Épülettervek/Lakóépület

A MAGHÁZ 2 terve — építész: Dobai János

1/5

?>
?>
?>
?>
?>
1/5

A MAGHÁZ 2 terve — építész: Dobai János
Épülettervek/Lakóépület

A MAGHÁZ 2 terve — építész: Dobai János

2003.06.30. 08:53

Projektinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Építészek, alkotók:
Dobai János

Letölthető dokumentumok:

felelős tervező: Dobai János (DOBAI ÉPÍTÉSZIRODA KFT.)

Előzmények

A MAGHÁZ programról
A program célja, hogy egyedülálló, huszonéves városi diplomások, szakemberek számára építsen első lakásukként "garzonházakat". A szociológiai és piacvizsgálat kimutatta, hogy Budapesten mintegy nyolcvanezer 22-30 év közötti egyedülálló fiatal keres lakáslehetőséget. Ezen csoport 40-50%-a gazdaságilag nagyon aktív, képzett fiatal szakember. A csoportot korlátozott (nagyrészt családi) megtakarítás, azonban gyorsan növekvő jövedelem jellemzi.

Az "egyedülálló" életszakasz meghosszabbodik. A családalapítás, gyermekvállalás időpontja az önálló életforma kezdetétől a 30 év körüli időpontra tolódik. A célcsoport szívesen lakik a belső kerületekben. A vizsgált tesztcsoport figyelmen kívül hagyja vagy tűri a belső városi problémákat, így a leromlott környezetet, a városi bűnözést, ha megfelelő minőségű lakásban vagy épületben lakik. A csoport preferenciái között a munka és a tanulási, szórakozási lehetőségek közelsége jelentősen megelőzi a zöldövezetekhez kötődő értékeket.

Helyszín
A belső Józsefváros Bródy Sándor utca, Mária utca, Krúdy Gyula utca és Horánszky utcák által határolt zártsorú beépítésű épülettömbje. Az építés helyszíne a Horánszky utcában és a Mária utcában, egy-egy egykori rossz állagú épület lebontása során keletkezett, két hátsókertjével csatlakozó telek. Az épületeket már jó néhány évvel ezelőtt lebontották, a telkeken jelenleg autóparkoló és a nem túl távoli óvoda játszókertje található.

Az építési terület e két telek összevonása során keletkező mintegy 94 méter hosszú, 24 méter széles, hossztengelyével kelet-nyugati irányú, trapéz alaprajzú telek. A terület teljesen sík (néhány centiméter eltéréssel).

A telket északi oldalon két szomszádos ház tűzfala határolja, amely teljesen tagolatlan, 19 m magas, összefüggő felület. A déli oldalon egy függőfolyosós épület világító-szellőző udvarokkal tagolt tűzfala, valamint egy alacsonyabb ház tűzfala képezi a szomszédságot.

Beépítés
A telek Önkormányzati tulajdonban volt, az építettető az építési lehetőséget pályázaton nyerte el. A telek beépítési lehetőségeit a jelenleg erre a telekre hatályon kívül helyezett (felfüggesztett) RRT szabályozta. A pályázat kiírása a szabályozási feltételek feloldására vállalta, hogy az építtetői szándékok figyelembevételével támogatja az RRT szabályozási tervének módosítását.

A tervezett épület a telken az északi tűzfalhoz csatlakozó nagy E betű alakot formálva helyezkedik el. Az E betű szára az északi oldalon csatlakozik a tűzfalhoz (teljesen letakarva azt). Az E betű szárai közül a két szélső zártsorú módon csatlakozik a két utcában álló szomszédos épületekhez, igazodva azok párkány és gerincmagasságaihoz.

Az RRT által előírt átjárást az E betű szára mentén húzódó passzázs biztosítja. Az épület pinceszint, földszint és 5 emelet (4 emelet + tetőtéri szint) szinteket tartalmaz. Az E betű alakzat középső szárát képező épületszárny hét emelet magas, két emeletnyivel a környező tűzfalak fölé emelkedve. Ez az épületrész az alsó szinteken nem érintkezik a hosszú épületszárnnyal, így a T alakú csatlakozásnál nem alakul ki sötét és szellőztethetetlen terület.

A középső épületszárny helyzete nem szimmetrikus, elhelyezésénél az RRT által kívánatosnak tartott jövőbeli állapotot vették figyelembe. A Mária utca 11. sz. épület rossz állagú udvari szárnyának lebontása lehetővé teszi, hogy a tömbbelsőben udvar alakuljon ki. Az épületszárnyak méretének meghatározásakor különös figyelmet fordítottak a tűzfalak letakarására, a utcai tetősíkokhoz való idomulásra és a szomszédok világossággal kapcsolatos igényeinek figyelembevételére. Az épületet úgy alakították ki, hogy ne zárják el teljes mértékben a Horánszky u. 12. sz. épület világítóudvarait.

Az épület

Alaprajzi elrendezés
Pince: gépkocsitároló (96 hellyel) és kiszolgáló helyiségek.
Földszint: két szint magas passzázs, mely az itteni beépítést két részre osztja: az északi tűzfal menti épületsávra és a szárnyak alá épített pavilonszerű, a tűzfalakhoz csatlakozó beépítésre. A passzázs szintje a járdaszint felett van, a szintkülönbséget lépcső illetve rámpák hidalják át. Az északi sávban van a Magház bejárata, a földszintre és az első emeletre telepített irodák bejárata, valamint a Mária utcai oldalon egy üzlethelyiség. A kisebb udvar menti területet elfoglalja a garázs lehajtórámpája. A kétszintes, pavilonszerű épületrészekben későbbi program szerint kialakított (a lakókat nem zavaró) kereskedelmi területek, a középső szárny első emeleti részében vendéglátóhely települhet.
Első emelet: két nagy, a földszintről megközelíthető bériroda. Az épület földszinti, első emeleti szintjei viszonylag sötétek, ide lakásokat nem lehet telepíteni.
Második és harmadik emelet: folyosós elrendezésben sorakoznak a lakások. Az utcai szárnyaknál függőfolyosós elrendezésben, az északi tűzfal mentén zárt oldalfolyosós rendszerben, a középső szárnyban zárt középfolyosóra felfűzve. Ezzel a rendszerrel szintenként 27 garzonlakás létesíthető.
Negyedik emelet: kissé eltér az előzőektől. Az utcai oldalakon az adott párkánymagasság miatt az 5. emeletre (tetőtérbe) a kiadódó alapterület kicsisége miatt önálló lakásokat nem telepíthettek, ezért itt a 4. emeletről nyíló belső lépcsővel rendelkező kétszintes stúdiólakásokat alakítottak ki.
Ötödik emelet: tehát az utcai szárnyaknál a 4. emeleti lakások galériája van, az északi tűzfal mentén pedig a 4. emeletről nyíló, önálló lakások. A középső szárnyban keletre és nyugatra tájolva emeletenként 6 lakás található a 2., 3., 4., 5., emeleten.
Hatodik emelet: csak a középső szárnyban vannak lakások, középfolyosós elrendezésben összesen hét. Ebből négy lakás kétszintes és galériás, kettő egyszintes, valamint egy, a többieknél nagyobb kétszintes lakás.
Hetedik emelet: két lakás (ezek bejárata is a 6. emeleten van) és a 6 emeleti kétszintes lakások galériái vannak itt, továbbá az épület fűtését és a használati melegvizet biztosító kazánház és a gázfogadó helyiség.

Függőleges közlekedés
A nagy alapterületű épületbenszámos lépcső szolgálja a függőleges közlekedést. A lakóépületben a függőleges közlekedés három lépcsőházon keresztül valamint két lifttel történik. és önálló belső lépcsők biztosítják az irodák és a kétszintes kereskedelmi és vendéglátóhelyek belső közlekedését.

Lakások
A lakások egyterű garzonlakások. A többcélú térből csak a fürdőkáddal, mosdóval és vécével felszerelt fürdőszobát választják le, amely természetesen megfelelő gépi szellőzéssel rendelkezik. A helyiség alapterülete lehetővé teszi kisméretű mosógép elhelyezését. A főzéshez beépített konyhabútort terveztek, melyben egymedencés mosogató, kerámialapos tűzhely, beépített hűtőszekrény van. A konyhai szagok eltávolítását a tetőre kivezetett szellőzőrendszer biztosítja. Burkolat: a konyhabútor előtti és a bejárati ajtó előtti területen kerámialap burkolat, egyéb helyeken szőnyegpadló. A lakások kis alapterületűek, ezért - a tágasság érzetét növelendő - minden lakáshoz egy jelentős méretű ablak tartozik.

Az ablakok parapete alacsony (40 cm), fix és nyíló szárnnyal. A fix rész előtt biztonsági korlát, a nyíló szárny előtt a külső oldalon színes biztonsági üvegből készült mellvéd készül. Az erős napsütés ellen az ablakokhoz rejtett tokszerkezetes műanyagredöny tartozik.

Folyosók
A hosszú folyosókon a megfelelő szellőzést a folyosók nyitható ablakai (középső szárny) és a szabad térre vezető ajtók biztosítják. A természetes megvilágítást a szomszédos épületek légudvarai felöl a tűzfalba épített, 1,5 órás tűzállóságú üvegtéglafelületek teszik lehetővé. A függőfolyosók külső oldalán tervezett, horganyzott acél vázszerkezetre szerelt biztonsági üveg térelhatárolás olyan üvegfelület, melyben az üvegtáblák néhány cm távolságban vannak egymástól. Ezek szolgálják a folyosó téli-nyári csapadéktól való védelmét, a lakások bejáratának szélmentesítését szolgálja. A lépcsőházak is hasonló térelhatárolást kapnak. Az udvar felé néző oldalakon üvegtégla felület helyettesíti az átlátszó üveget a belátás elkerülésére. A folyosókon az ajtókkal szemben belátást akadályozó mintázat lesz az üvegen. A sok üvegfelület különböző irányú reflexiója szándékaink szerint az udvarok fényviszonyait is javítani fogja.
A lakásokhoz tartozó mellékterek:

A második és a negyedik emeleten a korábban említett T alakú épületszárny csatlakozásnál egy-egy többcélú helyiséget helyeztünk el. Ez a helyiség kétszintes belmagasságú, az itt lakók sportolását, kondicionálását szolgálja. A helyiség külső használók előtt is nyitott. Az idegenek számára a bejutás a földszinten lévő recepción át történik. A számukra öltözési lehetőséget biztosítottunk a pincében elhelyezett öltözőblokkban. A helyiségek megközelítésére egy önálló 5 fős felvonót telepítettünk. Ez a kétszintes tér azzal, hogy körül (homlokzaton és a folyosók felé) üvegfelülettel rendelkezik az egyúttal másodlagos bevilágítófelület a folyosók irányába is. A folyosó nem túl tágas terében haladó, a főlépcsőháznál váratlan térélményben részesül.

Parkoló
Az épület pinceszintjén 96 db gépkocsi parkolhat. Ebből 30 hely egyszintes, a pince padozatán kialakított parkolóhelyen, 66 pedig kétszintes, gépi emelőberendezéssel. A lakásszám szerint szükséges 105 parkolóhely hiányzó részét (10 db) az udvaron - a Mária utcához csatlakozó területen adják meg.

Passzázs
A két utcát a járdák szintjében összekötő passzázst közterületként képzelték el, vagyis állandóan nyitva tartva, hiszen a lakóépület bejárata is innen (a passzázs belsejéből) nyílik. A járófelület térkő burkolat, s a passzázsba utcabútorokat és térvilágító kandelábereket terveztek. A tűzfalak mentén elhelyezkedő vasbeton keretekbe, a jelentős vastagságú termőföld ágyásba előnevelt fákat és árnyékkedvelő növényeket telepíthetők.

 

Szerkezetek

Teherhordó szerkezetek
Az épület három dilatációs egységből áll (Horánszky utcai oldal, középső 7 emeletes épületrész, Mária utcai oldal), melyek monolit öntöttfalas szerkezetűek. A falvastagság egységesen 20 cm. A födémeket is monolit vasbetonból tervezték, vastagságuk egységesen 23 cm. A pince, a földszint és az első emelet a garázs kiosztásához igazodó pillérváz szerkezetű.

Falazatok
A homlokzati falak mindenütt a szerkezeti vasbeton fal 6 cm vastag Dryvit rendszerű réteges vakolattal. A lakások közötti elválasztás akusztikailag különösen kényes feladatát ellenőrzött szerkezetekkel oldották meg. Az elválasztás kétféle: ha szerkezeti fal képezi az elválasztást, azt két oldalról hanglágy elválasztás közbeiktatásával épített ALBA fallal szigetelték a testhangok ellen, ha nincs szerkezeti fal, akkor kétrétegű ALBA-ORTH válaszfalat terveztek, egy nehéz akusztikus 10 cm vastag falazóelemből és egy 8 cm -es normál falazóelemből.

Tetőfedés
Az épület kishajlású födémsíkjai és az utcai oldalak egységesen lécezett horganylemez fedést kapnak. A függőleges szakaszokon állókorc mezőkkel. A fedés alatt a vasbetonszerkezeten hőszigetelés, kiszellőztetett légrés és deszkaborítás lesz. A vízelvezetés szerkezetei és a falszegélyek is horganylemezből készülnek.

 

Építészeti megjelenés
A jelentős, mintegy 11. 000 m2 épület önálló belső miliővel rendelkezik, mely világos, tiszta nagy felületekkel építkező kissé hűvös világ. Az épületnek a szomszédaihoz való illeszkedését a szomszédos épület párkány és gerincvonalaihoz, tetősíkjaihoz igazodó tetőfelületek, a magas oromfalat takaró "csákó"-szerű, az enyhe lejtésű fedésből kiálló tömegek biztosítják. Az utcaszinten az épület a szomszédaihoz nem hasonlítóan áttört, belátást, szabad közlekedést engedve a passzázsba.



Tervezők:

Felelős tervező: Dobai János (DOBAI ÉPÍTÉSZIRODA KFT.)

Építész: Dobai János
Építész munkatársak: Eke Zsolt, Kertész Bence
Statikus: Lendvai Miklósné (MATERV KFT.)
Épületgépész tervező: Garancsy András (Projekt Stúdió 5. KFT.)
Elektromos tervező: Rajkai Ferenc (HPM KFT.)
Költségvetés: Boskó István

Talajmechanikus: Nagy Ferenc (COOPERATOR Kft.)
Mélyalapozás: Kristóf János (BOHN Kft.)
Külső víz-csatorna: Bíró Péterné (TETA Bt.)
Környezetrendezés: Árvai Iván (i Bt.)
Útépítés, forgalomtechnika: Nagy Katalin (N&T Bt.)
Felvonó: Dobos Ferenc (KONE Hungaria Kft.)
Tűzvédelmi dokumentáció: Mészáros János (MÉBArt Bt.)
Akusztikai szakvélemény: Kotschy András (Kotschy Bt.)
Környezetvédelmi munkarész:
dr. Bite Pálné (VIBROCOMP KFt.)
Dombi István, Weiner László (TOPPEDION Kft.)

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.