Az Andrássy út belvárosi végét az egykori Fonciére Biztosítóintézet hatalmas bérháza zárja le. Az épület mai magasságával összemérhető, monumentális kupolája a második világháború során pusztult el, számos belvárosi társához hasonlóan.
Szemközt, az Andrássy út 1. szám alatt Lang áll a Stein bérház, amelynek aljában a közelmúltban nyílt prémium étrendkiegészítők üzlete, Somlai Tibor belsőépítész látványos megoldásaival.
A Fonciére-bérpalota néhány éve felújított homlokzata, és Budapest jelenleg már csak második legmagasabb épülete, a Szent István-bazilika 96 méteres kupolája.
A 9. számú bérház modern irodaházként funkcionál, hatalmas erkélyének súlyát maga Atlasz hordja a vállán.
Hosszú évekig tartó felújítás után, már újra állványzat nélkül látható az Operaház homlokzata. Az ünnepélyes megnyitó tervezett dátuma március 12.
Az operával szemközt álló Drechsler-palota évtizedes elhanyagoltság után végre újjászületik. A luxusszállóvá alakítás munkái szintén 2022-ben fejeződnek be.
A 10-es házszámú, pompás bejárat a Feszty Adolf által tervezett, 1884-re megépült palotán. Az egykori bérház ma irodaházként működik.
Az évszázados házsor unikális tagja az egykori divatcsarnok. Falai szintén közel 140 évesek, azonban 1911-re Goldberger Sámuel az ország első, modern áruházává alakította, benne fedett udvarral, üvegfalú liftekkel. 1963, vagyis 52 éves kora óta műemlék.
Az Andrássy út 47 alatti bérház több mint ötven éven át állt elhanyagolt, egyre romló állapotban, az időszak végén már ácsolat védte a járókelőket a lehulló törmeléktől. 2022-re végre eredeti funkciója szerint, luxuslakásos társasházként újul meg.
Az Oktogon túloldalán, a mindössze tíz lakással megújuló 47-es háztól alig száz méterre, szintén idén nyitja meg kapuit az 52 alatti palota, 121 szobás, három csillagos szállodaként.
A Csengery utca sarkán, 1880-ban épült egykori bérházban immár húsz éve működik a Terror Háza múzeum.
Az egykori Magyar Királyi Országos Mintarajztanoda és Rajztanárképezde 1876-re készült el, homlokzatának sgraffitói Székely Bertalan munkái. Elkészülte óta eredeti funkciója szerint működik, ma már Képzőművészeti Egyetem néven.
A sugárút szélessége Oktogon és a Kodály Körönd közti, középső szakaszon 45,5 méterre nő, a fasorok mellett szervizút fut végig.
A különleges domborművekkel díszített egykori MÁV-székháznak 13 évnyi elhagyatottság után, tavaly óta végre ismét van gazdája. A több mint hétmilliárd forintot fizető vevőnek teljeskörű műemléki felújítást kellett vállalnia.
Elhagyottan állnak egymás mellett a 80 és 82-es számú lakóházak, tulajdonosuk 70 szobás butikhotelt tervez bennük. A jobboldali Michelstädter-palota különlegessége a Löffler-fivérek által 1917-ben megújított homlokzat.
A Kodály-körönd négy palotája közül három sokáig várta rossz állapotban a világháború utáni, teljes helyreállítást. Idén végre formát öltöttek a Hübner-udvar régóta hiányzó tetődíszei, amelyek belsejében luxuslakások épülnek.
A Kodály-körönd szemközti, 83-85 számú épületének sorsa is rendeződik. Az egykori Vasutasház tetőszerkezete 2014-ben teljesen leégett, de tíz évvel a tűz után várhatóan már ismét eredeti formájában láthatjuk.
A tér legrégebbi épülete az 1880-ra megépült MÁV Nyugdíjintézeti bérház, ma is állami tulajdonban van. A 71-hez hasonlóan, szintén Székely Bertalan készítette homlokzatdíszei és nyílászárói hamarosan teljes felújításon esnek át.
Az Andrássy-út legelegánsabb bérháza volt a Pallavicini-palota, amelyben szintenként mindössze két-két luxuslakás épült. Egyikükbe költözött be az építész, Petschacher Gusztáv is, aki további öt épületet tervezett a sugárúton. Ma irodaház.
A Bajza utca után már szabadon álló villák váltják a zárt sorú beépítést. A 105 alatti épület 1890-ben épült, Ray Rezső tervei szerint. Mai formáját 1912-re nyerte el, amit a Paulinyi & Partners által tervezett 1997-es felújítása is megőrzött.
Az Andrássy út és a Bajza utca sarkán látványos szecessziós villapár áll, a Schanzer-villa, a szomszédjában Freund Adolf építész saját magának építtetett lakóháza. 2018 óta mindkettő a Magyar Művészeti Akadémia székháza, kortárs bejárattal összekötve.
A villasor rendhagyó tagja az egykori Pesti Izraelita Hitközség szállodabérháza, amelyet Hajós Alfréd tervezett 1936-ban. A háború után külügyi pártszállóként működött, az 1990-es évek óta hagyományos, négycsillagos szálloda.
A 114 szám alatti Chorin-villába a teljes felújítása után, 2018-ban Katar állam nagykövetsége költözött.
A villasor egyik legrégibb tagja a Weninger-ház, 1875 óta áll. 2020-ra irodaházként újult meg, visszakapva az elpusztult, díszes oromzatát is.
A páros oldali házasor látványos lezárása volt az Edelsheim-Gyulai villa. Az 50-60 éves épületek bontása régen is előfordult, a tulajdonosa 1942-ben leromboltatta, a helyére Réczey Miklós tervezett kétemeletes lakóházat. Ma Albánia nagykövetsége.
Az út 1990-re visszakapta a jellegzetes közvilágítási oszlopsort. A Deák tér és a Hősök-tere közötti 2310 méteres távolság kényelmes sétával, mintegy háromnegyed óra alatt járható végig.