Beton megerősítés száltechnológiával
Az Avers Fiber 1994 óta elkötelezett az innovatív építési technológiák iránt. Több mint harminc évnyi alkalmazási és tervezési tapasztalatot szereztek az építőipari szálak területén. 1998 óta saját fejlesztésű, iparjogvédelmi oltalommal ellátott szálakat gyártanak, mely tevékenységük szálerősítésű beton épületelemek statikai és építészeti tervezésével is kiegészül. Szakmai továbbképzésekkel, helyszíni szaktanácsadással és konzultációval segítik a partnereiket, hogy a termékeik a megfelelő helyre és technológiával épüljenek be.
A szálerősítésű beton kompozitok a hatvanas években kezdtek el ugrásszerűen fejlődni, de a tömeges elterjedésük a kilencvenes évekre tehető. Az erősítő szálakhoz használt acél és üvegszálakat idővel felváltotta a műanyagszál, ami idő- és költséghatékonyabb megoldásnak bizonyult a vasbetonhoz képest.
További előnye, hogy a műanyag szálak nem korrodálódnak, így használatukkal szabadabb térbeli formájú betonszerkezetek kivitelezését teszik lehetővé, valamint elvékonyíthatók a fal- és padlóvastagságok. Az építőipari szálak felhasználásának két fő területe van: a kivitelezésbiztonság növelése a nyers zsugorodási repedések megelőzésével, illetve a betonszerkezetek korróziómentes megerősítése.
A technológia az elmúlt évek iparági nehézségeire is megoldást ad. A világszerte csökkenő az acélkínálat hatására az acéltermékek árai az egekbe szöktek, többek között a megemelkedett szállítási díjak és az energiaköltségek miatt. Tovább tetézi a problémát, hogy a következő hónapokban sincs kilátásban árcsökkenés, sőt a Német Acélkereskedelmi Szövetség (BDS) további áremelkedésre számít.
Az Avers Fiber portfóliójában három nagyobb termékcsoport található, amelyekkel mind az ipar, mind a mezőgazdaság, mind pedig az infrastruktúra területeit képviselő partnereket segítik egyedi, korszerű, idő- és költséghatékony, valamint biztonságos megoldások kidolgozásával.
Milyen felhasználási területeken alkalmazzák az építőipari szálakat?
Az Avers Fiber építőipari szálai (mikro, fibrillált és makroszálak) megelőzik az ipari padlók, tér- és finombetonok, esztrichek, habarcsok korai zsugorodási repedéseit; sok esetben kiváltják az acélszálakat és acélhálókat; megerősítik az ipari padlók, térbetonok, betonutak, alaplemezek és vízzáró szerkezeteket; biokomponensű makroszálai az előregyártott és speciális betonszerkezetek megerősítését szolgálják. Legnagyobb volumenben ipari padlóknál alkalmazzák a technológiát. 2022-ben Magyarországon mintegy 1.000.000 m2 ipari padló készült el az Avers Fiber szintetikus szálait, komplex műszaki szolgáltatások biztosítása mellett.
Az Avers Fiber néhány munkája az idei évből
Dunapack Kft. új üzeme Dunavarsányban
A beruházás során 16.000 négyzetméternyi alapanyagraktár, lemezgépi csarnok, feldolgozócsarnok és készáru raktár kapott helyet, amelyhez a High Grade és Diamond szálakat használtak.
A Diamond egy speciális monoszál, amelyet kifejezetten nagy terhelésű ipari padlókhoz és térbetonokhoz fejlesztettek ki. A magas járműterhelésnek kitett felületen 25 cm lemezvastagságú padló készült, 3 kg/m3 Diamond monoszállal és acélhálóval. A készáru és eszközraktárban 20 cm-es lemezvastagságú, fibrillált szálerősítésű ipari padló készült vágott fugás kivitelben. A kiemelkedően magas szálszámnak köszönhetően a High Grade szál adagolása mindössze 1 kg/m3.
Kecskeméti Konzervgyár
A vállalat 2017-es beruházása után a 2021-es bővítése során is a szintetikus szálerősítést választotta az ipari padlóhoz. A padló méretezésénél a megoszló és targoncaterhelés mellett, a raktározásból adódó magasabb polcláb-terheléssel is számolni kellett. Az ipari padló 20 cm-es lemezvastagságban nagytáblás kialakításban készült el 1 kg/m3 High Grade műanyag szálerősítéssel. A műanyagszál legfontosabb előnye ennél a beruházásnál, hogy sok nedvesség érheti a felületet a gyártás során így a korróziómentes megerősítés egy fontos szempont volt.
Az ipari padlók kiviteli tervezéséhez, valamint a betonszerkezetek statikai méretezéséhez kérje az Avers Fiber szaktanácsadóinak segítségét. Az online szolgáltatás felületén a technikai adatok megadása mellett tervdokumentáció feltöltésére is lehetőség van.