A Nemzeti Múzeum pályázat Bíráló Bizottságának összefoglaló értékelése és ajánlásai
A következőkben a tervek bemutatása mellett megjelentetjük az egyes tervekhez fűzött bírálatokat, itt most az az összefoglaló jelentés olvasható, amely az összes pályamű – 61 db - értékelése után a Bizottságban kikristályosodott.
Közel két évtizede kezdődtek meg a jelentősebb európai múzeumok átalakításai. A folyamat nem fejeződött be a mai napig sem, Németországban most is folynak nagyobb múzeumi átépítések, fejlesztések, s talán Magyarországon is követjük majd a trendet a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum komplex fejlesztésével.
Az ezredforduló elején, 2002-ben volt a Magyar Nemzeti Múzeum alapításának 200. évfordulója. Az ünnepi alkalomra a sokéves rekonstrukció második szakasza fejeződött be, amelynek során új terek, új irodák, műhelyek létesültek, új kiszolgáló funkciókkal, és a közönségforgalmi terek nagy része visszanyerte eredeti architektúráját. Szabad-e, kell-e most folytatni e nagyszabású fejlesztést? Igen, szabad és kell is – határozták el a kiírók. De hogyan? Természetesen nyílt, nemzetközi pályázat kiírásával.
A Magyar Nemzeti Múzeum a hazai klasszicista építészet kiemelkedő alkotása. De nem csak múzeum, hanem a kutatás, a régészet, a restaurálás és az oktatás funkciói mellett számtalan kulturális program színtere is. Mindezeken túl nemzeti identitásunk része, történelmünk jeles eseményeinek résztvevője és tanúja.
A múzeum tömbje a legszebb briliánsgyűrűre emlékeztet, amelynek ékköve Pollack Mihály épülete, foglalata Petz Ármin kertje, Ybl Miklós kerítése és a nagyrészt zártsorú palotasor, amely mindezt körülveszi. Ezt az egységet megbontani nem szabad, pusztán finoman megcsiszolni a gyémántot, felújítani, kiegészíteni, rendbe rakni a foglalatot. Erre hívja fel a figyelmet, ezt sugallja gróf Széchenyi István két mottója is.
Bizony nagy felelősség hárul itt mindenkire – kiíróra, zsűrorra és pályázóra egyaránt. Felelősség hárul továbbá azokra, akik majd a megvalósításban részt vesznek s azokra is, akik ezzel kívülről törődnek: a médiától a civil mozgalmakig. Bátran, de nagy alázattal kell a feladathoz nyúlni, hogy betarthassuk gróf Széchenyi István intelmeit. A pályázók nagy része ezt tette. De még az is, aki nem így közelített a feladathoz, nagy segítséget adott a továbblépéshez és a megvalósításhoz, mert rávilágított arra, mit hogyan nem tanácsos tenni, melyek lehetnek a tévutak.
A pályázatok díjazása során a Bíráló Bizottság arra törekedett, hogy a rangsorolva díjazott pályaműveken túl lehetőleg minél több olyan pályamunkát is meg tudjon vásárolni a kiíró, amelyek a továbbtervezés során ötleteket adhatnak, illetve valamelyik típus jellegzetes példái. A rendelkezésre álló keret ezért úgy került felosztásra, hogy az első díjas terv a maximális összegnek csupán a 60%-át kapta, ennek ellenére szép számmal vannak olyan tervek, amelyek legalább megvételre érdemesek lettek volna, de az említett szempontok szerinti válogatás miatt sajnos ettől a lehetőségtől is elestek. Reméljük, hogy a pályázatot bemutató tervezett kiadványban minden tervet szerepeltetni tudunk.
A pályázat elkészítése igen nagy és összetett – több szakágra kiterjedő – feladat volt. Aki elindult, és beadta a tervét, nagy áldozatot vállalt e csodálatos kincsünk megújulásához. Ezúton mondunk köszönetet minden pályázónak a kiírók és a magunk nevében.
a Bíráló Bizottság
A Bíráló Bizottság tagjai:
Elnök: Eltér István építész
Szakmai titkár: Kiss István építész
Tagok:
Fegyverneky Sándor építész
Dr. Mezős Tamás építész - Kulturális Örökségvédelmi Hivatal
Miasnikov Péter építész - VIII. kerület Önkormányzat
Prof. Dr. Moravánszky Ákos (Zürich) egyetemi tanár (építész)
Kaszás Károly DLA építész - Magyar Építész Kamara
Kruppa Gábor építész - Magyar Építész Kamara
Dr. Somogyi Botond építész - OKM
Németh Lászlóné közgazdász - kiíró
Masznyik Csaba építész - Magyar Építész Kamara
A Bíráló Bizottság munkáját segítő szakértők:
Jogi szakértő: Dr. Illényi Péter Tamás jogász
Hivatalos közbeszerzési tanácsadó: Dr. Juhász Erzsébet jogász (FŐBER Zrt.)
Műszaki szakértő: Rezi Kató Gábor régész-informatikus
Műszaki szakértő: Madas Judit építész
Műszaki szakértő: Bernáth Károly építész
Kertész szakértő: Szendrői József és Vinis Gizella kert- és tájtervező(k) Magyar Építész Kamara
Budapest, 2010. június 5.
A PÁLYAMŰVEK ÁLTALÁNOS ÉRTÉKELÉSE
Jelen zárójelentés a Magyar Nemzeti Múzeum (1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16., a továbbiakban: MNM), mint Kiíró által a Magyar Nemzeti Múzeum műemlék épületének és a közvetlen környezetét képező Múzeumkert komplex, látogatóbarát és értékmegőrző fejlesztésének turisztikai célú tervezése tárgyban indított tervpályázati eljárás során beérkezett pályaművek elbírálásának írásbeli összegezéséről készült.
A tervpályázat címe:
A Magyar Nemzeti Múzeum műemlék épületének és a közvetlen környezetét képező Múzeumkert komplex, látogatóbarát és értékmegőrző fejlesztésének turisztikai célú tervezése (rövid cím: MNM komplex fejlesztése tervpályázat, 2010.)
A tervpályázat célja:
A Magyar Nemzeti Múzeum főépületének és környezetének fejlesztését megalapozó építészeti tervek, valamint az engedélyezési tervek elkészítését végző tervező(k) kiválasztása.
A tervpályázat tárgya:
A Magyar Nemzeti Múzeum műemléki védettségű főépületének (épület) és a közvetlen környezetét képező Múzeumkert komplex, látogatóbarát és értékmegőrző fejlesztésének tervezése, amely magában foglalja az épület kiszolgáló-logisztikai funkcióinak bővítését, a kerthasználatot akadályozó gépkocsik elhelyezését, az épület udvarainak (északi és déli udvarok) hasznosítását, új közönségforgalmi terek kialakítását, a látogatói útvonalak és bejáratok újraszervezését, akadálymentesítést, a Múzeumkert értéknövelő hasznosítását, az épületből kitelepíthető funkciók figyelembe vételével az intézményben rejlő kulturális értékek népszerűsítésének támogatása építészeti eszközökkel.
A tervpályázat jellege:
Nyílt tervpályázati eljárás.
A tervpályázat főbb adatai, programelemei és a bírálat szempontjai:
Hosszú előkészítő munka után 2010. januárjában jelent meg a Magyar Nemzeti Múzeum műemléki épülete és közvetlen környezete nyílt-titkos nemzetközi tervpályázatának kiírása a 137/2004. számú Kormányrendelet, valamint a Közbeszerzési Törvény (Kbt.) alapján.
A megadott határidőre összesen 61 pályamű érkezett, amelyekből kettő sérült volt. A Bíráló Bizottság az első plenáris ülésen a beérkezett pályaműveket felbontotta, és megállapította, hogy mindegyik feladási dátuma szabályos volt, és egyikük sem sértette a titkosságot – beleértve a két sérült csomagolású tervet is. A Bíráló Bizottság tagjai megkezdték az egyéni bírálatokat, és plenáris üléseken hozták meg a döntéseiket többségi szavazással. A plenáris ülésekről jegyzőkönyv készült. A bírálatok a tervezési program, illetve a bírálati szempontok alapján történtek, amelyek közül a legfontosabbak az alábbiak voltak:
Programelemek:
1.térszint alatti bővítés a területhiány ellensúlyozására,
2.belső udvarok lefedése,
3.kitelepítendő funkciók meghatározása és terük újrahasznosítása,
4.közönségforgalmi terek újrafogalmazása,
5.a múzeumkert revitalizációja.
Bírálati szempontok:
6.építészeti,
7.megvalósíthatósági,
8.környezettudatossági,
9.stratégiai.
Általános értékelés:
A kiírás egyértelműen tükrözte azt a szándékot, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum, elsősorban uniós források bevonásával, be szeretné fejezni azt a felújítási és átstrukturálási folyamatot, mely 1994-ben kezdődött és 2006-ban megszakadt. Ennek részeként fel szeretné szabadítani az épület körüli kert gépkocsi- és kőtárolásra használt területeit, hogy a múzeumkertet ismét közkertként lehessen használni és növelni szeretné azokat a raktárakat, ahova a már meglévő és folyamatosan növekvő számú leleteket és műtárgyakat el tudja helyezni, továbbá el szeretné érni, hogy az így nyert hasznos területekkel fel tudjon szabadítani az épületen belül olyan helyiségeket, helyiségcsoportokat, melyek a korábbi felújítások során kényszerből nem a legmegfelelőbb helyre kerültek, illetve csatlakozzon a kortárs múzeumok sorához, melyek időszaki kiállításokkal, rendezvények szervezésével mutatják be a kulturális kincseket és vonzanak több látogatót. A kiírás nyilvánvalóvá tette, hogy nem csupán az épület történeti értékeit, hanem a közelmúltban sok pénzzel és energiával létrehozott, már elkészült beavatkozásokat is becsüli, és ezek tiszteletben tartását is elvárja.
A kiírás ezzel együtt nyitott volt bármilyen olyan javaslatra, ami a maga konzekvens rendjén belül megoldást ad a fejlesztési elképzelésekre, tehát a pályázati munkák tanulmányozása folyamán a Bíráló Bizottság olyan megoldásokat is elemzett, mérlegelt és értékelt, amelyek indokolták a kiírásban foglaltaktól való eltérést. Tehát nem volt kizáró ok, ha a pályázók semmit sem építettek a föld alá, nem volt kizáró ok, ha hozzányúltak történeti, vagy közelmúltban épített épületrészekhez, nem volt kizáró ok, ha nem fedték le az udvarokat és az sem, ha kísérleteztek az udvarok részbeni, vagy akár teljes beépítésével stb. Ebből viszont az következett, hogy a 60 értékelt pályamű szinte minden egyes darabja más-más megoldást kínált: vannak ugyan hasonló típusok, de a típusokon belüli különbözőségek olyan nagyok, hogy alig-alig lehet a terveket párba állítani. A sokféleség megnehezítette ugyan a pályázatok kiértékelését, viszont azt lehet mondani, hogy ez a 60 pályamű szinte minden olyan utat végigjárt, ami az épület működése, fejlesztési lehetőségei szempontjából mind most, mind a későbbiek során egyáltalán felmerülhet.
A pályázatok elemzése során a Bíráló Bizottság úgy látta, hogy a pályázók alapvetően három különböző mentalitással viszonyultak a feladathoz: voltak, akik a pályázatot elsősorban diszpozíciós kérdésnek tekintették, voltak, akik a diszpozíciós problémák megoldásán túl építészeti párbeszédet is kezdeményeztek Pollack épületével, és voltak olyanok, akik a meglévő épületet inkább csak egyfajta háttérnek, keretnek tekintették, amin belül - esetenként öncélúnak tetsző - építészeti kísérleteket tudtak folytatni. Ez utóbbiakat is nagy érdeklődéssel tanulmányozták a bírálók, de az az általános vélemény alakult ki, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum épülete elsősorban nem teljes át-, vagy újraértelmezésre szorul. A középső kategóriába tartozók voltak a legizgalmasabbak és ezekről folyt a legtöbb vita.
Az első díjas terv az első kategóriába tartozik. Ez azt jelenti, hogy a tervet elsősorban az a diszpozíció, (tehát a stratégiai döntések sora) emelte az első helyre, ami a Nemzeti Múzeum számára és szempontjából mind elvi, mind gyakorlati indokokkal a legkedvezőbbnek tűnik. A múzeum szempontjából kedvező az az elvi megoldás, ahol lényegében minden új funkció (parkolás, raktározás, múzeumi bolt, múzeumi vendéglátás és az időszakos kiállítások egy része, kisebb rendezvények), az épületen kívülre kerül, mert annak térigénye és -rendszere mind a továbbtervezés, mind a további használat során Pollack épületétől és a kötöttségektől függetlenül a későbbiekben is szabadon alakítható. Másodsorban kedvező gyakorlati megoldás, hogy a bővítés a múzeum működésének zavarása nélkül, vagy a működést a legkevésbé korlátozó módon építhető meg.
A 60 pályázat kiértékeléséből tehát az következett, hogy a Nemzeti Múzeum adott (és a kiírásban rögzített) feltételekkel történő fejlesztése a múzeum főbejárata előtti területen, az épületen kívül, a föld alatt, a főhomlokzat közvetlen környezetét a legkevésbé zavaró módon (tehát a terep lehető legkevesebb megnyitásával) a múzeum szempontjából a legkedvezőbb megoldás. Ennek az elvnek a megfogalmazása és látványvilága komplex építészeti kérdés, melyet a további tervezés során fokozott igényességgel kell elkészíteni és a tervezőkön számon kérni.
Hozzá-, illetve ráépítés:
A pályamunkák közül összesen ketten kísérleteztek azzal, hogy a múzeum főépületéhez az északi és a déli oldal felől, valamint a tető szintjén, látványosan hozzáépítsenek, mintegy keretbe foglalva az épületet. Ezek a megoldások sem formai, sem funkcionális, főleg műemlékvédelmi szempontból nem voltak meggyőzőek, e terveket a bírálók egységesen elutasították. Külön csoportot képeznek azonban azok a tervek, ahol a belső udvarba telepített funkciók egy része - többnyire irodák - emelkednek ki az udvarból a tetőgerinc magasságába, vagy fölé. A Bíráló Bizottság ezeket a sokszor látványos és szellemes megoldásokat, melyek egyéb középületek esetében jól működhetnek, a Magyar Nemzeti Múzeum esetében és ezen a helyen nem tartotta elfogadhatónak: a tervezett új, kiegészítő funkciók mennyisége és minősége sem indokolja, hogy a beavatkozás alapvetően átértelmezze Pollack épületét, még akkor sem, ha ezek a bővítmények az utca szintjéről nem látszanak. Ezeket a megoldásokat a Bíráló Bizottság úgy kezelte, mint ami az esetleges további tervezés során korrigálható, ezért kerülhetett ilyen terv is a díjazottak közé.
Parkolás, raktárak, logisztika:
A gépkocsik terepszint alatti elhelyezésére vonatkozóan a főépület négy oldala szinte teljesen azonos arányban fordult elő a pályamunkákban, annak ellenére, hogy a kiírás a Bródy Sándor utcai és Múzeum utcai oldalakat részesítette előnyben. Volt olyan pályamunka, ahol a tervezők ábrákkal igazolták, hogy a megtartandó (cserére nem szoruló) faállományból föld alatti építés esetén lényegében ugyanannyit kell kivágni mind a négy oldalon, tehát a kert fáinak védelme nem befolyásolja a föld alatti parkoló elhelyezésének kérdését. Ez az érvelés csak akkor igaz, ha a főhomlokzat előtti lépcső két oldalán lévő területeket is igénybe veszi a tervező és az ott álló fákat is kivágja. Ez egyrészt elkerülhető, másrészt a főhomlokzat látványának felszabadítása adott esetben erősebb indok lehet, mint az ott álló fák védelme. Volt olyan megoldás, ahol a parkoló ás az átmenő műtárgyraktár egymástól elválasztva, az épület ellentétes oldalain készült volna, ami elvileg nem hibás, de ha egymás mellett (alatt, fölött) vannak, akkor a használat módja a későbbiekben természetesen könnyebben változtatható (akár a raktárak, akár a parkolók javára). Voltak olyan megoldások, ahol a tervezők megpróbálták átfedésbe hozni a parkolót és a kertet és földlabdákat rekesztettek ki a gyökérzet számára, de ezek kényszer-megoldásnak tűntek. Hasonlóképpen nehézkesnek és kétes eredményűnek látszanak azok a javaslatok, ahol a föld alatti épület alaprajzi keskenyítésével (és mélységének növelésével) próbáltak a pályázók, különösen a Pollack Mihály téri oldalon, az épület mögött, helyet hagyni a fáknak. Volt olyan tervező, aki egyáltalán nem épített mélygarázst, mondván, nem ide való. Az országos központként működő múzeumnak közel 20 db saját gépkocsija van, amivel a különféle műtárgyak be- és elszállítását végzik, logisztikai szempontból megoldhatatlan, hogy ezek ne telken belül álljanak. Garázshelyek bérlése ilyen mennyiségű gépkocsi esetén a külső mélygarázs közelsége ellenére sem jelenthet gazdaságilag rentábilis megoldást. A jelenlegi „fásított parkolóból" használható közkert pedig csak gépkocsik nélkül válhat.
A pályázatok elemzése után a Bíráló Bizottság úgy találta, hogy a bővítés szempontjából kedvezőnek tűnik az a megoldás, amikor a parkolók és a raktárak egy tömbben épülnek, és ez a tömb a múzeum előtti, fák nélküli területen van, melynek megközelítése lehet akár a jelenlegi nyomvonalon, tehát a Múzeum körút felől, vagy lehet, akár átmenő forgalmi rendszerben, a Múzeum utcából lehajtva és a Bródy Sándor utcából kihajtva. A megközelítés módja szakhatósági és társadalmi egyeztetések után véglegesíthető. A jelenlegi, lámpával szabályozott közlekedés a Múzeum körútról mindezt lehetővé teszi. Az Arany János szobor ideiglenes elbontása, majd visszahelyezése, az udvar alatti terület feltárása, az egykori villa felhasználható pincerészeinek beépítése a tervbe nem lehet akadálya e terület hasznosításának. A bővítéshez kapcsolódó főlépcső alatti látványos téglaszerkezetek láthatóvá és bejárhatóvá tétele jó gondolat, érdemes megvalósítani. Ettől függetlenül a pályázatok díjazása szempontjából a logisztika (parkolás, raktározás) nem számított döntő érvnek, mert a legtöbb pályamunka lehetővé tette e funkciók áthelyezését.
Az udvarok hasznosítása:
A kiírás egyértelműen megoldást várt arra, hogy a pályázók adjanak javaslatot az udvarok lefedésére azok hasznosíthatósága érdekében. Az északi udvar jelenleg gazdasági udvar, a déli udvar üres tér néhány büféből kihelyezett asztallal és a falak mentén felállított szarkofággal. Az északi udvar alatt kialakított restaurátor-műhelyek kitelepítésével (épületen belül, vagy kívül) ez az udvar is felszabadulhat. Mivel a kiállítási szintek folyosói ma már nem közlekedők, hanem kiállítási területek, az udvarra néző ablakok többsége takart, vagy árnyékolt, ezért az udvarok látványa nem tartozik az épületet bejárók számára emlékezetes élmények közé (hiszen alig látszanak és üresek). A belső udvarok ma lényegében nagyméretű világítóudvarokként funkcionálnak, lefedésükkel azonban az épület belső életébe kapcsolhatók. Ezt kivétel nélkül minden pályázó így gondolta, az udvarok hasznosítása mégis a legváltozatosabb megoldásokat eredményezte, melyek három alaptípusba sorolhatók:
a) Az udvarok (egyik, vagy mindkettő) lefedése a főpárkány magasságában, vagy afelett
b) Az udvarok beépítése valamilyen új épületrésszel, részben, vagy teljesen, a főpárkány magasságában üvegfedéssel kombinálva, vagy anélkül
c) Az udvarok (egyik, vagy mindkettő) beépítése a földszint feletti födém magasságában az udvar (főpárkány szintjén történő) lefedésével kombinálva, vagy anélkül.
a) Az udvarok lefedése a főpárkány magasságában:
A pályázók túlnyomó többsége adott javaslatot az udvarok fedésére, (bár nem mindenki tért ki arra, hogy az üveg árnyékolását, hővédelmét miképp oldaná meg, az akusztikai hátrányokat hogyan küszöbölné ki, pedig a kiírás ezt kérte). Volt pályázó, aki a lefedés szerkezeti kialakítására, formálására talán túlzottan is nagy hangsúlyt fektetett, és volt olyan is, aki csak jelölte a helyét és főbb jellemzőit. Mindkét megközelítést elfogadta és mérlegelte a Bizottság, mert a megoldások különbözősége szemléletbeli különbséget takar, ami a tervezett bővítéseket nyilvánvalóan alapvetően különbözővé teszi. A pályázatok igazolták, hogy az udvarok lefedése önmagában még nem oldja meg azok hasznosítását, legfeljebb a lehetőségét biztosítja.
b) Az udvarok beépítése valamilyen új épületrésszel:
A pályázók nagy része a rendelkezésre álló terület minél optimálisabb kihasználásának, illetve az udvarok élettel való megtöltésének szándékával különféle építményeket helyezett el az udvarban. A területhiány ellensúlyozására szellemes javaslatokat adtak. Egyik részük meglepő és határozott döntéssel minden programelemet, kivétel nélkül, a meglévő épület kontúrján belül javasolt elhelyezni. Mindez azt eredményezte, hogy a meglévő udvarokba, vagy azok alá kell bejutni gépkocsival és ezért többszintes (általában gépi üzemeltetésű) garázst terveztek. Ez meglehetősen nagy technikai bravúr és anyagi áldozat mind az építés, mind az üzemeltetés terén, hiszen közelmúltban épült szerkezeteket kellene elbontani és más formában újraépíteni. Megvalósítható, azonban túl nagy ára van. Fölötte pedig több szinten úgy építik be az udvarokat, hogy gyakran csak légudvar-méretű terek maradnak a régi és az új épületrész homlokzatai között. Az új beépítésű rész több terv esetében toronyszerűen kiemelkedik az udvarból úgy, hogy a jelenlegi gerincmagasságot is jelentősen meghaladja, amit a Bíráló Bizottság, fentebb már részletezett okokból nem tartott elfogadhatónak. Sok pályázó a belső udvaroknak csupán egy részét javasolta beépíteni, az alapterület harmadát, negyedét. Az udvar lefedésével jól használható új területek jöttek létre, egymás felett több szinten. Itt a helyes arány és pozíció megtalálása volt nehéz feladat, de bizonyos, hogy ezek a megoldások eredményezik a legizgalmasabb tereket és lehetőségeket.
Az udvarba történő beépítés módját - a múzeum működését is figyelembe véve - a Bíráló Bizottság nem akarta véglegesen eldönteni. A pályaművek között a Bizottság tagjai nem találtak olyat, amelyik egyértelműen, a tervezett módon magvalósítható lett volna. Kétségtelen, hogy az udvarba épített objektumok korlátozzák az udvarok sokoldalú használhatóságát, mert nagyobb konferenciák, koncertek, nagy teret igénylő kiállítások rendezését nem teszik lehetővé. A két udvar lefedésével kialakuló nagy üres terek, rokonságban Pollack szabályos, klasszicista épületének szellemével, lehetőséget biztosítanak az udvarok sokféle hasznosítására, akár hosszabb, rövidebb időre a beépítésére is, míg az eleve beépített, valamilyen módon megosztott udvar csak korlátozottabban használható. A díjazott és megvásárolt pályázatok többek között éppen az udvarok ilyen jellegű hasznosítására tartalmaznak figyelemreméltó javaslatokat, amiket akár a nyertes terv továbbtervezése, akár a már lefedett udvarok használata során lehet és érdemes a későbbiekben megvalósítani.
Külön csoportba sorolhatók azok a tervek, amelyek Pollack épületének udvarait olyan kiállítási térként kezelték, amibe az új funkciókat mint valamiféle képzőművészeti installációt helyezték el. Az ilyen értelemben tervezett „építészeti installációk" között voltak izgalmasak és szellemesek, számtalan különleges, egyedi formálású „műalkotás" került az udvarokba, de ezek többségét a Bíráló Bizottság kevés kivétellel formai játéknak látta, mely szellemében és tartalmában is idegen a Magyar Nemzeti Múzeum intézményétől, és Pollack épületétől.
c) Az udvarok beépítése a földszint felett
Több pályázó részéről reális alternatívaként merült fel, hogy az udvarok a földszint felett, szilárd födémmel lezárásra kerüljenek, a főpárkány magasságában történő lezárástól függetlenül. Az udvar arányait ez a megoldás semmiképpen sem rontaná, sőt, alacsonyabb, talán kellemesebb arányú, bár a Pollack-féle homlokzattól eltérő felépítésű, lábazat nélküli udvar lenne az eredmény. Ez a megoldás cca. 3,5-4 m belmagasságú tereket eredményez a földszinten, melyet sokféleképpen tettek a pályázók, esetenként a pinceszinti terekkel egybenyitva, használhatóvá. Hátránya, hogy az északi, illetve déli kapun keresztül történő földszinti megközelítés esetén a nagy belmagasságú, impozáns terekbe való belépés lehetősége megszűnik. Jóllehet az első díjas terv nem ilyen kialakítású, a lehetőség a későbbiek folyamán megmarad, ezért a Bíráló Bizottság több olyan tervet is megvételre javasolt, ahol az udvar beépítését a földszint felett javasolták a pályázók.
Múzeumi szempontok a közönségforgalmi terek újrafogalmazásához
A Magyar Nemzeti Múzeum épülete és környezete - A Múzeumkert - olyan nemzeti jelkép, olyan történeti emlékhely, amelynek minden nemű alakítása a lehető leggondosabb tervezést, a legalázatosabb tervezői felfogást kell, hogy képviselje. Minden korszak valamiképp rajta hagyta lenyomatát ezen az együttesen és most a XXI. század elvárásai alapján a mai kor feladata, hogy igényes, praktikus, tisztelettudó felfogással tegye a látogatók számára még barátságosabbá, hívogatóbbá, a környék lakói számára még szerethetőbbé, még élhetőbbé, az itt dolgozók számára még modernebbé.
A beérkezett 61 pályamű rengeteg munkát, és tudást sugall. A kidolgozott megoldások a Múzeum fejlesztése szempontjából nagyon ígéretesek. A pályaművek feldolgozásában, és a díjazott vagy megvásárolt művek kiválasztásában a Múzeum az építészeti szempontok mellett hangsúlyosan vette figyelembe azokat a szempontokat, amelyek a Múzeum igényeire adtak újszerű ötleteket. A Bizottság mellett működő múzeumi szakértők a következő fő szempontok mentén mozogva hozták meg döntéseiket:
Előnyt jelentett a Múzeum funkcionális térbeosztásának viszonylagos helyben hagyása, a pollacki kiállító terek változatlan formában való meghagyása. A Múzeum Főépületből kitelepített funkciók térszín alatti, vagy feletti bővítményekbe való elhelyezése. (Itt elsősorban a restaurátor műhelyekre kell gondolni), a körbejárhatóság biztosítása az udvarok körül a közönségforgalom által érintett első emeleten.
Kiemelt szempont a Múzeum elegáns modern huszonegyedik századnak megfelelő akadálymentesítése; mind a közönségforgalmi terekben, mind a kiszolgáló terekben. A fejlesztés leglátványosabb része a belső udvarok hasznosítási módja. A pályázok a teljes beépítéstől a jelenlegi állapot konzerválásáig mindenféle megoldást ajánlottak. A Múzeum ezekből azokat a favorizálta, amelyek az udvarokat ugyan befedi, de beépítetlenül hagyja. Az így kialakult térrel a Múzeum megkötések nélkül tudjon dolgozni, a legkülönbözőbb kiállításokat, konferenciákat, rendezvényeket tudja megvalósítani ebben a térben.
A beérkezett pályaművek kerttervei nagyon változatosak voltak, talán nem is volt bennük még két hasonló sem. Érthető, hogy a Múzeum itt azokat részesítette előnyben, amelyek a Történeti kert eredeti állapotának legteljesebb megőrzését tűzték ki célul, amelyekben az építés és kertrendezés a lehető legkevesebb fakivágással járt. Egy hasonló nagyságrendű és profilú projekt értékelésének ma már elengedhetetlen része a beruházási és az üzemeltetési költségek vizsgálata. Az alkalmazott épületgépészeti megoldásokból a megújuló energiaforrások (úgy, mint a geotermikus energia és a napenergia) hasznosítására koncentrálókat részesítette előnyben a Múzeum. A betervezett kereskedelmi funkciók esetében a megfelelő hely, és méret kiválasztása volt a bírálati szempont lényege, szem előtt tartva a beruházás fenntarthatóságát, és a fő Múzeumi funkciók dominanciájának a megtartását. A díjazott vagy megvásárolandó 12 pályamű kiválasztása egy konszenzus eredménye volt mely magában foglalja, a Múzeumi, és az építészeti szakmai meggyőződéseket.
A pályaművek bírálatának műemlékvédelmi szempontjai
A Bíráló Bizottság a pályázat kiírásával összhangban kiemelt figyelmet fordított a történeti terek kezelésére. A primer műemléki értéket képviselő, a hossz-tengelyre felfűzött terek, mint a porticus, a vestibulum, a rotunda és a főlépcsőház a főemeleten (1. emelet), illetve a főlépcsőház, a rotunda és a díszterem a 2. emeleten eredetiségükben megőrzendő értékek, amelyeknek a megnyitása, átnyitása, vagy más építészeti-belsőépítészeti eszközzel történő transzformálása nem támogatható.
A földszinten kirajzolódó haránt tengely vizuális rekonstrukcióját a Bizottság támogatta. Az É-i kapualj jelenleg az „üzemi bejárat" funkcióját látja el, időszakos rendezvényekre az É-i udvar megközelítésére megnyitható. Ugyan így támogatható, hogy a Pollack-teremként elnevezett, tárgyalóként használt D-i kapuáthajtó is a D-i udvar időszakos megközelítésére alkalmassá tehető. A középszárny földszinti tere is összekapcsolható akár az É-i, akár a D-i udvarral időszakos kiállítások és rendezvények alkalmával, de a teljes átjárás nem feltétlenül szükséges.
A Múzeum jelenlegi funkcionális rendje követi a történeti térstruktúrát. A földszinti adminisztratív és kutatószobák sora, a nagyközönség elől elzárt, de a körüljárást biztosító folyosórendszer megtartása prioritást élvez. A 2. emelet tisztán kiállító termei a külső traktusban és az udvart körülölelő folyosórendszer megnyitása a látogatók előtt szintén támogatható szándék. Opcionális megoldás az 1. emelet tisztán kiállítási területté alakítása, vagyis a könyvtár, a hangszer- és a fotótár áthelyezése esetleg az új, térszín alatti épületrészbe. Nem tekintettük kizáró oknak azokat a javaslatokat, ahol a körüljárhatóságot a kiállítási terek meglévő összenyitása biztosította és a kapcsolódó folyosószakaszok térbővületként egészítik ki a külső traktus termeit. A megoldás reverzibilitása azonban szükséges kritérium kell, hogy legyen.
A 3. emelet több tervben javasolt funkcióváltása nem kizárt, de a néhány évvel ezelőtt megépített tömörraktár áthelyezése gazdasági szempontból nehezen indokolható. A 3. emelet fölötti terek új beépítése nem támogatható. Az udvarok lefedését a pályázat kiírás kezdeményezte. Műemlékvédelmi szempontból a megoldás irreleváns. Nehezebben megoldható kérdés az udvarokba beépíteni szándékozott tömeg mérete és nagysága. A Bíráló Bizottság egyhangú véleménye alapján az épület gerince fölé emelkedő beépítés nem támogatható. Mobíliaként megfogalmazott kisebb tömegek időszakos kiállítótérként elhelyezhetőek lennének, de a Múzeum képviselői muzeológiai szempontból nem támogatták a megoldások díjazását.
A benyújtott pályaművek eltérő színvonalon kezelték a Múzeum körüli kert revitalizációját. A rendelkezésre álló adatok alapján a múzeumkert hiteles rekonstrukciója nem tűnik lehetségesnek. A Bizottság egységes véleménye szerint a kert revitalizációja historikus és kortárs eszközökkel egyaránt elképzelhető, de a kert egységes karakterét biztosítani kell. A tervezés során különös figyelmet kell fordítani arra, hogy az értékes és egészséges fák megmaradhassanak, aminek érdekében az állomány ritkítása is szükségessé válhat. A pályaművekben kidolgozott kertépítészeti munkarészek közt a Bíráló Bizottság sok figyelemre méltó koncepciót és részletmegoldást talált, melyeket a továbbtervezés és a végleges kertépítészeti koncepció kialakítása során célszerű figyelembe venni.
A Múzeumkert revitalizációja
A Múzeumkert fás állománya, az időben el nem végzett szakszerű gyérítés és a helyszínen magról kelt, ki nem gyomlált csemeték fává növése miatt besűrűsödött. Ezért az idős fák egészségi állapota erősen leromlott. A Múzeum felkérésére végzet favizsgálat szerint 180 fából 80 fa erősen legyengült, vagy balesetveszélyessé vált, ezért kivágásukat javasolták. A kert revitalizációjánál általános elvárás volt a meglévő fák minél teljesebb megtartása, megvédése. Azt a pályaművet célszerű támogatni, ahol a földfelszín alatti létesítményeket olyan területre tervezték, ami a meglévő fákat minél kevésbé érinti.
A főhomlokzat elé fákat, fasorokat ültetni nem célszerű, mert az épületre való jó rálátást a túl magas növényzet akadályozza. A kertbe tervezett létesítmények: játszótér, napozótér stb. megközelítésére feltáró utakat kellett tervezni. Ennek formáját általában nem minősítettük, de a további tervezés során ezeket a részleteket is meg kell oldani. Az anyaghasználatot azonban kopás, fagyás ellenállás és fenntarthatóság szempontjából bíráltuk. A Nemzeti Múzeum stílusához a kavicsos és murvás útfelület jól illik, de még „stabilizált" változata is nehezen fenntartható. A trópusi fából készült járódeck a ráhulló levelektől, virágsziromtól, termésektől stb. esős időben csúszóssá válik, ezért balesetveszélyes. A kert rangjának leginkább a fagy- és kopásálló kőburkolat felel meg.
A tervezők jól érzékelték, hogy a balesetveszélyes fák kivágása után a parkban meghatározó szerepe a pázsitnak lesz. Előnyös, ha a gyep összefüggő, nagy területen létesül. Nem értettünk egyet azzal, aki a gyepfelületet +25, +50, -50 cm magas kockákra osztotta, azzal sem, aki gyepes dombokat tervez a meglévő fák alá. Ez azzal jár, hogy a fák törzse és gyökere földtakarást kap. Kivitelezésük esetén fokozatos pusztulásuk is bekövetkezhet. Pl. a hársfa már 20 cm-es takarásnál is elpusztul. A cserjék teljes kivágása a terület áttekinthetősége érdekében nem fogadható el, mert ezzel a park biológiai értéke csökken.
A jól felszerelt játszótér a park használatát jelentősen növeli. Indokolt az EU szabványnak megfelelő játszószerek kihelyezése. Ezen belül kerülni kellene a harsány színűeket, mert a Múzeum épülete e tekintetben visszafogottságot igényel. A K-i homlokzat előtt, a földszinti irodákat az itt lévő növények erősen beárnyékolják, az épület homlokzatát erősen takarják. A tervek közel felében ezek kivágásra kerülnének. A favizsgálati szakvélemény ezt a növénycsoportot nem érintette, ezért fontos lenne a kerttervben ennek egyedi vizsgálatát is elvégeztetni és az arra alkalmas növényeket, pl. a tiszafákat átültetni (erre pályázó is tett javaslatot).
A múzeum épületének fontos része – aurája – a Petz Ármin által tervezett meglévő kert és az Ybl Miklós tervezte kerítés. Ezek szervesen egybetartoznak, ezért a Bíráló Bizottság csupán azokat a finom arányú megnyitásokat tartotta elfogadhatóknak, amelyek feltétlenül szükségesek. Például a korábban meglévő Múzeum utcai, illetve Pollack Mihály téri bejáratok létesítését, a Múzeum körút felőli meglévő kapubehajtók átértékelését, a sorompók megszüntetését és a főlépcsővel szembeni – esetleges – további gyalogos kapuk nyitását. A Bíráló Bizottság nem támogatta a kerítésnek a főlépcsőig történő hátrahúzását és a szobor környezetének közterületté alakítását. Egyben fontosnak tartotta a Arany János szobor jelenlegi helyén való megtartását.
18:24
Nyíltan, vagy titkosan? Huszti István bejegyzésének érthető üzenete volt: a Nemzeti Múzeum pályázatára (a posztja időpontjáig) publikált tervekkel szemben egyszerű és meg is valósítható építészeti gondolatokkal kellene pályázni, ahogy Heinrich Fähmel is tette 1907-ben, a Sankt Anton kolostor tervezésekor, fiatal, de már nem tapasztalatlan, sőt, mondhatjuk, hogy dörzsölt, ravasz építészként, szembeszállva a szakma korifeusaival, egy olyan (arany)korban, amikor egy építészeti pályázatot nem csupán megnyerni kellett, hanem építési vállalkozóként meg is kellett tudni valósítani a költségvetés keretein belül. (Akkor sem mindig sikerült, tegyük hozzá.) Cs. János (marianna) kiegészítésének, miszerint ne csak ezt az aspektusát nézzük a történetnek, hanem a többit is, a történet egészét, az apátság felrobbantását, amit éppen az építész fia, Robert, mint mérnök hajt majd végre a világháborúban, majd ezt követően a kolostor újjáépítését, már korántsincs ilyen világos üzenete: Cs. János nem segít bennünket azzal, hogy rávilágítana az általa oly figyelemreméltónak tartott párhuzamokra - nem a történelmiekre, gondolom, hanem az éptészetiekre. Még nem olvastam Böll regényét (Biliárd fél tízkor), úgyhogy előbányásztam, elolvastam és nyugodtan mondhatom, hogy nincs analógia a Nemzeti Múzeum bővítése kapcsán kiírt pályázat eredménye és a regény története között, sem történelmi, sem építészeti szempontból. Tanulságok azonban vannak. Heinrich Fähmel, visszaemlékezve a történtekre, maga sem tudja, hogy miért indult a számára sorsdöntővé vált pályázaton: "A pénzért, a dicsőségért, vagy egyszerűen azért, mert szórakoztatott?" (...) "Nem hagyott nyugodni a játék; egyre nagyobbak lettek a rajzok, pontosabbak az elképzelések, és szinte észre se vettem, egyszeribe a kalkuláció kellős közepében voltam; tanultam számolni, tanultam rajzolni; kérem; harminc aranymárkát küldtem Kilbnek, és elküldték a dokumentációt; az egyik vasárnap délután ellátogattam Kisslingenbe; virágzó búzatáblák, sötétzöld répatáblák, erdő terült el ott, ahol később az apátságnak kellett állnia; tovább játszottam, tanulmányoztam az ellenfeleket, akiknek nevét áhítatos gyűlölettel ejtették ki a kollégák: Brehmockel, Grumpeter, Wollersein; megnéztem alkotásaikat, templomok, kórházak, kápolnák, Wollersein dómja; megéreztem, a vigasztalan épületek láttán megszagoltam, hogy fogható közelségbe került a jövő, mint egy meghódítandó ország, ismeretlen föld, amelyben aranyat ástak el, bárki kikaparhatja, csak foglalkoznia kell egy kicsit a stratégiával;" (...) "Talán vissza kellett volna adnom az elismervényt, visszakérni a lepecsételt csomagot és hazautazni; elvenni a polgármester és építési vállalkozó lányát, tűzoltóházakat építeni, kicsi iskolákat, templomokat, kápolnákat; táncolni a háziasszonnyal a vidéki bokrétaünnepeken, miközben feleségem a házigazdával táncol, minek kihívni Brehmockelt, Grumpeter és Wollersteint, a templomépítés nagy korifeusait, minek? A becsvágy, úgy érzem távol áll tőlem, a pénz nem vonzott: tudtam, éheznem nem fog kelleni; skatozok a plébánossal, a gyógyszerésszel, a polgármesterrel, hajtóvadászatokon veszek részt, "valami modernet" építek meggazdagodott parasztoknak..." Nem így történt; beadta, megnyerte, ezzel a munkával alig harminc évesen befutott ember lett. Fähmel a nagynevű templomtervezőkkel szemben azzal nyert, hogy nem neogótikus, egyúttal és szükségszerűen látványos, "művészi", hanem racionális, jól működő (neoromán) épületet tervezett:"... hatalmasan, méltóságteljesen, bazilika stílusban, román székesegyházak mintájára terveztem, gátlástalanul másoltam le őket, alacsony és sötét a zord keresztfolyosó; klauzúra, refektórium, könyvtár; a keresztfolyosó közepén Szent Antal szobra; a nagy négyszögletes gazdasági udvar; pajták, istállók, kocsiszínek, saját malom sütödével, csinos lakóház az ökonomus részére, akinek a zarándokok ellátásáról is gondoskodnia kell; magas fák alatt egyszerű asztalok és székek állnak, hogy legyen min elfogyasztani az útravalót, karcos bort, mustot, vagy sört kortyolgatva hozzá;" Fähmel nem volt naiv, ismeretlenül is ismerte a szereplőket és az esélyeit, tudta, hogy a fiatal, hozzá hasonló észjárású, rokonszenves apátban pártfogóra lelt:"... holnap reggel összeül a zsűri (képzeli Fähmel, és lőn - mcs.) és megállapítja a megváltozott helyzetet: negyedik pályaterv is van; a már kialakult pártok, kettő Grumpeter mellett, kettő Brehmockel mellett és egy, ötük közül a legfontosabb és legkisebb, az apát, Wollerstein mellett; az apát a román stílust szereti; meleg lesz a helyzet, mert a két megvesztegethető zsűritag a leghevesebben a művészi szempontokkal fog érvelni; elnapolás; ez a tudj' isten honnan ideszalajtott fickó elrontotta az egész elgondolásunkat; nyugtalanul állapítják meg, hogy az apátnak nyilvánvalóan tetszik a tervem; mindig megáll a rajz előtt, aprókat kortyol a borából; szervesen van az egész a tájba illesztve, a gyakorlati hasznú gazdasági udvar négyszöge, világosan elválasztva a keresztfolyosó és klauzúra szigorú négyszögétől; a kutak, a zarándokszállás, minden tetszik neki; mosolyog: ő lesz a primus inter pares: be is költözött már a tervbe, mint a sajátjába, uralkodott a refektóriumban, ült a kórusban, meglátogatta a beteg rendtársakat, átment az ökonómushoz, hogy megkóstolja a bort, átcsorgassa kezén a gabonát; kenyér a testvérek és a szegények részére, a földjein termett gabona; lám, a fiatal építész a koldusok számára is tervezett egy kis fedett fülkét, mindjárt a porta mellett, kívül padok nyárára, belül székek, asztal és kályha, télire..- Uraim, szerintem nincs kétség, én minden fenntartás nélkül erre a, hogy is hívják, Fähmel-féle tervre szavazok; és nézzék a költségeket: háromszázezer márkával kevesebb mint a másik három közül a legolcsóbb.Száraz pecsétviaszdarabok, a felszakított sebek maradványai borítják az asztalt, amelyre most szakemberek ökle súlyosodik, nekigyürkőznek a vitának:- Higgyenek nekünk főtisztelendő atya, hányszor előfordult már, hogy alálicitáltak, de mit tesz majd az apát úr, ha négy héttel a bokrétaünnep előtt beállít a barátunk és kijelenti, hogy elfogyott a szuflája; félmilliós költségtúllépések nem mennek ritkaságszámba az ilyen terveknél. Higgyen a tapasztalat embereknek. Melyik bank lesz hajlandó jótállni egy tapasztalatlan, ismeretlen fiatalemberért, melyik bocsátja rendelkezésre a garanciaösszeget? Van ennek vagyona? - Harsogó nevetés viharzik el a fiatal apát fölött. - Saját bevallása szerint a vagyona: nyolcezer márka.Vita. Haragosan válnak el az urak. Egyikük sem áll az apát mellé.Négy héttel elnapolják az ülést. Ki adta meg ennek a kopaszra nyírt parasztgyereknek, aki mindössze harmincéves, az alapszabályok szerint döntő szót úgy, hogy ellene nem, vele viszont akár azonnal dönteni lehetett.Berregtek a telefonok, izzadó küldöncök rohantak sürgős levelekkel a kormányelnöktől az érsekhez, az érsektől a szemináriumba, ahol az érseki szék bizalmi embere éppen a neogót stílus előnyeiről zengett dicshimnuszt; lángvörös arccal rohant a kapu előtt várakozó bérkocsihoz, csattogva távolodtak a paták a macskafejes kövezeten, merész kanyarban fordultak a csikorgó kerekek. Gyorsan, gyorsan! Jelentés! Jelentés! Fähmel? Senki sem ismeri. A terv? Műszaki szempontból ragyogó, a kalkuláció, el kell ismerni, kegyelmes uram, amennyire áttekinthető, meggyőző, de a stílus? Szörnyű; csak a holttestemen keresztül; holttest? Az érsek mosolyog; művészlélek a professzor, tüzes, túl sok benne szenvedély, túl sok lobogó fehér hajtincs, holttest, no, no; rejtjeles kérdések cikáztak Grumpetertől Brehmockelhoz, Brechmockeltól Wollerseinhoz, néhány napra kibékültek a halálos ellenség korifeusok, rejtjeles levelekben és telefonon kérdezték egymástól: 'Romlandó a kelvirág?' ...ami azt jelentette: 'Apátokat le lehet mondatni?', és jött a lesújtó válasz: 'A kelvirág nem romlandó.' " (...) "Holnapután lépi át az első látogató a műterem küszöbét; az apát, fiatal, barna szemű, józan férfi; noha nem uralkodott még, mégis hozzászokott már az uralkodáshoz.- Honnan tudta, hogy a dolgozótestvérek és szerzetespapok szétválasztása a refektóriumban nem felel meg Szent Benedek atyánk szándékainak?Föl-alá sétált, újra, meg újra a tervre nézett, tovább kérdezett:- Ki fog tartani, nem fog csődöt mondani, nehogy igazuk legyen ezeknek a kígyóknak?És féltem a nagy játéktól, amely kilép a papirosról, és maga alá gyűr; játszottam a játékot, de soha nem gondoltam arra, hogy meg is nyerhetem; hírnévnek annyi is elég lett volna, hogy Brehmockellel, Grumpeterrel és Wollerseinnel szemben egymagam nem tudtam győzni, de győzedelmeskedni fölöttük? Féltem, és mégis azt válaszoltam:- Igen, ki fogok tartani, főtisztelendő atyám.Bólintott, mosolygott és távozott." A zsűrizés és az eredményhirdetés izgalmas pillanatait már nem másolom ide, elég annyi, hogy Fähmel fölényesen győzött:"A háttérben két tekintélyes külsejű rovatvezető várakozott, fekete kalapban, szakállasan, lelkiekben gazdag versek pátoszával bélelve, visszatartották a méltatlan tömeget; egy szemüveges lányt, egy ösztövér szocialistát; míg végül az apát kinyitotta az ajtót, lélekszakadva futott hozzám, mint egy kamasz, átölet, és egy hang azt kiabálta:- Fähmel, Fähmel." 1907., egyházi megrendelés, új épület, kontra 2010., állami közbeszerzés, műemlék épület bővítése. Nyílt pályázat 4 résztvevővel, kontra titkos pályázat 61 résztvevővel. Öt zsűritag egy teljhatalmú apáttal, kontra tizenegy zsűritag demokratikus szavazati joggal. Összehasonlítani nincs mit, mégsem érdektelen az összevetés. Fähmel koncepciója világos: pontos a feladat, pontos a "kiírás", amit megold racionálisan, megtold józan és praktikus részletekkel, megnyeri a hozzá hasonló felfogású, vele egykorú apátot, jókor volt jó helyen és kiüti a nyeregből a korrupcióba és az egymással való csatákba savanyodott tekintélyes építőművészeket. Semmi titkos nem volt a dologban, az apát még megerősítést is kaphatott egy személyes beszélgetés során, tudta, hogy a terv mögött ki van. Ma az országos jelentőségű építészeti pályázatok - a demokrácia és a tisztaság védelmében - a legmagasabb szintű jogi védelem alá vannak rendelve: a közbeszerzés keretei közé. A feddhetetlenséget, a tisztaságot két jogász is felügyeli, minden lényeges mozzanatról jegyzőkönyv készül. Demokrácia: vagyis mindenki részt vehet a pályázaton, aki a megfelelő jogosultsággal rendelkezik, senki sem mondhatja utólag, hogy az ő véleményét nem kérték ki. Tiszta, mert a zsűritagok nem tudják, hogy a pályamunkák mögött melyik pályázó rejlik. Soha nem gondoltam volna, mert nem zsűriztem még titkos pályázatot, hogy a pályamunkák pályázók nélküli értékelése mennyivel nehézkesebb, mint nyíltan. Később, az eredményhirdetés után már összekapcsolódnak a tervek és a nevek; akik készen kapják az eredményt, el sem tudják képzelni a zsűrizés közbeni állapotot. Mondanám, hogy rosszabb, mint sötétben tapogatózva tájékozódni, de nem mondom, mert szó sincs sötétről: minden világos, ott a terv, tessék elfogulatlanul választani - az építészeti döntések, a működés, a grafikai megjelenítés színvonala alapján - ne az számítson, hogy ki mondja, hanem az, hogy mit mond. Nem is beszélve a kísértésekről. (Amikor egy terv árulkodni akar a szerzőjéről, annak soha nem szabad hinni; igyekeztem elhessegetni magamtól ezeket a lidérceket, nem mindig sikerült - az viszont kiderült, utólag, hogy minden tippem téves volt.) Óriási tévedés azt hinni, hogy nem volt valódi a múzeum pályázati zsűrijében a titkosság, ahogy számtalan helyről hallom - sokan feltételezik, hogy Mányi István felé lejtett a pálya. Nem is értem, hogy vajon kinek lett volna érdeke Mányi Istvánt újból helyzetbe hozni ebben a múzeumban? El tudja képzelni valaki, hogy létezik olyan zsűritag, aki észrevétlenül tud lobbizni valamelyik terv mellett? Elvileg nem zárhatom ki, de ha egyvalaki szeretne egy tervet sikerre vinni, tíz másik zsűritagot kell az orránál fogva vezetni. Vagy ketten, hárman volnának lefizetve és hülyére veszik a többieket? Ki van zárva. (Gyanúba éppen én keveredtem, amikor arról próbáltam győzködni másokat, hogy az egyik terv érvelése az udvarok le nem fedése mellett több figyelmet érdemelne; szépen meghallgattak, vajon miért nyomod te ezt ennyire, hangzott a költői kérdés, aztán csendben, szívfájdalom nélkül kiszavazták a negyvenkettővel együtt.) Vagy azt mondta volna a múzeum valamelyik képviselője, hogy nézzék uraim, nekünk mégis Mányi István kell; vagy megmondták "fentről", hogy akkor van pénz, ha ő nyer, úgyhogy legyenek szívesek ilyen szemmel zsűrizni, nem leszünk hálátlanok; és akkor az országos főépítész, a kamara volt elnöke, a kerület főépítésze, nem is beszélve a zürichi professzorról, a kamara küldötteiről, mindenki összehúzná magát kicsire és azt mondaná szemlesütve, hogy OK? Ha itt tartunk, hogy ezt tételezzük fel egymásról, akkor jobb, ha megszüntetjük az egész pályázati rendszert, harcoljon mindenki a megbízásért foggal és körömmel, nyíltan, farkastörvények szerint!Ügyesen és ravaszul, mint Fähmel tette, nyílt kártyákkal, a titkosság felesleges bonyodalmai nélkül.Ezt senki nem gondolhatja komolyan. Középszerű, unalmas terv nyert a Nemzeti Múzeum pályázatán, a hazai építészet ismét szegényebb lett egy lehetőséggel. Mindennek oka alapvetően a zsűri, amelyik képtelen volt megbirkózni a feladattal és egy rossz kiírással, gyáva döntéssel egy már bejáratottnak látszó megoldást hozott ki győztesnek, hogy ezzel megelőzzön minden olyan vitát, ami a Szépművészetit nehéz helyzetbe hozta - így lehetne összefoglalni röviden az építészszakma első - felszínes - reakcióját. Magánvéleményem ezzel szemben, az összes terv ismeretében viszont kevésbé sommás és egyoldalú: igénytelenül kidolgozott, de jól használható és alakítható terv nyert a Nemzeti Múzeum pályázatán. A zsűri nem kereste tudatosan, mégsem véletlen, hogy a kiválasztott javaslat rokon a Szépművészeti Múzeum bővítésével; az épületbe integrált bővítési javaslatok - igényes kidolgozásuk ellenére - több ellentmondást szültek, mint amennyi megoldást kínáltak, ezért megvalósítható tervet csak az épületen kívüli bővítési javaslatok közt lehetett keresni - nagy kár, hogy ebben a körben kisebb volt a választék. Üdv!mcs
14:57
@Masznyik Csaba: Szia Csaba !
Azt hiszem, hogy a bejegyzésem már azért is hasznos volt, mert elolvastad a könyvet. Szerintem az építész oktatásban Böll regényét kötelezővé kellene tenni. Bocs a kitérőért.
Egyetértve a bevezetőddel engem elsősrban az érdekel, hogy a mai hazai építészetben - és így a pályázati rendszerben is - a "vertikumban" működő építésznek van-e helye? A vertikumot úgy értem, hogy a feladat megfogalmazásától az épület átadásáig az építészé legyen az irányító szerep. Ez nem az az egyszerű képlet, hogy az építész felvállalja a saját tervének megépítését (kvázi tervező-kivitelező), hanem egy sokszintű kapcsolatrendszerben való gondolkozás és mozgás, aminek számos alternatívája lehet. Én ezt a vertikumot hiányolom. Hogy ez nem terjedt el (azért vannak kivételek), annak egyik gátja pont a szakma. Tudom, ezt illik kifejteni, de most mégsem teszem, ennek fő oka az időhiány. Nem akarok kitérni a magyarázat elöl, szorítsatok rá!
Más. Ezt írod:
"........ jobb, ha megszüntetjük az egész pályázati rendszert, harcoljon mindenki a megbízásért foggal és körömmel, nyíltan, farkastörvények szerint! Ügyesen és ravaszul, mint Fähmel tette, nyílt kártyákkal, a titkosság felesleges bonyodalmai nélkül. Ezt senki nem gondolhatja komolyan." Ha nem is foggal-körömmel, farkasttörvények szerint, hanem nyíltan és nyilvánosan, szabályok szerint, akkor én nem vetném el ezt a lehetőséget Egy box meccs igen demokratikus és Fahmel történetében a zsűritagok és az apát is kockáztat.
Huszti István
15:08
Érdeklődéssel és figyelemmel olvastam végig Csaba írását. Tanulságos. Azt mondjuk nem teljesen értem, hogy miért kerültek a bevezetőbe egyik kedvenc íróm, E.P. mondatai, de nem is ez az érdekes, hagyjuk.
Ami inkább felkeltette az érdeklődésemet: az a kiáltó hozzáállásbéli különbség, amely egy Svájcból érkező magyar építész professzor és az itthoni építészek közti mentalitásbeli különbségből fakad. Mit mond a hazai zsüror: szórjuk ki az elején a nem megfelelő terveket - hulljon a férgese! A hibákat keressük, ne az erényeket - a kör szűkítésének tagadhatatlanul egyszerű, de annál hatásosabb módja. Mit mond az építészeti diskurzusra érzékenyebb, távolról érkező: minden egyes tervben az értéket keressük, annak megfelelően próbáljunk valamiféle sorrendiséget felállítani. Ja kérem, ez nehezebb, esetleg sorban megdőlnek a prekoncepciók, és az újdonságokra nyitott elmét követeli meg.
Értitek, amiről írok?
18:39
@marianna: Kedves Csaba! Bár megfogadtam, hogy ebben a formában nem folytatom a párbeszédet, mégis megszólalok újból. Erre a zsűrizés folyamatáról szóló részletes beszámolód őszinte és tiszta hangneme késztet - meg némi bűntudat, hogy első bejegyzéseim szándékaim ellenére mégis bántóak lehettek. Írod, hogy "Egy nagy, mindenki által elvárt, nyílt, többé-kevésbé nemzetközi pályázat után eljutottunk nagyjából oda, ahol Szécsi Zsolt tartott négy évvel ezelőtt a Szépművészeti Múzeum bővítésének tervezésekor." Éppen erre gondoltam én is, amikor "tollat ragadtam". Nem az első díjas tervet bíráltam, nem is a zsűritagok munkáját, hanem egy helyzetet, amit Te is leírtál. Az eredményt, ami közös. Továbbra is úgy gondolom, minden tervező olyan tervet csinál amilyet tud, olyan választ ad egy kérdésre amilyet akar, ez az ő felelőssége. De ha a kérdésfeltevés pontatlan (szerintem itt az volt), akkor a válasz sem tud pontos lenni. A Kiíró és a Bíráló felelőssége abban áll, hogy ennek a kérdés-felelet "játéknak" ő a kezdeményezője és a megítélés is rá hárul. Én (felfedem a titkot: itt és most nyeretlen pályázóként is) a játékszabályok szerint természetesen elfogadom a zsűri döntését. Bízom benne, hogy ez a pályázat (valamennyi díjazott és nem díjazott tervével együtt) is hozzájárul egy tisztulási folyamathoz. Ha ez így van, akkor sem a pályázók, sem a zsűri fáradsága nem volt hiábavaló. Barátsággal: Balázs Mihály
22:25
@balázs mihály: Kedves Mihály!Volt bennem némi aggodalom, amikor beküldtem a szövegemet, hogy nem lesz-e ebből nagyobb kalamajka, de abban biztos voltam, hogy csupán általánosságban beszélve nem fogom tudni érzékeltetni, hogy egy ilyen nagy pályázat zsűrizési folyamata milyen körülményesen formálódó, folyamatosan változó, sokrétű valami. Örülök, ha a szöveggel sikerült oldani azt a feszültséget, ami keletkezett - már nem írtam hiába.
Nem tudom, hogy miért volt rossz, pontatlan a kiírás, bár többen is mondták: én szándékosan nem készültem tervvel/koncepcióval előre, nem akartam a "saját megoldásomat" számonkérni a bírálandó terveken. Arra számítottam, hogy a különböző pályamunkákból majd kirajzolódik minden olyan lehetőség, ami eszembe sem jutna. Ez így is történt, de arra senki nem számított, hogy szinte mind a 61 terv más lesz... ami most ide kívánkozik, azt egy másik alkalommal részletesebben is leírom.
Sajnálom, hogy nem sikerült építészeti szempontból izgalmasabb tervet befuttatni, viszont egyáltalán nem gondolom, hogy a nyertes megoldás annyira rossz lenne, mint amennyire csalódást okozott építészeti körökben. (Hozzá kell tennem, hogy vannak olyan kollégák is, akik egyetértenek a zsűri választásával és döntésével.)
Én is azon vagyok, hogy e pályázat tanulságai ne vesszenek kárba.Üdv!mcs
06:57
@marianna: Érteni ugyan értem, de nem igazán tudok mit kezdeni vele: egyetlen momentumot emelsz ki a folyamatból, és azt általánossá növelve hozol sommás ítéletet a "magyar építészekről" úgy általában. Nagyon szimpatikus Moravánszky Ákos javaslata - vagy köthető ahhoz hogy Svájcból érkezett, vagy nem. Vagy felvetődött másban is, vagy nem. Pusztán a javaslatából ilyen verdiktre jutni - szerintem - meredek. Bár nem voltam tagja hasonló léptékű döntnöki testületnek, de más helyzetekben bizony sokszor és sok helyen vetődött fel a válogatás ilyen vagy amolyan szempontja, és láss csodát, a "keresd az értéket" szempontrendszerét ilyenkor történetesen szintén magyar építészek vetették fel.
Ha gonosz akarok lenni, akkor pont a hozzászólásodban van egy jókora "keresd a hibát" általánosító (magyaros?.. ;-) ) hozzáálás. Oké, fontos megfogalmazni a tévedéseinket, jellemző korlátainkat, de azt ne ilyen szimbolikus szinteken keressük ("a magyarok" kontra "a külföldiek"), érdemes lehet egy picit ennél mélyebbre ásni.
magyarB
00:21
Egy inkompetens zsűritag beszámolója "Az ország épül-szépül, illetőleg utoljára a mohácsi vészt követően volt ilyen állapotban, a rómaifürdői HÉV-megállóban újabban elektromos tábla mutatja - mintha a Puskásról elnevezett Népstadionban volnánk, csak kicsiben - részint a pontos időt, részint hogy mikor jön a következő szerelvény. (...)Most azonban elromlott, nem mutat semmit, csak új. Így is kilóg a környezetből, de így nem tudunk erkölcsi színezetű következtetéseket levonni. A régi, hagyományos tábla felé igyekszem, hogy megnézzem a menetrendet. (...)Mintegy rábukkanva a táblára, látom, a menetrend össze van firkálva, össze van írva fekete alkoholos filccel. Az írás lendületes, régebben úgy mondták, kiírt, ez már-már túlzás, de mindenesetre folyóírás, vagyis nem nyomtatott betűk, ami azért manapság megkülönböztető jegy. Nekem a négy gyerekemből mindegyik tud folyósan írni - ha akar! Vagyis közülük circa 1,2 csak külön elhatározásra. A szöveg négy sorba volt írva, ha azt mondanám négysoros, azonnal Pilinszky jutna eszembe, alvó szegek a jéghideg homokban, plakátmagányban ázó éjjelek, és minden bizonnyal összehasonlító elemzésbe kezdenék, kimutatva a kezdő sorok világérzésének meglepően hasonló indíttatását, mindez azonban nem áll e mai napra rendelt érdekemben, ezért nem mondom, hogy négysoros. A négy sor így hangzik:EgyszerűenSzarul vagyok. BKV és cigányok,Basszátok az anyátok!Közelebb léptem, a ráírás miatt körülményes volt megtalálni a menetrend rám vonatkozó részét - levettem közben a szemüvegem, ezt elfelejtettem mondani -, amíg ott vakoskodtam a szarul u-ja és a BKV V-je közt, a HÉV is megérkezett, akár egy jó hírt hozó angyal az égből, Szentendre felől. Glória.(...)"(in: Esterházy Péter: Ellenszegezés avagy a babra ÉS 2008. febr. 29.) A Magyar Nemzeti Múzeum pályázatának első díjas tervét követő hozzászólások közt találam egy - többsoros - elemzést az Építészfórumon, aminek a végén olvasható csattanó, végkövetkeztetés - egysoros - így szól:"Ez a zsűri inkompetens, balfasz banda volt." Mivel ebben a jellemzésben magam is érintett vagyok, eltűnődtem, hogy van-e lényeges különbség az Esterházy által gyűjtött négysoros és e mondat színvonala (és indulata) között. Biztosan van, hiszen a mondat nem egy érzelmi állapotot, hanem egy már-már esszének nevezhető elemzést foglal össze. Ellene szól viszont, hogy mégiscsak egy szakmai orgánum felületén jelent meg, nem pedig a HÉV-megálló kulturális szempontból kevésbé exponált szegletében. További párhuzam: ahogy a HÉV-megállóban senkinek sem dolga a versike eltűntetése (vagy mégis?), úgy itt, az Építészfórumon sem - napok óta, bárki, jóleső mosollyal nyugtázhatja, hogy végre mindenki megkapta amit megérdemelt. Köszönjük az Építészfórumnak, Moravánszky Ákos nevében is! Esterházy cikkét érdemes végigolvasni, mert a szöveg tükrében nehéz nem látni magunkat is. Pontosabban: egymást - tükör által élesebben. "Hogy egy Kádár-kultpol szóval éljek, fősodor, a közbeszéd fősodrából kiveszni látszik az emberi szó, a vox humana. Amikor ide értem - mert eddig jött egyik mondat a másik után, írtam vers, ahogy jött -, megtorpantam, egyszer már tartottam itt, több mint tizenöt éve, amikor próbálgattuk, elég rekedten, a szabadság új hangjait. Szórakozott professzorként keresgéltem, hol is írtam, megtalálván az Egy kékharisnya följegyzéseiből-ben, láthattam, már az is torpanás volt; így szólt: "Nézem a tévét a tévében, hallgatom X-t, Y-t , szegények, gondolom magamban, hát hogyan beszéltek? És eszembe jut egy tíz éve leírt (kis, magyar, pornográf) mondat: Ennek a rendszernek, rendszerünknek, talán a legnagyobb bűne, hogy életünk különb-különb tereiről elűzte az emberi szót. Úgy látszik, az emberi szó szakadatlan veszélyeztetve van." (Idézet vége.) A legelső megjegyzés tehát most 25 éves. És azt akkor még rá lehetett a komcsikra nyomni. De ma már csak az önerő!(...)Én is beszéltem már itt valamiféle egységről. Miközben nem vagyok híve ennek az egységesülési rizsának. Essen, aminek esnie kell, ha ketté, akkor ketté. Ettől nem kell megrettenni. Nem híd kell, hanem part. Vagyis hogy minden rész hűséges volna a saját értékrendjéhez. Itt lényeges különbségek vannak persze, a nyelvben, a preferenciákban, az elfogultságokban, a látomásokban és így tovább, de nagyon fontos azonosságok is vannak, vagy rokonságok. Mert tényleg mást jelent a szeretet és mást a tolerancia, de hát azért ezek nem egymást kizáró, diszjunkt fogalmak! És így tovább. Tehát egyik dolog volna a saját értékrend tisztelete (ha van, és micsoda, és ismerjük-e), és rögtön az ehhez kapcsolódó másik: a megértés vágya. Megérteni önmagunkat, a másikat, egymást, a világot. Babrás, de elkerülhetetlen a szabad ember számára." Ennek, az Esterházy által emlegetett szabadságnak a jegyében bátorkodom (vélt, vagy valós inkompetenciám árnyékából) beszámolni a pályázati zsűriben szerzett tapasztalataimról. Az építészeti pályázatok zsűrije nem nyilvános, de nem is titkos, minden lényeges momentumról jegyzőkönyv készül. Az üléseken elhangzó vitákról, az egyes zsűritagok álláspontjáról mégsem szokás utólag (nyilvánosan) beszámolni, pedig mindenki sejti, tudja, hogy a végeredmény ritkán tükröz egységes véleményt - minél több a pályamunka, minél több tagú a zsűri, annál kevésbé valószínű, hogy a "konszenzus", vagyis a végeredményt eldöntő végső szavazás az összes kéz ugyanannál a tervnél lendül a magasba. A közös döntés és az egyéni vélemény viszonyát aztán minden zsűritag a maga módján dolgozza fel, amit szintén nem szokás feszegetni - furcsán is hangzana az "én így gondoltam, de úgy döntöttünk" kezdetű mentegetőzés, pedig bizonyos, hogy mindenki joggal kezdené így a beszámolóját. Ha valaki vállalja, hogy nem pályázik, hanem pályaműveket elemez, értékel és részt vesz a döntés folyamatában, akkor vállalnia kell a közös döntés következményeit is, képviselnie kell ezt a véleményt. De fontos megjegyezni azt is, hogy a zsűritag a közös döntésért vállal felelősséget, nem a nyertes tervért - a döntést a zsűrinek, a tervet a tervezőjének kell megvédenie. Még nem vettem részt olyan pályázat zsűrijében, ahol 61 (vagyis sok) pályázatot kellett volna értékelni, de ahogy kiderült, a nálam rutinosabb zsűroroknak is új volt ez a helyzet. Bizonyosan nem érdektelen, ha röviden összefoglalom, hogyan is zajlott a zsűrizés folyamata, megelőzendő a találgatásokat. A módszer nem volt adott, a metódust rövid egyeztetés során alakítottuk ki: a 61 tervet mechanikus sorrendben felosztottuk a zsűri 10 építész tagja között, mindenkire jutott 6, (7) opponálandó pályamunka. (Nekem az 55-61.sz.) Mindenkinek minden tervet meg kellett néznie, ez természetes, de a kijelölt 6-6 tervet a referens zsűritagnak olyan részletességig kellett megismernie, megértenie, hogy a plenáris ülések, a viták során ismertetni és képviselni tudja. Erre egy hete volt a bírálóknak, addig semmilyen szavazás, válogatás, döntés nem volt. Ezt az egy hetet a zsűritagok különböző mértékben használták ki - voltak olyanok, akik szinte minden nap, reggeltől estig bent voltak, voltak olyanok, akik csak kevesebb időt tudtak a tervek átnézésére fordítani, de őket más zsűritagok tehermentesítették (pl: Moravánszky Ákos csak az előkészítő hét utolsó napjára érkezett meg Zürichből, de az ő 6 tervének opponenciáját Kruppa Gábor átvállalta). A pályázatonként átlagosan 10 tervlap megértése, a cca. 20 oldalas műleírás átolvasása egy terv esetében minimum fél, de a sokadik után inkább egy óra. Napi 10 tervnél többet nehéz befogadni, mert összekeverednek a látottak. Pontozólap nem készült, mert túl sok volt a szempont és szinte minden terv más volt. Én - saját használatra - készítettem egy táblázatot, afféle statisztikát, ahol 13 fő kérdéscsoporton belül (1.-hozzáépítés a főépülethez; 2.-kerti terepszint alatti funkciók; 3.-parkolók helye; 4.-raktárak helye; 5.-udvarok fedése a főpárkány magasságában; 6.-udvarok fedése a fszt. felett; 7.-udvarok fedésének technikája; 8.-udvari beépítések bontása és funkciója; 9.-udvarok megközelítése; 10.-függőleges közlekedés; 11.-szintek körbejárhatósága, a 3. emelet átépítése; 12.-új épületrész építése a kertbe és a kertészlak átépítése; 13.-kert megoldása) 49 altételre bontva "leltároztam" a terveket. Ez a privát statisztika érdekes információkkal, támpontokkal szolgált a számomra, de nem volt, nem is lehetett döntő semmilyen érdemi kérdésben. Ennyi idő, ha szorosan is, de elég volt arra, hogy egyetlen terv értékei se maradjanak észrevétlenek - az más kérdés, hogy a bírálók azonosulni tudtak-e az adott terv javaslataival, vagy sem. Az első plenáris ülés bevezetőjében Eltér István felolvasta lényegében a teljes kiírást, emlékeztetőül. Erre valóban szükség is volt, mert a rengeteg terv összekuszálja a kiírás programjának elvárásait a műleírásokban olvasható véleményekkel. Ez érdekes tapasztalat volt, folyamatosan egyensúlyozni kényszerültünk a tervekbe feledkezés és a kiíráshoz való ragaszkodás között. Nagyon meg tudja forgatni egy pályázati terv a zsűror iránytűjét, pláne hatvan. Biztos viszont, hogy az egyes zsűritagok iránytűi szanaszét mutatnak: egy kiírással szembeni alternatíva, például az az alapkérdés, hogy le kell-e, le szabad-e fedni az udvarokat, vagy sem, nem tud érvényesülni. 11 zsűritag, ezen belül 10 építész garantáltan megosztott az ilyen kérdésekben.A pályázatokat ezután a kiírás tartalmi és formai követelményei alapján, illetve mindenki a saját értékelési módszere alapján A (potenciális díjazott), A/B, B (megvételre érdemes), B/C, vagy C csoportba sorolta. A bontást követő nyolcadik napon került sor az első összeolvasásra. Ekkor mintegy 43 terv került abba a helyzetbe, hogy a zsűritagok többsége B/C, vagy C jelöléssel sem nyerésre, sem megvételre nem tartotta esélyesnek a pályaművet. Ez nem jelentette a terv automatikus félretételét, hanem ekkor került sor a pályázatok egyenkénti, közös végignézésére, vitájára. Ekkor ismertette az opponens a tervet, vagy olvasta fel a már elkészült bírálati vázlatát. Az értékelésnek ezzel a metodikájával kapcsolatban, amit alapvetően a zsűri elnöke, Eltér István javasolt, kialakult némi vita. Moravánszky Ákos vetette fel, hogy ez a módszer törvényszerűen "negatív" értékeléshez vezet - ezzel szemben lehetne "pozitív" értékelést kezdeni úgy, hogy ne a kevésbé jónak tűnő, hanem a jó, (vagy annak tűnő) terveket beszéljük át: így nem arról lenne szó, hogy az adott pályamű miért rossz, hanem arról, hogy miért jó. A tervek nagy száma miatt ezt a javaslatot az első körben nem tudtuk a gyakorlatban is kipróbálni. Egyenként, sorban végignéztük az összes pályatervet közösen: minden tervlapot kiteregettünk, a zsűri körbeülte a pályázatot, a műleírás legfontosabb részei felolvasásra kerültek, minden tervnél elhangzott a kérdés, hogy van-e valaki a bírálók közül, aki a kiesésre álló tervet védené, vagy versenyben tartaná. A vitán felül versenyben maradó pályázatokról most nem sok szó esett, de elvekről igen. Tervenként került sor a szavazásra, de csak azok estek ki végleg, amelyeket senki sem védett: ha egyvalaki is kiállt valamelyik terv mellett, az versenyben maradt. A "végleges" kiesés sem volt végleges, elvileg bármelyik terv visszahozható lett volna ebből a körből, ha valamilyen új, eddig ismeretlen szempont ismét felmerül - erre azonban nem került sor. 43 pályamű így lekerült a paravánokról. Ezután került sor az összegző eszmecserére, arra a bizonyos "pozitív" vitára, amit Moravánszky Ákos javasolt: mindenki elmondta, hogy mi a véleménye a pályázat egészéről, a beérkezett tervekről. Mind a 11 zsűritag sorban, egyenként elmondta a preferenciáit, erről hangfelvétel is készült. Ekkor már - konkrétan megnevezve - olyan tervek is előtérbe kerültek, amelyek a kiírástól kisebb-nagyobb mértékben eltérő megoldásokat tartalmaztak: alapvetően az udvarok lefedése, illetve a beépítésük kérdése volt a téma, mert érezhető volt, hogy ezeken a pontokon nincs konszenzus.A különböző véleményeket természetesen nem írhatom le az érintettek hozzájárulása nélkül, azt viszont, amit én mondtam, röviden összefoglalom (jegyzetekből, pontatlanul): - Más, korábbi pályázatok tapasztalatai alapján nem lenne jó, ha olyan pályázat nyerne, amit a múzeum képviselői nem értenek, nem éreznek a magukénak. Ha vége a bírálatnak, itt maradnak egy halom tervvel, amivel nem tudnak mit kezdeni. A zsűri két hete elemzi a lehetséges megoldásokat, de jó lenne tudni, hogy mindebből, beleértve az újonnan felmerült alternatívákat is, a múzeum képviselete mit preferál. - Meggondolandó, hogy valóban le kell-e fedni az udvarokat! Több terv is van, (pl. a 16. számú terv), amelyik meggyőzően érvel az udvarok lefedésével szemben. Magyarországon kevés sikeres példa és tapasztalat van az ilyen nagy terek lefedésére, a BTM barokk udvara kifejezetten negatív példa a szememben, a szerkezeti kialakítás, és az udvar látványa szempontjából is. Akusztikai okokból - állítólag - nem is használható úgy, ahogy eltervezték. A pályázati látványterveken itt olyan high-tech lefedések álmait látjuk, amit méregdrága szerkezettervező irodák terveznek Angliában, Amerikában, de ennek itthon legfeljebb a szokásos "magyaros" változatára lesz esély. (Ezen a ponton többen közbeszóltak, hogy korszerű üvegfedésekre vannak példák a különböző hazai plázákban, illetve mindez csak pénz kérdése ma már. A Műegyetem aulája, vagy az Iparművészeti Múzeum fedése is megért száz évet - ez igaz, de ilyen "hagyományos" rendszerű, kéthéjú üvegfedés csak mutatóban volt a tervek között.) - Az udvarok beépítésével kapcsolatban - sok ilyen terv volt, ami a zsűrit váratlanul érte - érdemes elgondolkodni azon, hogy így mód van olyan funkciókat is integrálni az épület belső vérkeringésébe, amelyek egyébként a föld alá szorulnának. Vannak a javaslatok között olyanok is, amelyek nem építik be az egész udvart, csak egy részét - a kortárs építészet túlélési periódusait ismerve nem betonból, hanem, akár acélszerkezetből is építhetők ezek (pl. a 21. sz. terv), tíz év múlva, ha nem válik be, könnyen kirámolható. (Moravánszky Ákos közbeszúrta, hogy van példa arra is, hogy az ilyen ideiglenesnek szánt építményt annyira megszeretik a használói, hogy bőven túléli az általam jósolt tíz évet.) Meggondolandó, hogy egy ilyen terv is nyerhetne, akár, nem pont úgy, ahogy a terven van, de az elvet nem kellene elvetni. Mindkét udvar helyett csak az egyik udvarban, például. - A 6. sz. tervre az első körben "A" javaslatot adtam, mint - szerintem - jó diszpozícióra (összesen három tervre adtam ekkor "A" betűt: 16.sz; 58.sz; 6.sz.), de a látványterveket is nézve megvan a veszélye, hogy egy föld alatti Auchan-utcát kapunk, ha így épül meg. Erényei mellett jelentősen túlméretezettnek tűnik: tud-e majd egy ekkora, cca. 3000m2-es többlet területet üzemeltetni a múzeum? Hozzáteszem még egyszer: ezek az én szempontjaim voltak, a többi tíz bizottsági tag véleménye, amit itt nem idézhetek, ettől több esetben alapvetően eltért. Ez a vitakör egy teljes délelőttön át tartott és igen tanulságos volt. Összegzés nem volt, mindenki magában rendezte el a hallottakat. A lényeget a pályázati jegyzőkönyv tartalmazza. Ekkor dőlt el, hogy az udvarok lefedése már nem kérdés, a földszint feletti födém ötletének nem volt áttörő sikere, az udvarba történő akár részleges beépítés megosztja a zsűri építész tagjait is, a múzeum képviselői pedig végképp nem tudtak megbarátkozni a gondolattal. Az első szavazás eredménye alapján, a több napos zsűrizés végén 18 terv maradt a falakon: ekkor már az volt a tét, hogy melyik nyer, mi a sorrend. A pályázatok számából és színvonalából következően biztos volt, hogy lesznek díjazottak és a megvételek száma is maximális lesz a rendelkezésre álló kereten belül, tehát nagyjából 10-12 tervre kellett szűkíteni ezt a 18 tervet. Ekkor egy újabb A-B-C szavazás következett, (a második), amiből ismét kialakult egy sorrend, aminek az elején, a legtöbb "A" szavazattal - talán éppen a beszélgetés hatására - a 21. számú, az 58. számú és a 6. számú állt, ebben a sorrendben. Ezek a pályázatok jóval több "A" szavazatot kaptak, mint a többi.Ez az eredmény - szavazás ide, vagy oda - nem tűnt reálisnak. A 21. sz. terv, amely végül a negyedik díjas lett, több olyan alaprajz-szervezési megoldást is tartalmazott, amit mindenki vitatott - valóban az udvarba történő beépítés melletti érvelés lendített a szavazati eredményen. A 21. sz. és a 41. sz. (végül harmadik díjas) tervek ekkor kerültek egymás mellé, mint e tekintetben rokon megoldások. Furcsa volt látni, hogy ezen a ponton a látszólag olajozottan működő zsűrizési folyamat megakadt, a bizottság képlékennyé vált. Ekkor kezdett emelkedni a feszültség. Kiteregettük ismét e három terv minden lapját a zsűri elé egyenként, és elkezdtük olyan szemmel nézni, ahogy a nyertes terveket szokás: a kívülálló szemével. És ekkor aktivizálódott a múzeum is Rezi Kató Gábor igazgatóhelyettes személyében, aki elmondta, hogy azokat a terveket, amikben az udvar be van építve, semmilyen fórumon nem fogja tudni megvédeni. A múzeum a 6. sz. és a 33. sz. terveket tudja elfogadni azok közül, amelyek versenyben maradtak. (Valóban, e két terv az első szavazáson is "A" jelet kapott a múzeumtól.) Ekkor parázs vita kerekedett. Érvek hangzottak el arról, hogy egy terv grafikai minősége árulkodik a majdani terv építészeti minőségéről. Igyekeztünk a részletmegoldásaiban módosítandó, de építészeti szempontból jó ízlésű tervek mellé állítani a múzeumot. Egy határon túl azonban ez az érvelés is komolytalanná vált, mert valóban nehéz kiállni egy olyan nyertes tervvel, amihez jegyzéket kell csatolni, hogy mi minden lenne rajta másképp. Az 58. sz., mindvégig az elsők között lévő terv (az első szavazáskor magasan a legtöbb "A" szavazatot kapta) alaposabb átnézése is elindította a terv erózióját: a balácai mozaik feletti födém megnyitása túlzott, lehetne kisebb, ám akkor a tükörképeként elképzelt terem mérete előnytelenül változik, vagy sérül a szimmetriára építő koncepció. A tervezett étterem éppen a főigazgatóságot üti ki, a palástterem helyén lépcső épül, stb. A terv imponáló képletszerűsége egy esetleges megvalósítás során félő, hogy elveszne. A múzeum nem állt a terv mellett. A 33. sz. pályázatot a portikusz alatt átvezetett lejáró (alagút) és egyéb alaprajzi megoldásai miatt viszont az építészek közül nem tudta senki győztes tervként elképzelni. Egyedül a 6. sz. terv maradt állva.Ekkor szünet következett. (Talán nem elég hosszú. Ekkor kellett volna elmenni aludni.) A félórányi feszültségoldó pihenő után született egy javaslat. Ha nincs első díjas terv, akkor egy olyan bizonytalan helyzet keletkezik, ami senkinek sem jó. A nyertes nélküli pályázatokról senki nem mossa le a manipuláció szándékának a gyanúját. Egy nemzetközi pályázaton, ahova érkezik 61 pályamű, ez a választék - ebből kell tudni választani. Rossz volt a kiírás? Vagy megoldhatatlan, úgy értem nem oldható meg jól a feladat? Ezt lehet ragozni, de végül mégiscsak megmaradnak az igények: eltűntetni a gépkocsikat, eltűntetni a műanyagsátrakat (és bemutathatóvá tenni a leleteket), hasznosítani a belső udvarokat, körbejárhatóvá tenni a kiállítási tereket, megoldani a belső közlekedést stb.Ezeket az igényeket egy olyan diszpozíció tudta többé-kevésbé teljesíteni, amelyik független maradt a régi épülettől, a függetlenség előnyeivel és hátrányaival együtt. Meglepő, hogy a Szépművészeti Múzeum esetében többé-kevésbé kényszerből kialakult megoldáshoz hasonló rendszer bizonyult itt is közösen elfogadhatónak.Rendben, szólt a javaslat, akkor hát legyen nyertes ez a terv, de a nyertes mögötti sorrend már ne legyen szavazás tárgya, (hanem legyen olyan, amilyen végül lett is).A borítékbontás utáni hosszú pillanat atmoszféráját nincs felhatalmazásom leírni. Egy nagy, mindenki által elvárt, nyílt, többé-kevésbé nemzetközi pályázat után eljutottunk nagyjából oda, ahol Szécsi Zsolt tartott négy évvel ezelőtt a Szépművészeti Múzeum bővítésének tervezésekor. Nagy tanulság volt ez a számomra. Mondhatnám, hogy sajnálom, hogy belekeveredtem, de nem mondom: mivel mindenki rajzolni akarta a pályázatot, zsűrizni pedig senki, én sem, unszolásra beleegyeztem, hogy jó, leszek legfeljebb póttag. Ki gondolta volna, hogy váratlanul kicserélődik a főigazgató, az új már nem léphet be a közbeszerzés folyamatába, rendes tagként aktiválódom, és innen már egyenes út vezet oda, hogy egy inkompetens, balfasz banda tagjává váljak más, nyilván kompetensebb ítészek szemében, miközben a pályázó építészek, akiknek a vállát csöppnyi felelősség sem terheli, legyintenek a történtekre. Glória. Üdv!mcs
05:27
@Masznyik Csaba: Köszönöm a beszámolót!
06:35
@Masznyik Csaba: Én is (köszönöm)!
Tanulságos volt. Olvasni is és -gondolom- megélni is.
13:16
@Masznyik Csaba: Köszönjük, érdekes volt. Ha jól értem végül az igazgató helyettes véleménye ellenére győztek az udvarlefedés pártiak, noha ő közölte, hogy "semmilyen fórumon nem fogja tudni megvédeni" az ilyen terveket. Ez az ellentmondás vajon hogy fog feloldódni? Azok a bizonyos fórumok majd rendre visszadobják a győztes tervet, míg végül nem lesznek lefedve az udvarok az engterven már, és akkor jöhet nemcsak a "szépmű analógia", hanem a "vár analógia" (Kis Péter) is?
13:32
@Mócsi Gábor: Nem jól érted. A pályázati kiírás megkövetelte az udvarok lefedését, az igazgatóhelyettes viszont nem támogatta (és tem tartotta a későbbiekben megvédhetőnek) az udvarok beépítését.
"Rezi Kató Gábor (...) elmondta, hogy azokat a terveket, amikben az udvar be van építve, semmilyen fórumon nem fogja tudni megvédeni."
13:59
@mB: Aha, köszi, akkor nekem ez a két fogalom egyet jelentett.
14:06
@Masznyik Csaba: Tényleg inkompetens zsűritagnak gondolja magát Masznyik Csaba?
Az emlegetett mondat a zsűrire vonatkozik, nem egyes személyekre. A zsűrit döntése minősíti. A döntés lényegi részével kapcsolatban –amit első sorban az reprezentál, hogy mely terv lett első díjas- további információkat nem kaptam. MCS kronológiájából csak az derül ki, hogy melyek voltak a preferenciák. Ezt nagyjából ki lehetett következtetni.
A nem hízelgő jelzőket akkor vonatkoztathatják magukra személyesen zsűritagok, ha az I. díjas terv a különböző hozzászólók által az építészfórumon felvetett hiányosságait észlelték és nem érveltek elég erőteljesen velük.
Formavilág: rendben van, ízlések és pofonok, ráadásul a design-világ által elismert értékekre a magyarországi közönség nem/sem igen vevő. Funkció: erre már jobban odafigyelnek a laikusok is. Pénz: na, ezt már mindenki érti.
Vagy formailag rendben van? Funkcionálisan rendben van, hogy a „lényeg” a főépülettől ilyen távolságban, ennyire szervetlenül kapcsolódva épüljön meg? Látnak reális lehetőséget egy ekkora plusz felület fenntartási költségeinek előteremtésére?
Ezek költői kérdések: zsűritagként nemmel való megválaszolásuk a jelzők személyre szabottan való elismerését jelentené, igennel való megválaszolásuk roppantul meglepne „építészek”, pénzügyi kérdésben a múzeum képviselői részéről is.
És akkor most konkrétan.
Nem vagyok szarul. Se a BKV, se a zsűri, se a cigányok ne fáradjanak anyjukkal: csinálják a dolgukat.
Semmilyen információt nem takartam le hozzászólásommal.
Moravánszky Ákos védje meg magát –ha van neki miért. Ha kell hosszasan írok még erről…
Beszámolhatsz. Most személyesen vélt vagy valós?
Nem várom, hogy egyszerre lendüljenek a kezek. De azt várom (nem el-, csak várom), hogy mikor nem ennyire középszerű terv fogja megtestesíteni a konszenzust.
Nem a terv védelmét várom, vártam volna, hanem a zsűri döntéséét: de ez a kettő azért nehezen választható el, nem?
Milyen programot kuszált össze a rengeteg terv? A program így szólt: 40 parkoló, ~1500 m2 raktár. Az, hogy még mi, arra támpontok voltak, de konkrétum nem. Tehát x=4MRD HUF–„program” -ra a pályázók kedvük szerint adhattak választ. Ezek után hol kellett ragaszkodni a kiíráshoz, amelynek tágassága párját ritkítja a magyar mezőnyben? A sokszínűség mint kuszaság. Nesze neked Esterházy féle szabadság!
Valóban kár lenne olyan tervet erőltetni, amit a múzeumosok nem éreznek magukénak? A szabadsághoz hozzá tartozna az, hogy elfogadják, amit többen „erőltetnek”, még akkor is, ha a múzeum vezetése van otthon. Kaput kell nyitni a provincializmusnak?
A fent említett kiírási szabadságból következően én meg azon lepődöm meg, hogy volt olyan többek által követett megoldás, amin a bizottság meglepődött.
A „6”-os első körös „A”-ja mondjuk meglep –de hát nem vagyunk egyformák. Ha az „58”-asnál kifogásolt elemek későbbi módosítása során „sérül az építészeti koncepció”, akkor az „Auchan utca” hogyan változtatható úgy, hogy ne sérüljön az építészeti koncepció, de múzeumhoz méltó tér legyen? Tovább megyek: mi marad a pályázati koncepciójából, ha nem „így épül meg”? Ha meg előre láthatóan a megvalósulás során változtatásokat látsz szükségesnek, hogyan kaphat „A”-t előzetesen?
Aztán itt van egy mondat mindjárt a szabadság legnagyobb dicséretére: „Ez az eredmény –szavazás ide, vagy oda- nem tűnt reálisnak.” (Kiemelés tőlem.)
Tényleg attól válik komolytalanná egy terv, hogy jegyzékben kell összefoglalni, mi minden lenne másképp ha megvalósulna? Ha ez így van, akkor a „6”-os olyan jó, hogy nem lehet jegyzékelni?
Ha az „58”-as erózióját az alapos szemrevételezés okozta, nem ártott volna ugyanezt tenni a „6”-ossal is!
Az igh. diktátumát („A múzeum…számú terveket tudja elfogadni…”) nem írta felül egy többkörös szavazás? Hajrá szabadság, hajrá magyarország!
Azért köszönöm a kronológiát. Jó lenne, ha a zsűrizés „története” a további pályázatok jegyzőkönyveinek része lenne.
És akkor megint kiakadtam… Nem, inkább csóválom a fejemet: „…a pályázó építészek, akiknek a vállát csöppnyi felelősség sem terheli…”. Ha ez comme il faut –legalább az az „a” nem lenne!-, akkor ennél már jobb a nyersesség: ekkora nagy baromsággal megsérteni a pályázókat!
A tanulságról: igen, szomorú, hogy egy pályázat után olyan megoldáshoz jutottunk el , ahol a Szépmű állt négy éve. De –mindezek ellenére- hiszek a pályázati rendszerben. Ez a hitem akkor kezd meginogni, ha értelmesnek gondolt zsűritagok egy ilyen megjegyzésre -igen, indulatos és igen, durva- ilyen önérzetesen reagálnak.
Miért? Mert így nem remélhetek állóképességet és ravaszságot arra, hogy képesek legyenek érvényesíteni azt az általuk képviselt értékrendet, ami az enyémmel esetleg több ponton rokon.
üdv:
csakazirigysegbeszelbelolem
(nem állok semmilyen kapcsolatban sem az „58”-assal, sem annak egyetlen szerzőjével, de még csak Balázs Mihállyal sem)
06:31
@csakazirigyseg: Tisztelt Hozzászóló!Nem szoktam azonosíthatatlan hozzászólóknak válaszolni, különösen egy ilyen belépő után nem. A pályázat jelentőségére való tekintettel most kivételt teszek.A zsűrizési folyamat (leegyszerűsített, kiragadott részletekkel illusztrált) leírásával azt szerettem volna érzékeltetni, hogy mindenki lássa, aki hasonló munkában még nem vett részt, hogy nem egy elkapkodott, felszínes döntés született. A döntésért a felelősséget személyesen is vállalom: az 1. díjas terv diszpozícióját, legfontossabb döntéseit jónak tartom, sajnálom, hogy ehhez nem társul igényesebb építészeti megjelenés (nem csupán a grafikára gondolok). De fontos hangsúlyozni, hogy egy építészeti pályázat nem csupán grafikából és látványokból áll.Az egyes pályázatok, a folyamat végén különösen, egy furcsa hullámvasútra kerülnek, föl-le, föl-le süllyednek, emelkednek, amíg lassan beáll az eredmény, mint a vízmértékben a vízszint. Amikor a 21. sz. terv magasra lendült, próbáltam illusztrálni, hogy hogyan, az a szavazás még arról szólt, hogy a 18 db tervből melyik 12 maradjon a versenyben, tehát ekkor alakult ki a díjazottak és a megvételre érdemes tervek mezőnye. A 12 terven belüli sorrend csak a tendenciákat jelezte, nem döntő szavazás volt. Ekkor látszott az is, hogy mely tervek vannak legelöl, ekkor kezdődtek a legnagyobb viták, érthető módon. A nyertes szavazásra csak jóval ezután kerüt sor. Az is szavazás volt, de ott már egy végső sorrendet szavaztunk meg. Minden szavazás korrekt és jogszerű volt.A többi fontos szempontra majd egy más alkalommal térek vissza. Tisztelettel kérem, hogy a párbeszédet higgadtabb hangnemben folytassuk! Előre is köszönöm.Üdv!mcs
09:49
@Masznyik Csaba: Tardos Tibor
Kedves mcs, jó, hogy Te ilyen korrekt, higgadt, felkészült és őszinte vagy - ráadásul veszed a fáradságot is. Köszönet érte. - tt
15:02
Van egy feltételezésem MCS szavai alapján: az "építész" zsűritagok szerettek volna más tervet kihozni fő-fő győztesnek.
A zsűriben 2/5/5 arányban voltak múzeumászok/építész-politikusok/építészek: ezek szerint az "építészek" nem egyenlőek az építészekkel.
Szörnyű felvetésem: mivel az "építész" zsűritagok már pozitívabban nem tudnak diszkriminálni, esetleg próbálkozhatnának, hogy negatívan diszkriminálják a középszerű terveket -amelyek ezek szerint a végén kompromisszumként befuthatnak.
És akkor most a kultúra grál-lovagjai szívükhöz kapnak!
Pedig igen, igen: mivel nálunk még kevés a golfgyep, ha nagyot akarunk szippantani friss fű illatából, vállalni kell a kockázatot, hogy tehénszaros lesz a csizmánk. Ezt az üzleti életben és a politikában tudják azok, akik lendíteni akarnak a helyzeten. És nem első sorban saját helyzetükön.
21:01
Olvasom a jelentést, nézegetem a győztes terv látványképeit. A margóra ezt írnám: Egy pályázaton a tervezés a szerző felelőssége, a választás a zsűrié. Az eredmény közös!
15:11
@balázs mihály: Kedves Mihály!
Nem szükséges feltételes módban fogalmaznod, ("írnám"), a megjegyzésedet olvasva sem ütöttem a homlokomra, "hogy ez eddig miért nem jutott az eszembe?"!
Talán annyi hozzáfűznivalóm van, hogy ha a zsűri (építész kamarai) tagjai is csak a látványterveket "nézegették" volna, akkor az a pár ember néhány napon belül könnyen tudott volna - saját körében - győztest választani: ez biztosan nem Mányi István csapata lett volna.
Ahogy Te is jól tudod, a pályázatok elbírálása és egy zsűri döntésének előkészítése nem merül ki a látványtervek nézegetésében. Ahogy a jelentésből (szerintem) kiderül, ebben az esetben egy diszpozíció nyert, nem a látványtervek.
Üdv!mcs
05:30
@Masznyik Csaba: Kedves Csaba!
A képernyőnek számomra csak virtuális margója van - a feltételes mód tehát nem bizonytalanságomat, hanem lehetőségeimet mutatja. Ami pedig a látványkép-problémát illeti: nagy közhelyet mondtál ezzel, ami persze tartalmaz igazságot, de el is fedi az érdemi választ az általam felvetett problémára. Én csupán azt állítom, hogy egy pályázat eredménye a tervezők és a zsűri közös felelőssége. Eredetileg egy árnyalattal keményebben fogalmaztam, de senkit nem akartam bántani, ezért finomítottam. Az eredeti változat így szól: a terv a szerzőt, a választás a zsűrit minősíti. Ezt nem csupán erre a pályázatra, a győztes tervre és a konkrét zsűrire értem. Lehet, hogy ez is közhely, mégis jó kimondani egy olyan pályázat kapcsán, ami ennyire előkészítetlen, szervezetlen módon zajlott. Ha ezt a véleményt itt és most bármely résztvevő (tervező vagy a zsűri tagja) magára nézve sértőnek érezné, saját lelkiismeretével kell elszámolnia.
A nyertes tervet azóta részletesen megnézve én sem "ütöttem a homlokomra"!
Barátsággal: BM
08:32
@balázs mihály: Kedves Mihály!Tévedsz. (Csúsztatsz.) Amit írtam, nem közhely, hanem tény: úgy nyilatkoztál a nyertes tervről és a zsűri munkájáról is, hogy sem a győztes, sem a többi tervet nem ismerted, csak néhány látványképet és a zárójelentést.Úgy tűnik, Téged nem az érdekel, hogy miért és hogyan nyert és nyerhetett éppen ez a terv, látatlanban is kész vagy a "kemény" ítéleteddel, ami, lásd be, Téged minősít, nem azokat, akik a döntést hozták.Nem vettem ugyan részt a pályázat előkészítésében, de később belefolyva az eseményekbe sem gondoltam, hogy a pályázat "ennyire" előkészítetlen és "szervezetlen" lett volna. Ha így lenne, nem készült volna közel hatvan színvonalas pályamű.
ps: Tisztában vagyok azzal, hogy a pályázati terv a szerző munkája, a döntés a bírálók felelőssége, ami jóval nagyobb, mint a pályázóké.A szavai pedig mindig azt minősítik, aki leírja, vagy kimondja őket.Üdv!mcs
19:21
@Masznyik Csaba: Kedves Csaba!
Nem értem sértettséged okát és személyeskedő megjegyzéseid motivációit. Ezt a párbeszédet ebben a formában meddőnek látom és a magam részéről lezárom.
Barátsággal: BM