogy az továbbfejlesztésre lehetőséget adjon.
Az üzemi épületrészben földszintes, és teljes alapterületén alápincézett. Dél-keleti és észak-nyugati irányú telepítését nem csak a táji környezet, hanem alapvetően a megközelítés és a használat igényei indokolják. Építészeti szempontból alapgondolatunk az volt, hogy a tervezendő épület, amely messziről látszik majd, és kimagaslik a szőlőkordonok hosszú sorából, szervesen a táj része legyen.
Funkciók
Az üzem rendelkezik szőlőfogadó tornáccal, az emeleti részen szőlőfogadó garattal, mobil préssel, a kétszintes csaronokokban fogadó tartélyokkal, tároló térrel és laborral - mely funkciók a szőlőlé készítéshez köthetőek. Emellett helyet kapott az épület földszintjén mosdó-öltöző résszel, eszköz-tároló, és parkoló is.