3hajós Ökumenikus Kápolna
Rainer Péter az olaszliszkai Nemzetközi Szoborpark Művésztelepére tervezett egy ökumenikus kápolnát, melyet a helyszínen talált elemekből, műanyagkajakok és faevezőlapátok felhasználásával készített el.
Előzmények
Koradélután érkeztem az olaszliszkai Nemzetközi Szoborpark Művésztelepére, azzal a szándékkal, hogy egy előre megtervezett, megmakettezett, faszerkezetű kiskápolnát fogok saját kezűleg elkészíteni és felállítani a rendelkezésre álló tíz nap alatt.
Bonyodalmak
Az első napon úgy látszott, az általam elképzeltekből semmi sem lesz. Az előre e-mailen elküldött makettfotó, anyaglista és ígéretek ellenére semmi nem állt a rendelkezésemre. Az esti Bodrog-parti sétám alkalmával felfigyeltem a parton heverő rosszállapotú faladikokra. Fantasztikus kápolnát lehetne ezekből készíteni, gondoltam. Naiv elképzelés volt, problémás a megszerzésük, nehezek, csak kocsival lehet szállítani, daruval felállítani stb.
Megoldás
Végül a telepen heverő három kiszuperált műanyagkajak oldotta meg a helyzetet. Ezek és a padláson talált kissé szúette faevezőlapátok felhasználásával pillanatok alatt átterveztem a kápolnát a tetején lévő kettőskereszttel együtt.
Anyagbeszerzés
Már csak a hiányzó anyagok (laposvas, acélcső, menetes szár, anya, alátét, ø 8 és ø 20 cm golyók, festék), eszközök (hegesztőpálca) és szerszámok (fúrószárak, vágó- és csiszoló-korongok, ecsetek) beszerzése volt hátra. Mindezt a művésztelep vezetőjével végül sikerült a helyi vasboltból beszereztetni, illetve együtt megvenni. A golyók beszerzése külön történet, mivel a településen és környékén nem lehetett fellelni, végül a kisebbik egy teniszlabdából, a nagyobbik két összefordított tölcsérből készült el.
Kiviteli munka
1. Csőkeresztek összehegesztése (vágás, köszörülés) a kettőskereszthez.
2. Evezőlapátok méretre vágása, befaragása a kettőskereszthez.
3. Összefogó fémszerkezet összeállítása (darabolás, fúrás, hegesztés, köszörülés).
4. Hajótestek lemosása, letisztítása.
5. Összefogó fémszerkezet hajótestekbe építése.
6. A három hajó összeépítése, csavarozása, felállítása – segítséggel.
7. Lefogó fémszerkezet elkészítése, felszerelése.
8. Fémszerkezetek rozsdátlanítása, zöldre mázolása.
9. Golyók elkészítése, kifúrása, összeragasztása, felhelyezése.
10. A kettőskereszt összeszerelése, felületkezelése, feltétele, rögzítése.
Az utolsó nap délelőttjén – minden akadályt elhárítva, nehézséget és ellenállást leküzdve – sikerült befejezni a kápolnát, az oltár kivételével – ami akár egy méter magas boroshordó is lehet.
Elhelyezés
Elképzelésem szerint mindenképpen zöldterület közepén, kis dombon, vízparton, vagy egy kis szigeten, keletelve kellene felállítani. Előtte a gyülekezetnek lenne helye. Egyelőre, ideiglenesen a Művésztelep parkjában van felállítva.
Funkció
Természetesen szabadtéri istentisztelet, mise tartására alkalmas, de letagadhatatlan figyelemfelkeltő épületszobor volta is.
A kápolna szimbólumrendszere
A kápolna elképzelésem szerint nem tartozna egyik felekezethez sem; vallások feletti, úgynevezett ökumenikus kápolna lenne.
- Az oltár istenszimbólum, áldozati és igehirdetési hely (a boroshordó a borra – Krisztus vérére – utal).
- A három hajó a teljességet, a Szentháromságot és a magyar címerbeli hármashalmot jelképezi.
- A kettőskereszt Magyarországot jelképezi.
- Az összefogó szerkezet: az egységben az erő – viribus unitis – jelképe.
- A hajók és evezők az egy hajóban, egy célért evezést, egyúttal a helyi, vízi emberek emlékét (is) kívánják szimbolizálni.
Rainer Péter