Teljesen új energiastratégiára lenne szükség
A társadalmi vitára bocsátott helyett teljesen új energiastratégiára lenne szükség, mert a mostani tervezet rendkívül gyenge minőségű - mondta Olajos Péter, az MDF európai parlamenti képviselője, aki nyílt levélben írta meg észrevételeit Felsmann Balázsnak, a GKM szakállamtitkárának.
A társadalmi vitára bocsátott helyett teljesen új energiastratégiára lenne szükség, mert a mostani tervezet rendkívül gyenge minőségű - jelentette ki Olajos Péter, Európai Parlamenti képviselő.
"Nem fog tudni majdan a belpolitikában konszenzust kapni, hiszen olyan gyenge a minősége; és az Európai Unió által támasztott feltételeket - amit a tavaszi csúcson Magyarország is elfogadott - sem lehet ezzel a dokumentummal Magyarországon kielégíteni" - hangsúlyozta Olajos Péter. Hozzátette: azért lenne szükség konszenzusra, mert az anyag négy kormányzati ciklust fog felölelni.
A képviselő szerint a mostani dokumentumban nincsenek meg az energiapolitikai paradigmaváltáshoz szükséges feltételek, a jelenlegi viszonyokat konzerválja. A mostani helyzet fenntartásában érdekelt csoportok álláspontja tükröződik az anyagon. A két fő kihívásra, a klímaváltozásra és az energiabiztonságra sem sikerült választ adnia a tervezetnek - mutatott rá Olajos Péter.
A politikus szerint a dokumentumot a nyilvánosság elől elrejtve szerették volna keresztülvinni a parlamenten annak szerzői, nem volt érdekük az anyag társadalmi vitára bocsátása. Az energiastratégiát július elsejéig kellett volna átadni az Európai Uniónak - tette hozzá.
Olajos Péter levelében egyebek mellett azt írja, hogy jelenleg a kormány nagyjából százszor annyit költ gázár-támogatásra, mint energiatakarékossági programokra. A magyar operatív program az összes kelet-közép európai ország közül a legkevesebbet irányozza elő erre a területre, a rendelkezésre álló uniós források alig több, mint egy százalékát - teszi hozzá.
Felsmann Balázs szakállamtitkár egy hónappal ezelőtt jelentette be, hogy a GKM társadalmi vitára bocsátja a "Magyarország új energiapolitikája 2007-2020 - A biztonságos, versenyképes és fenntartható energiaellátás stratégiai keretei" címet viselő dokumentumot-tervezetet.
A szakállamtitkár akkor a koncepció kiemelt kérdései között említette az energiaellátás diverzifikációját és az állami szerepvállalást; az atomenergia felhasználását; a piacnyitás kérdését, a hosszú távú villamosenergia-vásárlási szerződések jövőjét; az országos vagy regionális árak problematikáját, az új erőművek és a gázfüggőség csökkentése iránti igény ellentmondását.
Forrás: www.olajospeter.hu