Az építész háza - építészeti ötletpályázat
A 2016-ban indult tervpályázat-sorozat folytatásaként, a Style & Home Kft. által életre hívott OTTHONNEKED összefogás nyílt ötletpályázatot hirdet építészek és építész hallgatók számára. A fenntarthatóság az idei pályázatban is központi szerepet játszik, és emellett egy speciálisabb, a közgondolkodást jelentősen befolyásolni képes témára, az építész saját házára fókuszál. A pályázatokat szeptember 17-én lehet leadni.
A jövő otthonai építészeti ötletpályázat (2.)
Az építész háza
A pályázat célja
A pályázat Kiírója és Támogatói számára a korszerű és hosszútávon fenntartható, otthonos házak és lakások építése elsődleges fontosságú. Meggyőződésük, hogy az ehhez szükséges szakembergárda, köztük kiemelten az építészek szakmai támogatása nélkülözhetetlen feladat. Ezért a pályázat a már létező fejlesztési eredmények megismertetése mellett az építészeti innováció felkutatásához, ezzel együtt pedig az építészek és az építőipar szorosabb együttműködéséhez is hozzá szeretne járulni.
A motivált, kreatív alkotók legszélesebb körének megszólítása érdekében a pályázaton való részvételre a Kiíró a szakmai pályafutásuk elején járó építészhallgatókat és a praktizáló építészeket is várják.
A pályázatot támogató cégek
• Arezzo Design Kft.
• Budatech Kft.
• Eglo Lux Kft.
• Elko EP Hungary Kft.
• Forest Hungary Kft.
• Geo '96
• Hörmann Hungária Kft.
• IBD Magyarország Kft.
• Internorm Ablak Kft.
• Kludi Szerelvények Kft.
• Nordinova Energy Kft.
• Otti Manufactura Kft.
• Ravak Hungary Kft.
• Saint-Gobain Construction Products Hungary Kft.
• Sistem Air
• Spa Trend Kft.
• Triform-Neon Kft.Tapétagyár
• Trilak Festékgyártó Kft.
• VS Fürdőszoba Kft.
• Zehnder Kft.
A pályázat tárgya
A Jövő otthonai tervpályázat idei kiírásának tárgya az építész saját háza. Nem túlzás azt állítani, hogy az építész önmaga számára tervezett otthonára mindig is megkülönböztetett figyelem irányult. A közvélekedés szerint ugyanis itt tud leginkább kibontakozni és megmutatkozni az alkotói világlátás és a kreatív attitűd a maga teljességében, kompromisszumok nélkül. Ebben az esetben az építész önmagában egyesíti a megrendelőt és a tervezőt, megteremtve ezzel szakmai önarcképét.
A Kiíró a tervpályázat szellemiségének megfelelően továbbra is olyan terveket vár, melyek a fenntarthatóság, energiatudatosság, helyénvalóság fogalmához az építészet felől közelítenek, integrálva a tér- és formaalkotásba a Kiíró által biztosított építőipari innovációkat is. Ehhez a közös munkához a támogató cégek a kiírásban megjelölt kapcsolattartón keresztül a pályázati idő alatt a termékeikről és az innovatív technológiáikról konzultációs lehetőséget biztosítanak. Az így létrejövő tudástérben a kiírásnak megfelelő pályamunkáknak a korszerű lakóházakkal szemben támasztott építészeti elvárásokon túl az épületszerkezet, épületgépészet, energetika, hulladékkezelés, akadálymentesítés, járműtárolás, villamosellátás fenntartható kritériumainak is meg kell felelniük.
A pályázat jellege, formája: A pályázat nyílt, titkos ötletpályázat.
Az ötletpályázaton való részvétel feltételei, kategóriái
A pályázaton való részvétel regisztrációhoz kötött, melyet a pályázat honlapján lehet megtenni. A pályázaton való részvétel díjmentes. A pályázaton részt vehet:
1. kategória: minden építész végzettséggel rendelkező tervező
2. kategória: minden szakirányú egyetemi oktatásban résztvevő, diplomával még nem rendelkező hallgató
A kiírással kapcsolatos kérdések, válaszok
A Kiíróknak feltett, kiírással kapcsolatos kérdések határideje: 2018. július 20.
Kérdésekre adott válaszok határideje: 2018. augusztus 4.
A pályaművek benyújtása
A pályaművek benyújtása digitálisan történik, pályázat honlapján megadott helyen. Egy regisztrált pályázó csak egy pályaművek adhat be.
A Bírálóbizottság összetétele
- Czigány Tamás DLA Ybl-díjas építész, győri Széchenyi István Egyetem, Épülettervezési Tanszék tanszékvezető egyetemei docense
- Marián Balázs DLA építész, a budapesti Moholy¬ Nagy Művészeti Egyetem egyetemi adjunktusa
- Szabó Levente DLA építész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék habil Egyetemi docens
- Szentirmai Tamás DLA építész, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, a Magyar Építész Kamara képviselője
- U. Nagy Gábor Ybl-díjas építész, a Soproni Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar Alkalmazott Művészeti Intézet vezetője, egyetemi docens
A pályázat díjazása
Kategóriánként az első három helyezett pénzdíjazásban részesül. Ezen felül a Kiíró és Támogató cégek különdíjakat is kiosztanak az általuk kiemelkedőnek ítélt pályamunkák szerzőinek. A pályázat összdíjazása: nettó 2.200.000. Ft.
I. Kategória (minden építész végzettséggel rendelkező tervező) nettó díjai:
- 1. díj: 850.000. Ft
- 2. díj: 450.000. Ft
- 3. díj: 250.000. Ft
II. Kategória (szakirányú egyetemi oktatásban résztvevő, végzés előtt álló hallgató) nettó díjai:
- 1. díj: 250.000. Ft
- 2. díj: 150.000. Ft
- 3. díj: 100.000. Ft
A különdíjak listája elérhető a pályázati weboldalon.
A pályázat eredményhirdetése
Legkésőbb 2018. november 30-ig egy külön esemény keretében.
Az eredményhirdetés pontos helyéről és idejéről minden regisztrált pályázó értesítést kap. A teljes pályázati anyag az OTTHONNEKED weboldalán található.
A pályázat Főtámogatója: OTP Lakástakarék