
Az esővíz megtartásával javítanák a mikroklímát a Gőtés-tónál
Elkészült a békásmegyeri Gőtés-tó vízrendezési terve, amely a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást szolgáló intézkedések egyik fontos lépéseként az esővíz helyben tartását és a légszárazság mérséklését célozza. A projekt előkészítését és tervezését követően megkezdődhet a fővárosi közösségi költségvetésben nyertes ötlet, a Gőtés-tó és környezetének rendbetétele.
A Gőtés-tó a békásmegyeri lakótelep mellett fekszik. Szerves anyagokban gazdag vize sok védett állat élőhelyéül szolgál, szitakötők, kétéltűek, vízparti hüllők és vízparti madarak is élnek itt. A főváros célja, hogy hosszútávon megőrizzék a tavak gazdag ökoszisztémáját, és emellett a parkhasználók javaslatai alapján a szabadidős tevékenységek számára is teret adjanak. A "Gőtés-tó és környezetének rendbetétele" címmel megvalósuló nyertes közösségi ötlettel kapcsolatban tavaly júniusban társadalmi egyeztetést folytatott a főváros.
A projekt első lépéseként a korábbi lecsapoló vízkezelési gyakorlat helyett most a víz helyben tartása kerül előtérbe, amely – ahogy Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze fogalmaz – egyszerre szolgálja a városi hőmérséklet csökkentését, a talajvízszint emelését, a növény- és állatvilág élőhelyeinek megőrzését, valamint az öntözési lehetőségek bővítését.
A vízrendezés során a tervezők két fenékküszöb kialakítását javasolják, amelyek segítségével emelhető a középső és alsó tó vízszintje. Ennek eredményeként hosszabb ideig marad víz a tavakban, növelve ezzel a vízfelületet és biztosítva a terület ökológiai stabilitását. A terület különlegessége, hogy egyszerre természetközeli, védett értékeket őrző élőhely és lakóövezeti pihenőpark, így a rendezés mindkét funkciót figyelembe veszi.

A világoskék területek körül látható türkiz és sötétkék színek a fenékküszöbök kialakítása után visszatartott többlet vízmennyiséget jelölik egy közepes erősségű esőzés esetén. Forrás: Közösségi Költségvetés
A következő fázisban tájépítészeti koncepcióterv készül, amely javaslatot tesz a vízfelületek környezetének kisebb léptékű fejlesztésére, például a meglévő faállomány értékőrző ápolására és a parki berendezések megújítására. A végleges tervek várhatóan szeptemberre készülnek el, a kivitelezési munkák pedig 2026 elején indulhatnak, közbeszerzési eljárást követően.
A tervek szerint a vízvisszatartás extrém, 100 éves gyakoriságú esőzések idején sem fogja veszélyeztetni a környező lakóövezetet – a Hegyláb és Honvéd utcák használhatóságát és a közeli épületek biztonságát is figyelembe veszik a kialakítás során. Ugyanakkor a bővülő vízkészlet segíti majd a park növényzetének túlélését az egyre gyakoribb aszályos időszakokban is.
A beruházás becsült költségkerete 50 millió forint.
Forrás: Közösségi költségvetés