1200 új kép a VÁTI archívumából a Fortepan-on
Különleges sorozattal jelentkezett nemrég a Fortepan on-line fényképgyűjtemény -és archívum. A VÁTI Építésügyi Dokumentációs és Információs Központtól tavaly ősszel kaptak lehetőséget arra, hogy a Tervtár fotóanyagaiból válogassanak. Az időrendbe fűzött, körülbelül 30 évet (1955-től 1985-ig) felölelő gyűjtemény 1200 fényképének zöme Magyarország vidéki nagyvárosaiban készült.
Valami olyasmivel van itt dolgunk, amire kevés e néhány mondatos ajánló. Ami biztos: semmihez sem hasonlítható fotósorozat született, leginkább utcákból és házakból. A létező szocializmus terei, az állami építőipar alkotta lakótelepek, városrehabilitáció, könnyűszerkezet, át- és beépítés, paneltechnológia. Grundok, szobrok, városrészek. Panorámaképek, műemlékek, óvodák. Egynyári virágok, letaposott fű. Az építészet iránt érdeklődőknek kötelező, mindenki másnak - már csak a tisztánlátás miatt is - ajánlott. - írják a Fortepan Blogon.
A Fortepan két magánember, Szepessy Ákos és Tamási Miklós kezdeményezésére jött létre 2010. őszén. Nevét a váci Forte fotócikk-gyártól kölcsönözte, a háború után így hívták a legelterjedtebb és legnépszerűbb negatív filmet. Az on-line archívum alapját kettőjük gyűjteménye adta. A fotók zöme budapesti lomtalanításokból származott, több mint 20 év kidobott albumaiból, negatív filmjeiből szkennelt ötezer felvétel. Az alapítókat kettős cél vezette a gyűjtemény bemutatásakor, megosztásakor. Egyrészt szerették volna felhívni a figyelmet (a jórészt ismeretlen) amatőr fotósok hagyatékaira.(…) Másrészt a szabadon publikálható, történeti értékű fotókat szerették volna közkinccsé tenni. Dacolva azzal a közlési- vagy jogdíj-gyakorlattal, amit közgyűjteményeink (sokszor szükségszerűen) követnek, a Fortepan fotói (forrásmegjelöléssel- a szerk.) ingyen közölhetőek. A honlap indulása után szinte azonnal kiderült, hogy ezekkel a célokkal sokan tudnak azonosulni.
Az adományozók köréhez legutóbb a VÁTI Tervtára is csatlakozott.
Ez a különszám a VÁTI fényképészeinek köszönhető. Nem ismerjük őket, de szeretnénk, ha nem maradnának névtelenek. Ők másztak föl a toronyházakba, cipelték az állványt és a kamerákat, fagyoskodtak a Moszkvics hátsó ülésén, laborálták a fantasztikus színes negatívokat. Ez a különszám a VÁTI Dokumentációs Központ és igazgatója, Rudan Pál nyitottságának és folyamatos együttműködésének köszönhető. Ez a különszám Aradi Alice-nak köszönhető, aki hónapokon át digitalizált és javítgatta a katalógust. Igy fordulhat elő, hogy ezúttal nem csak a fotókat, de a településneveket is meg tudjuk adni.
Barátsággal: Szepessy Ákos, Tamási Miklós és a kissrác a Széchenyi téren
A teljes gyűjtemény itt tekinthető meg.
(forrás: Fortepan, Fortepan Blog)
17:42
A fortepan mindig a szívem csücske volt, fantasztikus értékmentő munkát végeznek ezek az emberek. Konkrét tervezéseknél vagy cikkek előkészítésénél is előszerettel kukkolok ott, hátha elcsípek tájalakulástörténeti, tájhasználati mozzanatokat. Mindig van döbbenet. És annyira jó, hogy a VÁTI dokumentációs központ most nyitott a web, sőt a web2 felé! fantasztikus képek, kordokumentumok ezek. (mennyivel egyszerűbb lenne az élete a tervezőnek, ha az állami pénzen egyszer már létrehozott térképi, digitális adatok és adatbázisok, légifotók hasonló nyitottsággal, mondhatni google earth rendszerű forrásként lennének felhasználhatók, azokból pedig mennyivel jobb minőségű, mennyivel megalapozottabb tervek születhetnének az elődök vizsgálódásainak, objektívlencséjének, térinformációinak felhasználásával. A VÁTIban annak idején összehordott szellemi javak hatalmas kincsek. Jó hogy most ennek egyes darabjai közkinccsé lesznek, és nem egy zúzdában végzik.