Az Amerikai Iskola bővítése, Nagykovácsi
A bővítés a fővárosból történő teljes kiköltözést biztosítja. Vezető tervező: Annus Ferenc, Annus Marina
Az Amerikai Nemzetközi Iskola felső tagozata és a gimnázium, 2000-ben költözött Nagykovácsiba, a tíz hektáros telken létesített új épületegyüttesbe. Az eltelt kilenc év során a telep többször bővült, például új sportpályákkal. A jelenlegi bővítés a fővárosból történő teljes kiköltözést biztosítja, vagyis az óvodások és az általános iskola alsó tagozatosai költözhttek ki az új épületbe.
A folyamatos növekedést biztosítja az állandó oktatási színvonal, a csereszabatosság az angol anyanyelvű területek oktatásával és az eddigi töretlen gazdasági fellendülés. E három tényező mérlegelésével született a döntés 2007-ben a teljes kiköltözésről. Ekkor már összesen tizenhárom terület állt rendelkezésre, így a korábbi sportterület feláldozása árán könnyen rendelkezésre állt az építési terület. Az építési folyamatot nagyban segítette a helyi önkormányzattal ápolt jó viszony, és az intézménynek az építés területén korábban szerzett tapasztalata is.
A konzultációk során fokozatosan alakult ki a végső tervezési program és a helyiségek elrendezése, a terület optimális kihasználtságára. A döntéseket az Iskola részéről is jól felkészült szakember gárda segítette elő. A tervezés során döntő korlát volt az előre meghatározott költségkeret, de ez ma általános gyakorlat az „elrugaszkodó tervezői fantázia" fékentartására.
A végső kivitelező kiválasztása több lépcsős pályáztatással történt. Ebben a döntéssorozatban elsősorban a projektmenedzser cég és az iskola építési bizottsága vett részt. A kivitelezési munkák 2008. májusában kezdődtek meg, és 2009. szeptemberében fejeződtek be.
A terület és az építészeti koncepció
Az építési telek a korábbi baseball pálya „beáldozásával" állt elő. Itt előnyt jelentett a terület korábbi síkra rendezése, ugyanakkor nehézséget is okozott a részben feltöltésre, részben bevágásba készített alapozás. Miután a meglévő iskola mellé kellett az új épületnek kerülnie, kezdettől fogva szempont volt az építészeti illeszkedés, egységes megjelenés megteremtése. A tágas telekméret segítette a szélesen elterülő „prériház" megjelenést, természetes építőanyagok kerülhettek betervezésre. Ezek a terméskő külső burkolatok, fa nyílászárók, pala tetőfedés, réz ereszcsatornák.
A visszafogott, tájba illeszkedő konzervatív formák és arányok alkalmazásával az egyetemességet és általános értékeket próbáltuk kifejezni az épülettel. Az épületbe az alsóbb korosztály került, így a szintszám maximum kettő lehetett, felette a magastető kihasználására nem volt igény. Az épület kisebb tömbökre szabdalt, ezáltal önálló, belső, félig nyitott kertek keletkeztek. Ez jól hasznosítható mind az elkülönített játszóterek, sportterületek, mind a pihenőkertek szeparálásával.
Fontos szempont volt a meglévő beépítéshez történő szerves kapcsolat biztosítása. Ezt a korábbi, kilátás felé nyitott kereszt alakú tömb beépítést folytattuk, bekeretezve az épületegyüttest egy műúttal párhuzamos szárnnyal. A két épület zárt folyosón keresztül is csatlakozik egymáshoz, amihez mindössze az egyszemélyes zenei gyakorló helyiséget kellett átnyitni a korábbi művészeti folyosó felé.
Alaprajzi elrendezés, anyaghasználat
Az új épülettömb három fő szárnyra bontott, a bennük elhelyezendő elkülönített korcsoportoknak megfelelően. Az út menti hosszszárnyban a földszinten az óvodások, előiskolások vannak, csoport számára önálló külső gumiburkolatú játszóterasz biztosított. A belső oldalon a legkisebbek zárt, önálló játszóteret kaptak, mely délre tájolt. Az óvodatömb emeletén kaptak helyet az első- és másodévesek. Mindkét szinten tágas, belső zsibongó tér került kialakításra, hogy rossz idő esetén is lehessen a csoportoknak lehetőségük a közös foglalkozásokra.
Az óvodák csoportjait páronként összenyitottuk, közös vizesblokkal. A belső zsibongó itt szőnyegpadló borítású, a termek részben szőnyeg, részben pvc padlóburkolatúak. Az emeleti tantermek szőnyegpadló borításúak, a zsibongó itt kerámia burkolatú. Az egyes foglalkoztatókon belül önálló ruhatárként működő előtereket alakítottunk ki. A vizesblokkok színét, mintázatát, a csoportok szerint variálva, élénk színkombinációkkal határoztuk meg. A belső zsibongó-területek kialakításánál külön kellett foglalkozni a füstelvezetés és a bevilágítás kérdésével. Erre szintenként önálló kivezetésű üvegtégla bevilágító aknákat terveztünk, automata motoros ablaknyitókkal kiegészítve a tetőszinten.
A középső szárnyban a földszinten, a főbejárattal szemben található a könyvtár helyiségegyüttese, valamint a recepció, az orvosi szoba és a beiratkozás helyiségei. Az emeleten a főbejárat felett az igazgatás és adminisztráció irodái találhatóak. Ezzel szemben kaptak helyet a harmadikosok osztályai. Efölött, a tetőtérben van a központi gázkazánház és a szellőzőgépház, valamint a mosókonyha került elhelyezésre. A két szintet két nyitott lépcsőház és a mozgássérültek szállítására is alkalmas lift köti össze.
Az épület harmadik, déli szárnyában található a földszinten az étterem-konyhaüzem, valamint a zenei és dráma tantermek. Az emeleten a 4. és 5. osztályosok tantermei kaptak helyet, azonos, bokros elrendezésben, egy központi zsibongó térre felfűzve. Innen nyílik a régi épülettel összekötő, zárt, rámpás híd, alatta gépkocsi áthajtóval. A híd optikailag is szeparálja a nyilvános tereket a gazdasági udvartól. A gazdasági udvar déli határoló falába kerültek a karbantartók helyiségei, hulladéktároló, elektromos főkapcsoló. Az udvar egyúttal átjárást is biztosít a belső játszó- és sportterületek felé. Fontos érdekesség, hogy a gazdasági épület támfal jellegű kialakítással készült, zöldtető lefedéssel.
Az épületegyüttes keleti oldalán helyezkedik el az új tornaterem és a többcélú terem. A tornaterem többféle labdajátékra és hagyományos gimnasztikára is alkalmas kialakítású, mobil berendezések alkalmazásával. A jelentős méretű terem motoros függönnyel kettéosztható, ezáltal két csoport tudja párhuzamosan használni. A dupla belmagasságú többcélú terem falait akusztikai panelek borítják, padlója pedig gumi sportpadló burkolatú, így színi előadásokra, sportcélú rendezvényekre, vizsgáztatásra, karácsonyi vásárra vagy egyéb célra is alkalmas. A terem külső redőnnyel elsötétíthető, az általános világítás külön színpadi világítással kiegészíthető, a világító karzatra rögzítve. Színházi használathoz a mobil dobogóknak külön raktára van, a hang- és fényvezérlésre önálló, emelt padozatú stúdióhelyiség szolgál. A színházhoz kapcsolódóan önálló, reprezentatív vizesblokkokat, kisebb foyert terveztünk. A főépülettel összekötő folyosó mentén két északi tájolású rajztermet helyeztünk el felülvilágítókkal, a hozzájuk tartozó szertárakkal kiegészítve. Az összekötő folyosóról lehet elérni a déli játszóterületeket, valamint az étterem teraszát.
Az iskola általánosan követi a nemzetközi Leed standardben meghatározott, a gazdaságos és racionális működtetéshez szükséges irányelveket. Ez vonatkozik a környezettudatos és energiatakarékos megoldásokra, egyúttal az épületet, mint oktatási modellt is felhasználva ezen elvek demonstrálására.
A környezet kialakításánál törekedtünk a minél nagyobb egybefüggő zöldterületek megtartására, EU konform, biztonságos játszóterek kialakítására. A növénytelepítéssel a helyileg őshonos fajokat részesítettük előnyben, a tüskés és mérgező növények eleve kiestek a szűrőn. Az épület rendelkezik központi épületfelügyeleti rendszerrel, ami mind a gyengeáramú, mind az erősáramú rendszereket vezérli, ehhez csatlakozik az épületgépészet, a biztonsági és a vagyonvédelmi rendszerek működtetése. A zenei tantermek, gyakorlók, valamint a többcélú terem külön akusztikailag méretezett falburkolatokat kaptak.
Az útépítéssel kapcsolatban a régi és az új parkoló rendszert kellett összehangolni, fásított területek egybefűzésével. és emellett új tűzoltóút-hálózatról is gondoskodni kellett. A külső burkolatok kiválasztása során törekedtünk arra, hogy megtartsuk az első, 2000-ben átadott épületnél meghatározott színvonalat; lényeges, koncepciót érintő kompromisszumokra nem kényszerültünk.
Összegezve
Az új épületegyüttes az eredeti építészeti koncepciót jól tükrözi. Sikerült a tájba illesztés, a természetes anyagok használatának folytatása.
Új elemként jelent meg az Eternit homlokzatburkoló tábla, mely élénk megjelentésével egyértelműen jól szolgálja a játékosabb, korszerűbb megjelenést. Egyúttal kevesebb karbantartást igényel és egységes, jellegzetes hangulatot kölcsönöz az új épületszárnyaknak.
A munka a kibontakzó globális gazdasági válság alatt kellett, hogy megvalósuljon, annak minden terhével. Ennek ellenére minden résztvevő becsülettel helytállt, bár némi csúszás bekövetkezett a teljes átadásban. Köszönet mindenkinek a megbízásért és a munkában a kitartásért, kívánom, hogy a gyerekek érezzék ugyanolyan jól magukat az új iskolájukban, mint a régiben!
Annus Ferenc
építész, vezető tervező
Amerikai Nemzetközi Iskola, Budapest-Nagykovácsi, bővítés 2008-2009
építtető: AISB Alapítvány
generál kivitelező: Vegyépszer Kft.
generál tervező: A+A Stúdió Kft.
tervezők
építész
Annus Ferenc vezető tervező
Annus Marina vezető tervező
Nagy Mihály tervező
Varga Imre tervező
statikus
Andor Eszter vezető tervező
Aninger Judit tervező
Bacsek Zoltán tervező
szakági tervezők
gépész: Szabó István vezető tervező
Varga Balázs tervező
elektromos: Taraj Márton vezető tervező
környezet: Torma Sarolta vezető tervező
út: Havasi Zoltán tervező
közművek: Kádár László tervező
konyhatechnológia: Straub Ágnes tervező
akusztika: Arató Éva vezető tervező
Alabárdos Zsuzsanna tervező