Programok

Városi tanya, közösségi kertek

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Városi tanya, közösségi kertek
Programok

Városi tanya, közösségi kertek

2011.04.26. 08:08

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Helyszín:
Építészek Háza

Esemény kezdete:
2011.04.28. 15:00
Esemény vége:
2011.04.28. 17:00

A Csütörtöki Iskola következő előadása 2011. április 28-án, 17 órakor a MÉSZ székházban. Vendég: Rosta Gábor politológus.

A Csütörtöki Iskola következő előadása 2011. április 28-án, 17 órakor a MÉSZ székházban (Budapest VIII., Ötpacsirta u. 2.).

Vendég: Rosta Gábor politológus

Téma: Városi tanyák és közösségi kertek

Az alábbi írás utánközlésével ajánljuk az érdeklődők figyelmébe a programot.

Az első hazai közösségi kert

A közelmúltban újabb élénk színfolttal gazdagodott a hazai civil kezdeményezések tarka tárháza. A „FöldKelte" nevet választó csapat, Magyarországon elsőként, közösségi kert művelésébe fogott. A világszerte régóta nagy hagyományokkal bíró, milliókat megmozgató, önszerveződő mozgalom egyik legfiatalabb ága Békásmegyeren vert gyökeret, néhány eltökélt embernek és egy orvos házaspárnak köszönhetően.

Röviden és tömören megfogalmazva, a közösségi kertek olyan használaton kívüli városi területek, melyeket magánemberek önkéntes közössége vesz művelésbe. A tulajdonos beleegyezésével kertet varázsolnak az elhagyott telekre és zöldséget, virágot, fűszernövényeket, gyümölcsöt termesztenek rajta; sőt, akad ahol baromfit vagy méheket is tartanak… A közösségi kertekben a terményeket a tagok többnyire nem eladásra, hanem saját fogyasztásra állítják elő; a kertészkedés mellett pedig nagy hangsúlyt fektetnek a közösségépítésre, a városi környezet javítására. Mindez inkább meseszerűnek, mint valóságosnak tűnik mai elanyagiasodott világunkban.. mégis létezik. S nem valamiféle elvarázsolt, világvégi hippitanyán, hanem számos országban. Az ilyen kertek - a hagyományostól eltérően - nem "csak" élelmiszer előállításra alkalmasak, ennél jóval több előnyt hordoznak magukban. Segítségükkel gondozatlan, parlagon heverő terek kapcsolhatók vissza az aktív városi életbe; tevékeny közösségeket hív életre az együtt dolgozók, a környéken lakók és a kertben szerveződő kulturális programokat látogatók körein belül; zöld terület nélküli épületekben élők számára is lehetőséget teremt az önellátás megvalósítására; ráadásul az élelmiszerek beszerzési költségeit is csökkenti. Ha pedig mindez nem lenne elegendő, komoly környezeti előnyöket is jelentenek. A közösségi kerteknek köszönhetően sokszor elhanyagolt, rossz állapotú területek válnak ismét biológiailag aktívvá; az ilyen földekre visszatér a biológiai sokféleség (növénytársulások, állatpopulációk); gazdagodik a helyi élővilág; szén-dioxidot köt meg; komposztálás révén (mely a legtöbb ilyen helyen folyik) gyarapszik a talaj tápanyagtartalma és javul összetétele. A közösségi kertekben történő zöldség- és gyümölcstermesztés rövidíti a távolságot előállítás (előállító) és fogyasztás (fogyasztó) között, minek következtében a rövidebb szállítási távolságok; illetve a kereskedelmi láncszem (csomagolás, raktározás, eladás, stb.) elkerülése javítanak a megtermelt élelmiszer környezeti mutatóin. S végül – de nem utolsó sorban - csökkenti a nagyipari élelmiszerrendszertől való függőséget, azaz a helyi termelés, helyi fogyasztás előremutató irányvonalát erősíti.

A közösségi kertek elterjedése a második világháború idejére nyúlik vissza, mikor főlként Angliában, az élelmiszerhiányból fakadóan számos ilyen kert született. Az emberek elhagyatott foghíjtelkeken, városi udvarokon termesztettek haszonnövényeket, hogy segítsen magán az ország. Ezek a Victory Gardenek, vagyis „Győzelmi kertek" aztán Amerikában és Európában is megjelentek. A mai értelemben vett közösségi kertek gyökerei a 60-as évek mozgalmainak köszönhetők, ekkor született meg az olyan „community garden" gondolata, ahol az élelmiszertermelés mellett a fő cél a közösségépítés, a fogyasztói társadalom elleni tiltakozás volt. Szép számmal művelnek ilyen kerteket Kanadától, Európán át egészen Új-Zélandig.

Az első hazai közösségi kertet megálmodó és létrehozó informális csoport, a FöldKelte 2009-ben a Reclaim The Fields! („Vissza a földekre!") mozgalom első nemzetközi táborát követően alakult meg. A Reclaim the Fields! mozgalom ötlete 2008-ban született a malmői Európai Társadalmi Fórumon. Olyan emberek vesznek részt benne, akik valós lehetőségként tekintenek a közösségi gazdálkodásra, mind városi, mind pedig vidéki formájában. Céljuk, hogy segítsék földhöz jutni azokat, akik nem kívánják támogatni a globalizált élelmiszer-termelési rendszert, és saját kezükbe vennék az irányítást ételük és környezetük fölött.

A FöldKelte csapatában a legkülönfélébb háttérrel és képzettséggel rendelkező emberek gyűltek össze. „Közös álmuk – írják a honlapjukon - hogy változtassanak jelenlegi életformájukon és a természethez közeli, gazdálkodó életmódot folytatva, közösséget teremtő módon éljenek. Szeretnének utat lelni egy olyan természetes, egészséges életformához, amely alternatívákat kínál a jelen társadalmi, ökológiai és gazdasági válságban. Ismét kapcsolatba kerülni a természettel, visszatalálni a F/földhöz, és kevésbé ártón, örömtelibben élni. A kerttel – mely egyben közösségi, alkotói és kulturális tér is – valójában hidat szeretnének képezni a városi és a vidéki életforma között. A gazdasági és ökológiai válságra az egyik lehetséges válasz szerintünk a közösségi gazdálkodás." Miután elhatározták, hogy kertművelésbe fognak, felhívást tettek közzé, hogy földterülethez jussanak. A felmerülő ajánlatokból egy békásmegyeri orvos páré volt a legcsábítóbb, akik egy nagyjából 400 négyszögöles területet kínáltak fel nekik Budapest III. kerületében, ingyenes használatra. Mindössze a termésből kapnak ők is egy részt. Megállapodtak abban, hogy a tulajdonos anyagi ellenszolgáltatás nélkül bízza a csoportra a kertet; cserébe ők vállalták, hogy a felmerülő költségeket (vízdíj, eszközök beszerzése) fizetik, önellátásra termesztik a növényeket és biológiai szemlélettel gazdálkodnak. Így kelt életre az első hazai közösségi kert 2010 tavaszán.

Az eltökélt csapat lelkesen kísérletezik, kiutat keresve a pazarlásból és a környezetszennyezésből. Vagy 30 féle zöldséget, gyümölcsöt termesztettek az első évben. Nagyjából 15-20 ember vesz részt folyamatosan a kerti munkában, vannak visszajáró és alkalmanként érdeklődő vendégek is. Vannak, akik számára aktív pihenést, felüdülést jelent egy-egy kint töltött délután; nem beszélve a közösség, az együtt-lét élményéről, amit a közös étkezések, beszélgetős esték jelentettek. Túl vannak az első FöldKelte tábor megszervezésén is, ahol nagyon sok hasonlóan gondolkodó, a közösségi önszerveződés iránt érdeklődő eszmetársra találtak; s együtt nagyszerű programokat és előadásokat élvezhettek. A csoport tagjai saját bevallásuk szerint rengeteg tapasztalattal, élménnyel gazdagodtak és számtalan tervet szőnek a jövőre nézve. Bárki csatlakozhat hozzájuk, honlapjukon keresztül. Jó tudni, hogy van még álom, mely valóra válhat. Csak tenni kell érte. Vajon hol nyílik meg a következő magyar közösségi kert?

Összeállította Lugosi Bea

A témáról további érdekességek olvashatók Rosta Gábor "A városi tanya" című könyvében.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.