Épülettervek/Középület

Az egri Valide szultána törökfürdő maradványainak hasznosítása

1/12

?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/12

Az egri Valide szultána törökfürdő maradványainak hasznosítása
Épülettervek/Középület

Az egri Valide szultána törökfürdő maradványainak hasznosítása

2005.12.06. 21:47

Projektinfó

Földrajzi hely:
Eger, Magyarország

Építészek, alkotók:
Dobi Attila

Dobi Attila diplomamunkája (2004), mely része volt Eger Kulturális Főváros programjának.

Koncepció: Dobi Attila

Prológ
Eger 1596-os elestét 91 éves török uralom követte. Az újonnan betelepült lakosság döntő többsége török, illetve mohamedán volt. Ezen emberek életében a fürdőkultúra fontos szerepet játszott. Vallási és tisztálkodási szempontból egyaránt komoly feladata volt fürdőiknek, melyekből Egerben mintegy négy működött. A Valide szultána fürdője elsősorban a vagyonosabb lakosok tisztálkodási céljait szolgálhatta, míg a kisebbszerű fürdő elsősorban a szegényebb török lakosság részére épült.
Kattintson a képre a nagyobb változatért!  Kattintson a képre a nagyobb változatért!



Rise and Fall
Dolgozatomban a nagyobbik, a Valide fürdő múltját és "tervezett" jövőjét vázolom fel. A fürdő keletkezését 1596 és 1665 közé teszik, nevét az uralkodó édesanyjától, az anyaszultánnétól, törökül "válidé"-tól nyerte. Ebben a jellegzetesen oszmán fürdőben, a hamamban, szemben az ilidzsával, nem volt fürdőmedence, hanem az egész épület padozata alatt fűtőcsatorna-hálózat húzódott, melynek forró levegője átmelegítette a járószint kőburkolatát, s a keletkező pára megtöltötte a fűtőhelyiségeket. A hamamhoz szükséges forró gáz a fűtőkemencével felforrósított víztartályból áradt szét, az izzasztóhelyiségbe.
Kattintson a képre a nagyobb változatért!  Kattintson a képre a nagyobb változatért!

Az északi - déli irányban elfekvő épület szélessége közel 13 méter, hossza pedig a még feltáratlan előcsarnokkal együtt kb. 37 méter. A fürdő bejárata a keleti oldalon a vár kapujával szemben nyílt. A négyzetes alaprajzú, 11 x 11 méter méretű, magasan kiemelkedő kupolával fedett előcsarnok ablaktalan helyiségéből a vendég a keskeny téglalap alaprajzú s félgömbkupola fedésű előtérbe, a tepidáriumba jutott. Innen nyílt az épület középpontjában emelkedő tulajdonképpeni fürdőhelyiség, a caldarium - törökül sicaklik - kb. 10,8 x 10,8 méter méretű, négyzet alaprajzú, kilenc osztású helyiségkomplexuma. A caldirium négyzetes alaprajzának megfelelően a szögletekben egy - egy hasonlóan négyzet alaprajzú, kb. 3x3 méter méretű, kis kupolával fedett négy sarokkamrát formáltak. Ezek hátsó falába szamárhátíves felső záródású fülkék mélyedtek. A négyzetes alaprajzon a négy sarokkamra megépítése révén egyenlő szárú, kereszt alaprajzú központi tér alakult ki, melyek szárai a sarokkamrák között négy oldalkamrául szolgáltak.



A caldarium centrumában így kialakult nyolcszögletű alaprajzú, nagyobb kupolával fedett tér képezi a tulajdonképpeni izzasztóhelyiséget. A középen emelkedett az ugyancsak nyolcszögletű pódium, az úgynevezett "köldökkő" - törökül göbek tasi - nevű lapos tetejű márványépítmény. Ezen elheverve izzasztották magukat a fürdő látogatói. Ebből a centrális izzasztóhelyiségből nyílt a falak mentén, a leírt módon kialakított sarok - és oldalkamrák egy - egy bejárata. A fürdővendégek vízellátásáról a kamrákban falikutak gondoskodtak, melyek alatt a termálfürdőnél már megismert mosdókutak állottak. A tepidáriumban és a caldariumban derengő világosság a kupola héjazatát több sorban áttört "üvegszem"-eken szűrődött a helyiségekbe.

A Valide szultána hamam gőzfürdő kellő hőre való felfűtését s a vízmelegítést az épület déli végében, földbe süllyesztetten elhelyezett fürdőkamrából táplálható, kváderkövekből megépített 2,38 méter átmérőjű fűtőkemence szolgáltatta. A kemence falán sugarasan nyílott a forró levegőt s az égéstermékeket elvezető hypocaustum rendszer rácsszerű fűtőcsatorna hálózata, mely a tepidárium és a caldarium padozata alatt épült ki, s biztosította a helyiségek kellő felfűtését.

Figyelembe méltó adatok kerültek elő a gőzfürdő vízellátásának megoldásáról is. Eszerint részben forrásvízzel, részben pedig kiemelt kútvízzel üzemelt, de feltételezhető, hogy a fürdő falikútjai forrásvízzel működtek. A falakba épített csőhálózat égetett agyagból készült, terrazzo szigeteléssel.
Kattintson a képre a nagyobb változatért!  Kattintson a képre a nagyobb változatért!



Reload
Az 1950-es próbaásatások ígéretes titkokat sejtettek, de a kutatás négy év után abbamaradt. Később a szomszédos telket tulajdonosaival egyezségre jutva, a fürdő teljes területe feltárásra került, részben restaurálták, a hasznosítására irányuló törekvések azonban nem hoztak sikert. A maradványok védőtető alatt várták, hogy sorsuk jobbra forduljon és elfoglalhassák méltó helyüket a város egyéb műemlékei között.

Muzika-agressio
A terület, melyen a fürdő épülete található, a Dobó teret az egri várral összekötő sétálóutcáról nyílik, a Dózsa György tér déli oldalán. Maga a fürdőépület az utca szintje alá süllyedt, egykori padlóvonala az utca magasságának vonalától 260 centiméterrel lejjebb fekszik. A szomszédos védett épület részben a fürdő romjai fölé nyúlik, a romokat az épület alatt is feltárták, annak tűzfalát pedig egy vasbeton gerendára terhelték, mely gerenda egy acélpillérrel a fürdő falain belülre - a fürdő előcsarnokába - könyököl.
Kattintson a képre a nagyobb változatért!  Kattintson a képre a nagyobb változatért!

A terület zártsorú beépítettsége ellenére merőben más beépítési módot választottam. Az ezen irányú próbálkozások ugyanis hamis, túlzó épületformát eredményeztek. Az utca síkjába történő lefedés ismét kivitelezhetetlen volt, lévén, hogy a fürdő megmaradt falainak némelyike föléemelkedik ezen magasságnak.

A megoldást egy, az utca szintjétől a fürdő fölött emelkedve futó lefedés jelenti. Az így lefedett fürdő területén kávézó, internet-kávézó, cukrászda kerülne berendezésre. A tető felfogható egyfajta térként, az utca folytatásaként, ahol várakozhatnak, gyülekezhetnek, iszogathatnak az emberek. Ezen "rámpa-épület" bal oldalán, a terület építmény által el nem foglalt részén egy sétányt alakítok ki, mely a Dózsa György teret - Dobó utcát köti össze, a Céhmesterek udvarával, megszüntetve ezzel az újonnan kialakított "tér - épület - utcácska" únió "zsák" jellegét. A Céhmesterek udvara egy, a nyolcvanas években, felszabadított belső udvarokból szervezett bevásárló utca. Az egykor "kafa" épületegyüttes mára "fénysérültté" vált, a város "véráramába" történő újbóli bekötésével talán ezen udvar élete is felpezsdíthető lenne.



Miért kávé
Felvetődik a kérdés, múzeum helyett - ami magától értetődő volna - miért "csak kávézó" kerül kialakításra ebben az országos viszonylatban is jelentős törökkori emlékünkben? Példa-ellenpéldaként az egri várat hoznám fel, mely minőségében fürdőnkhöz hasonlatos, mennyiségében jócskán túl is tesz rajta. Nyáron, a túristáknak köszönhetően nagy forgalmú, de révén, hogy a körbejárható múzeumokon kívül mással nem szolgál, az év nagy részében kihasználatlan, nem "belakott". Kölönösen nem az egriek által, akik - miután az utolsó kőig ismerik - már fel sem néznek rá... látják csupán a város fölé magasodni. Hogy kiszabadított fürdőnknek jobb sors jusson osztályrészül, olyan leendő funkciót kell találni, mely lehetővé teszi, hogy a mindennapi élet folyásába illeszthessük, kulturális értékét és idegenforgalmi "csali" mivoltát egyaránt figyelembe véve. Úgy gondolom, erre egy - a nyugati kultúra szája ízére formált - török kávézó a megfelelő.
Kattintson a képre a nagyobb változatért!  Kattintson a képre a nagyobb változatért!

Hogyan
A kávézó bejárata egy, az utca szintjéről a fürdő falával párhuzamosan lefutó lépcsőn közelíthető meg. Innen a lépcsővel azonos szélességű sáv fut ki az épület alól, ami közlekedőként, külső teraszként is funkcionál. A bejáratot úgy alakítom ki, hogy az egybeessen a fürdő egykori bejáratával. Ezen belépve a vendég az előcsarnokba jut. Ebben a helyiségben a padozat egy jó része megmaradt, ezt mindenképpen megtartom, a megfelelő rétegrend kialakítása után ezen burkolólapok eredeti helyükre kerülnek vissza, a hiányzó részeket pótló új szerkezet álltal körülölelve. Az előcsarnok kiállítótérként is üzemelne, a fürdő történetét bemutató állandó, és egyéb vándorkiállításoknak adhatna helyet.



Az előcsarnokból nyílva alakítom ki a vendégeket kiszolgáló toaletteket. A műemlék egyéb helyiségeit "fogyasztótér" gyanánt hasznosítom. Itt kerülnek elhelyezésre az internet konzolok, a vendégek vizipipáznának, a korábban ideszállított és raktározott török süteményekből válogatnak, török módra készült kávét szürcsölnek, akinek a Korán nem tiltja alkoholt fogyasztana. Mindeközben pedig szemügyre vesznek egy török hódoltság korabeli fürdőt, sőt azáltal, hogy használják, tulajdonképpen újjáélesztik azt, sajátos formában és funkcióval persze. A tepidarium és a caldarium padlófűtéssel ellátott volt, a padozat nem, de annak tartópillérei jó állapotban maradtak fenn. Az egykori padozat helyén elhelyezett "üvegfödémmel" és a pillérek megvilágításával a hypocaustrum rendszere is bemutatható lenne.

Az emögött elhelyezkedő kemence maradványa és a fűtőhelyiség padozat alatti része is ily módon kerülne bemutatásra. Az építési teleknek a maradványok által el nem foglalt részére telepíteném a kávézó gazdasági helyiségeit. A kiszolgálópult, iroda, raktárak, öltözők kapnának itt helyet, a szűkösség miatt egymás fölötti szinteken elhelyezve. A tető, az utcához hasonlóan melyből felfut, szintén kőburkolatú lenne, azzal az eltéréssel, hogy a nehéz "macskakő" helyett itt három-négy centméter anyagvastagságú mozaikot használnánk.
Kattintson a képre a nagyobb változatért!  Kattintson a képre a nagyobb változatért!

Miből
Az épület deszkával zsaluzott betonfelületet kapna. Mindenképpen valami egyszerű, semleges anyagot szerettem volna használni, ami a fürdő kőből-téglából rakott - szintén egyszerű - falainak meghagyja a "Mr Hollywood" szerepet, és finomságával, túlzó anyagminőségével nem vonja magára a tekintetet. A deszkazsalu azáltal, hogy rusztikussá teszi a betonfelületet tulajdonképpen semlegesíti annak high-tech jellegét, ezzel is elősegíti az újszerűen formált épület illesztését a történelmi belvárosi környezetbe.

szerző: Dobi Attila (diplomamunka, 2004)

A terv része volt Eger Kulturális Főváros programjának.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.