Terepbe illesztve – Peschka Alfréd családi háza
Családi ház zártsorú beépítésben, ráadásul lejtős területen? Szokatlan helyzet, de Peschka Alfréd ilyen feladattal szembesült a főváros II. kerületében. A koncepció alapját a környezet hagyományai és a helyszín adottságai jelentették, ezekhez igazodva épült fel a korszerű, letisztult formavilágú lakóház.
Helyszín
A telek Budán, kisvárosias jellegű lakóterületen található. A környéken zártsorú beépítés alakult ki, amelynek folytatása mind övezeti előírás, mind építészeti szándék volt. A terület épületállománya, az épületek telepítése és magassági viszonyai ugyanakkor meglehetősen heterogén képet mutatnak. Jellemzőek a magastetős épületek, az utcafronttal párhuzamos tetőgerincek, a homlokzatképzés tekintetében pedig a színezett vakolat.
Telepítés, alaprajzi elrendezés
A telepítésnél fő szempont volt az épített környezethez való alkalmazkodás, a zártsorú jelleg megfelelő folytatása, az utcakép védelme és kiegészítése. Mindezek mellett fontos volt a telek optimális, mai igényeket kielégítő kihasználása, az intim és átlátható kert megfogalmazása, valamint az eredeti terepviszonyok megőrzése és az épület terepbe illesztése. A ház folytatja a kialakult beépítést egészen az utca „Y" alakú elágazásáig, ahol elhajlik az utcafronttól a telek közepe felé. Itt használja ki a terület magassági viszonyaiból adódó kettős kertkapcsolat kialakításának lehetőségét. A ház szerves egészet próbál teremteni a környezetével: a támfalakkal, tereplépcsőkkel, valamint a kerttel együtt alkot egységes kompozíciót.
A lakóépület gyalogos megközelítése a gépkocsibeálló mellett kialakított utcai bejáraton történik. A lakásbelső kialakítása a kettős (alsó- ill. felső szinti) kertkapcsolatra szervezett, tiszta és világos térkapcsolatok sorozata, jól elkülönülő hálóblokkokkal és közösségi lakóterekkel. A felső szinten a megérkezés tere, a vendég hálóblokk, a konyha, valamint egy reprezentatív, kiváló tájolású és panorámájú étkező-nappali található. A nappali-étkező-konyha együttese közvetlen kertkapcsolattal rendelkezik, dél és nyugat felé teljesen összenyitható a felső kertrésszel, kelet felé pedig gyönyörű panoráma tárul fel innen. Az alsó szinti szobák is kertkapcsolatosak és keleti tájolásúak, itt alakult ki az intim kertrész. A két szint közti függőleges közlekedést egy, az épület töréspontjában elhelyezett kétkarú lépcső biztosítja.
Tömegalakítás, homlokzatképzés, anyaghasználat
A ház a környezetére jellemző utcaképekhez alkalmazkodik, a magassági viszonyoknak megfelelően egy-, illetve kétszintes monolitikus tömeg. Szervesen kapcsolódik a terephez, amelyet a törtfehér vakolatú támfalak, a tömör korlátok és a faburkolatú tereplépcsők biztosítanak. Az épület tömegét néhol visszahúzott, egybefüggő nagytáblás vörösfenyő burkolatú homlokzati sávok szakítják föl, amelyek a nyílászárókat is magukban foglalják.
A bejáratot a homlokzatra merőlegesen kialakított előlépcső és a homlokzati sík megtörése jelöli ki, amely érdekes fény-árnyék hatásokat teremt. A homlokzat törésével a bejárati rész fedetté válik. Az épület anyaghasználatára a törtfehér vakolt felület, a fafelület és a palaszürke fémfelület jellemző. A tervezők igyekeztek egy egyszerűségével vonzó, „lakható" épületet létrehozni, amelynek megformáltsága a hely szelleméből fakad. Az épületet 2010-ben az év háza zsűrije beválogatta a legjobb 10 épület közé, amely a Visegrádi Négyek nemzetközi vándorkiállításon szerepel.
Családi ház, Budapest II. kerület
vezető tervező: Peschka Alfréd
építész munkatársak: Egervári Tímea, Csernik Tamás
szakági tervezők:
statika: Volkai János - TM Janeda KFt.
épületgépészet: Pavlics György - PPR Plan Kft.
épületvillamosság: Kovács György - Provill Kft.
épületszerkezetek: Barta Ferenc
generáltervező: ÓBUDA Építész Stúdió Kft. (P és P Építész Stúdió Kft.)
bruttó szintterület: 330 m2
22:13
A szomszéd kitűnően belát az „intim kertrészbe” :D
14:10
Másodéves nebuló koromban egy zh-n burkolattal elkövetett lyukablak-összefogási kísérletemre azt írta rá a korrektor, hogy "nem építészeti eszköz" (felháborodásának oka vélhetően az volt, hogy nem sokkal azelőtt még vakolatfestéssel csinálta ugyanezt az egyszerű nép a sátortetős kockaházakon). Ha nem is volt talán igaza neki, most mégis azt súgdossa a kisördög, hogy nem lehetett volna ez a ház is természetesebb és izgalmasabb faburkolatok nélkül? Tényleg rá volt szorulva a faburkolatokra? Van, aki ridegnek látja a házat a természetüknél fogva meleg hatású faburkolatok ellenére. Vajon nem az egyébként érzékeny formálás mellett kissé erőszakosnak tűnő egybefogási törekvés okozza ezt az érzést?
17:36
@zapata: Epiteszeti eszkoz az, amit egy epitesz (lehetőleg szandekosan) hasznal. Es itt a szandekossagot sem, de meg a jo izlest sem lehet elvitatni.
21:43
@sityu: Tök jó a ház, gratulálok. A korrektornak kellene magába néznie, mielőtt ilyeneket állít. Már miért ne lenne egy jól eltalált burkolatváltás építészeti eszköz? Ráadásul épszerkileg is gyönyörűen megoldható egy ablaksor elhelyezése ilyen módon.
08:45
Kifejezetten tetszik, hogy alakítja és értelmezi a környezetét. Gyönyörűnek nem mondanám, de tételei világosak, érthetőek. Az elforduló, lejtős utcát kisérő, fent ellaposodó homlokzat kezelése szellemes, szalagmotívuma ott zár, ahol kell és ott nyit, ahol értelmes. Kertkapcsolata ravaszul sokrétű, a lakószinteket okosan szolgálja és ezt a homlokzatalakítás is tételesen mutatja.
Pont a szellemes racionalitása győz meg, cseppet nem érzem ridegnek. Egy ilyen minőségű házhoz jó volna közölni az alaprajzokat is, bizonyára tanulságul szolgálhatnának sokak számára.
21:59
nekem két véleményem lenne ehhez a házhoz;
energetikailag és kivitelezésben jeles
stílusban olyan merev, hogy szinte taszító
18:47
gyönyörű! gratulálok mindenkinek a megrendelőtől a kivitelezőig!