Áfaemelés drágíthatja a lakásokat, de körvonalazódik a megoldás
A jelenleg ismert tervek szerint 2020-ban visszaemelkedik majd az új lakások áfája a most érvényes 5 százalékról 27 százalékra, ami már jövőre elbizonytalaníthatja a vevőket, a felpörgetett beruházások pedig tovább fokozhatják az építőipart sújtó kapacitáshiányt. A piaci szereplők éppen ezért a kedvezményes áfakulcs meghosszabbítását sürgetik, Magyarország vezető lakásfejlesztője, a Cordia Zrt. pedig egy olyan megoldáson is dolgozik, amellyel a vevők kivédhetik az áremelő hatást.
Alig másfél év telt el azóta, hogy Magyarország vezető lakóingatlan-fejlesztője, a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia Zrt. a rendszerváltás óta eltelt időszak egyik legnagyobb volumenű ingatlan-fejlesztését jelentette be. A vállalat 2016 elején 1500 budapesti okosotthon-építés elindítását harangozta be – ez a szám időközben mintegy 10 százalékkal nőtt –, most pedig újabb, még nagyobb szabású beruházási tervekről számolt be.
Hat helyszínen, négy kerületben összesen jóval több mint másfélezer lakásról van szó, amelyből 1100 értékesítését már megkezdték, de a fennmaradó mennyiséget is meghirdetik még az idén. Az 1100-as mennyiség azt jelenti, hogy az első félévben Budapesten értékesítésre meghirdetett új lakások negyede valamelyik Cordia-fejlesztés volt. A XI., XIII. és XIV. kerületi beruházásokon túl a Corvin Sétánynak is otthont adó VIII. kerületben ezúttal új helyszínen építkezik a vállalat: a Blaha Lujza tér szomszédságában felépülő Centropolitan házban közel másfélszáz otthont alakítanak ki. "Ez utóbbi fejlesztésünk is illeszkedik a Cordia stratégiájába, amelynek lényege, hogy a kiemelt lokációkra koncentrálunk és többségükben okosotthonokat építünk." – mondta Földi Tibor, a Cordia Zrt. vezérigazgatója. A vállalat amellett, hogy a meglévő projektek újabb ütemeit indítja el, új területen is saját fejlesztéssel debütál: idén ősszel a IX. kerületben is lakóingatlan-fejlesztésbe kezd.
Nagy kérdés a kedvezményes áfa, de körvonalazódik a megoldás
A folyamatban lévő Cordia-projektek oroszlánrésze még 2019-ben, vagyis az előtt befejeződik, hogy a lakások áfája – a most ismert tervek szerint – visszaemelkedne a kedvezményes, átmenetileg alkalmazott 5 százalékról az általános, jelenleg 27 százalékos adómértékre.
Amennyiben az áfakulcs visszatérne az általános, jelenleg 27 százalékos szintre 2020-ban, az egyszerre érintené hátrányosan a keresleti és a kínálati oldalt. Egyfelől az általános szintre visszatérő áfakulcs kockázata miatt a vevői oldal már 2018 végétől elbizonytalanodhat, márpedig ezt a bizonytalansági faktort az ágazat és a nemzetgazdaság egésze érdekében is célszerű volna elkerülni.
Másfelől a fejlesztők azon igyekeznének, hogy még az 5 százalékos időszakban befejezzék a beruházásokat és értékesítsék a lakásokat. Ez a felfokozott fejlesztői aktivitás pedig tovább növelné az építőipart amúgy is sújtó kapacitáshiányt, márpedig az eddig is számottevően emelte a kivitelezési költségeket és ezen keresztül az újlakás-árakat. A kormány ezen a helyzeten úgy segíthetne, hogy minél előbb döntést hoz az 5 százalékos áfa véglegesítéséről. Ebben az esetben megszűnne a kivitelezőkre nehezedő nyomás, hiszen nem lenne muszáj minden projektjüket rohamtempóban befejezni 2019 végéig; így a kivitelezői munkák iránt mutatkozó kereslet kisimulásával enyhülhetnének a kapacitásgondok is.
A Cordia és az iparág meghatározó szereplői éppen ezért azt szorgalmazzák, hogy a kormány 2020 után is tartsa fenn a kedvezményes áfakulcsot, mert ezzel egyrészt elkerülhető, hogy elbizonytalanodjon a vevői oldal, másrészt az építőipart sújtó munkaerőgondokon is enyhíteni lehetne. "Amellett, hogy bízunk a kedvező kormányzati döntésben, olyan fizetési konstrukció kialakításán dolgozunk, amelynek révén a vevők akkor is a jelenlegi, 5 százalékos áfakulcssal tudnák kifizetni a lakás vételárát, ha az ingatlan átadására 2020-ban kerül sor." – mondta Földi Tibor.
A tervezőasztalról elkelt a lakások 80 százaléka
A vevői érdeklődés továbbra is rendkívül erős, az elmúlt évben piacra került több mint másfélezer lakás közel 80 százaléka, azaz 1300 otthon már elkelt, de a fennmaradó mennyiség jelentős részére is szóbeli előfoglalás érkezett, így igen kevés elkészült, azaz beköltözhető állapotban lévő eladatlan lakás vár gazdára.
A vevők körében elvégzett felmérés szerint a külföldiek átlagosan fejenként két új lakást vásároltak, 80 százalékuk befektetési céllal, míg a magyarok esetében közel 40 százalék ez az arány.
Az új otthont vásárló honfitársaink közel 80 százaléka készpénzes vevő, így sem hitelre, sem CSOK-ra nincs szükségük, és ezekkel a lehetőségekkel még a jövőbeni terveik kapcsán sem számolnak. A vásárlások elsődleges szempontja az elhelyezkedés mellett a fejlesztő cég márkaneve, megbízhatósága és ellenállása a válságos időszakoknak.
forrás: sajtóközlemény