Acéltornácos ház
Földes László és Balogh Csaba családi háza Nagykovácsiban a hagyományos tornácos ház modern átirata. A tervezés során a népi építészet megidézését célzó eredeti szándék mellett beleszövődött a házba egy modernebb, városiasabb világ.
A háromgyermekes fiatal házaspár azzal keresett meg minket, hogy kis híján vettek egy öreg parasztházat Nagykovácsiban. Azonban tartottak tőle, hogy – bármennyire is vonzza őket azoknak a házaknak a világa, hangulata – életvitelükbe valószínűleg nem tudnák beleilleszteni az ezzel járó extra gondok terheit. Kiindulásképpen ennek megfelelően egy hagyományos tornácos ház szerénynek mondható programjával érkeztek, amelyben lennie kellett kemence-kályhának is.
A sok-sok estébe nyúló beszélgetés során aztán folyamatosan cizellálódott ez a kép. Mindvégig kitartva az eredeti szándék mellett a házba beleszövődött egy modernebb, városiasabb világ.
A mesebeli tisztásra emlékeztető, csupán 726 m2-es telek Nagykovácsi északi településrészén helyezkedik el. Fiatal gyümölcsfákkal, fenyőkkel három oldalról karéjozott kertje idilli hangulatot áraszt. Körben nyaralók, néhány új családi ház és mindenfelé zöld. A négyzetes porta enyhén az utca felé lejtős, elég széles, hogy egy utcával párhuzamosan telepített hosszúház befeszülhessen a telekhatárok közé.
Ezek az adottságok sugallták, hogy a kert negyedik oldalát maga a ház zárja le, így képezve intim szférát a belsőben. Az épület északra, az utca felé zárt arcát mutatja, ezt erősítik a kisebb nyílások elé tervezett téglafonatok és a bejárat alagút-szerű látszóbeton kerete is.
A másik, udvar felőli oldalon ellenben teljesen más a helyzet. Nagyméretű nyílásokkal fordul a kert és a – hamarosan vászonvitorla árnyékolóval védett – hatalmas terasz felé a belső; az év nagy részében szinte megduplázva a ház közösségi tereit.
A félszintre emelt acélszerkezetű tornác, mint a népi építészetből ismert elődeinek modern átirata, átmeneti teret képez kint és bent között, közvetlen kertkapcsolatot biztosítva a ház összes helyisége számára, beleértve a fürdőt is. Emellett a természetes klímaháztartásban is nagy szerepet kap, azzal, hogy nyáron teljes mértékben leárnyékolja a nagy üvegfelületeket, míg télen a nappali hátfaláig engedi bejutni a melegséget árasztó napsugarakat. Ehhez járulnak hozzá a nagy hőtehetetlenségű 50 cm vastag burkolt téglafalak és a vaskos hőszigeteléssel ellátott tetőszerkezet, illetve a szobák felett a klasszikus padlás. Az épület hűtést a legnagyobb kánikulában sem igényel és fűtési energiaigénye is csekély.
Az egyszerű, visszafogott külső formának megfelelően a belső is a népi építészet logikája szerinti egyszerű, szigorú szerkesztéssel alakult. A mindössze 130 m2 lakótérben a család nappali helyiségein túl 4 teljes értékű szobát és kiszolgáló helyiségeket terveztünk. A családi élet színterét – a határozott igénynek megfelelően – összefogott térsorként alakítottuk, a felszabaduló belmagasság és az innen feltáruló változatos átlátások, vizuális kapcsolatok plusz eleganciát adnak a nappalinak. Innen indul a közlekedőbe szerkesztett lépcsővel elérhető félszinteltolásos, ezáltal a napi nyüzsgésből kiemelt szobasor.
A nappali légterébe a galérián elhelyezett dolgozó hatol be, erős kontaktust teremtve.
A klasszikus anyagok mellett, mint a tégla és a fa, megjelenik a látszóbeton és az acél. A belső színezett falfelületek, a külső nyílászárók zöldje, a lámpák, a beépített bútorok és a már-már minimalista vonalvezetésű kályha – melyek az építtető-pár együttgondolkodását, ízlését és „laikus" belsőépítészeti tehetségét is dicsérik – friss, fiatalos lendületet adnak a háznak.
Földes László és Balogh Csaba
fotó: Téglásy Zsuzsa
építészet: Földes László, Balogh Csaba
munkatárs: Török Bence
statika: V. Nagy Zoltán
gépészet: Léderer György
elektromos: Mihalovics József
11:30
Gratulálok az Év háza díjhoz!! :-) Marosi Bálint
14:04
Én nem vagyok szakember, de szívesen laknék egy ilyen házban. Gratulálok Konrád
11:47
Nagyon klassz! Szívesen laknék benne!
07:38
Elsőre elgondolkodtató a "magtár" stílus, de jobban beleélve magunkat az épületbe, megfog a funkcionalitás és az alapérték hangulata. Nagyon tetszik. M.Gy.
17:48
Gratulálok az alkotóknak és a megrendelőknek is!
Amilyen egyszerű, olyan izgalmas! A fotók is gyönyörűek!
10:56
a cikk kibővült három alaprajzzal - a szerk.
19:46
@zsuppanandras: Köszönjük, remek! :-)
20:18
@zsuppanandras: Valóban szép a ház. A szemem jól is lakott vele, de az eszem csak félig.
A cikk klímaháztartásáról szóló szövegrésze annyira sántít, hogy talán érdemes boncolgatni. A média a közölt szövegrészt (is) bizonyosan ámulattal olvassa, de egy építészMÉRNÖK a szakmának írhatna precízebben - költő hazudj, csak rajt ne kapjanak.... Egy vízimérnök barátom időnként figyelmeztet, "ti félművészek nem mindig veszitek komolyan a szerkezeteket és magatokat".
A szerzők azt írják, hogy nem igényel hűtést a legnagyobb kánikulában sem a ház, mert van tornáca, vastag a fala, jó a tető hőszigetelése és klasszikus a padlása. Bizonyosan tévednek, mert:
Nem klasszikus a ház padlástere. A tető részben beépített, részben a nappali légterét képezi, így nincs kétoldalra kiszellőztetve a beépítetlen rész. Az egyoldali beszellőzés nem ad jó megoldást, a helyszűke miatt pedig nincs huzat.
A tetőt süti legintenzívebben a Nap, ott azonban nem létesült tömegszigetelés. A ház ezen része tehát könnyűszerkezetű - annak minden ellentmondásával. Így hiába a vastagnak mondott (a metszeten még sem annak tűnő) hőszigetelés, valójában hőcsapda az egész tető. Ezt csak fokozza a két tetőablak.
A tornác csak a direkt napsütést szűri, a szórt sugárzás ellen nem véd. Ekkora üvegfelületek (amíg nem kaphatók a kereskedelemben fényre sötétedő-szűrő ablakok) fix árnyékolók mellett is átengednek 25-50% hőt. Kijelentheti valaki, hogy működik, de a laboratóriumi mérések nem ezt igazolják.
Távol álljon tőlem a kötözködés (ezért nem is folytatom), de ez a ház - minden szépsége mellett is csak a mának készült. Ugyan egy emberöltőt követően is finom, ízléses marad, de okos már nem lesz, hisz nem készítették fel azt (őt) arra. Ha a 2007-es év 41 fokos júliusa többször ismétlődik, megjelennek majd a klímák (vagy az akkor divatos berendezések) a házon, esetleg afrikaiak költöznek be.
20:33
nagyon szép
18:56
Hát ez bizony szép. Fifikás a belső tere is - az egyszerűsége ellenére; kár hogy csak egy alaprajz van, ez egyértelműbben látszana. Így viszont izgalmas volt kinyomozni a konyha felletti tér helyzetét (már ha tényleg jól értem). :-)