Borászat és pezsgőpincészet a Somló hegy lábánál
Egy nagy fejlesztés első ütemeként fejeződik be mostanában a Somló hegy lábánál a Szent Ilona Borászat és a Kreinbacher Pezsgőpincészet együttese, amely Ekler Dezső tervei alapján valósul meg. Míg a borászat egy mesterséges dombba simul, a pezsgőpincészet tömege kiemelkedik környezetéből, a monolit vasbeton belső terek pedig a környezetalakító földtani erők játékát idézik.
Egy nagyobb fejlesztés első ütemeként fejeződik be mostanában egy borászat és egy pezsgőpincészet kivitelezése, amit Ekler Dezső tervei alapján építenek. A Szent Ilona Borászat és a Kreinbacher Pezsgőpincészet új létesítményei az egyik legfrekventáltabb magyar borvidék centrumában, a Somló hegy lábánál fekszenek. Az épületegyüttes részeként jelenleg pezsgőérlelő és szálloda épül még. Az egyes épületek tervei nem egy időben születtek, ebből eredően karakterük is eltérő vonásokat hordoz majd.
A borászat épületét a vulkanikus hegy domborzatához illeszkedő mesterséges domb rejti a 8-as főútról érkezők szeme elől. Hátul az épület belső terei a hegyre és a szőlőkre nyílnak. A pezsgőpincészet tömege viszont úgy hat, mintha éppen kiemelkedne a körülötte lévő terepből. A zöldtetővel borított monolit vasbeton szerkezetű csarnokok a geológiai erők formáit idézik, alaprajzukban a lávafolyások alakja, metszeteikben a tektonikus mozgások és a lávaalagutak formái jelennek meg.
Az épületek földszintje részben felülről van megvilágítva, itt zajlik a feldolgozás, a laborálás és az adminisztratív munka. A pincékbe csak közvetett módon jut természetes fény, ott az érlelés, a tárolás, a palackozás és a csomagolás történik. Hangsúlyos eleme lesz az épületegyüttesnek/komplexumnak a vendéglátás. A látogatók kóstoltatásának a borászati épület domb-tömegéből kinyúló konzolos „pinceház" ad teret és panorámát.
Ekler Dezső
13:24
Olyan mázlim volt, hogy ma, arra járva, kívülről megnézhettem ezt a Somló lábánál épült csodát. Épp bővítik, ezért kupi van körülötte, de így is lenyűgöző. Ott, a borkészítés mindennapi keretrendszerében, két hektáron hullámzik, szakadozik és harap szelíden önnön testébe a pannon föld. A beton karéjok, ezek az elegáns, sötétszürke, macsó támfalak pedig a szemünk láttára vívják a kőzetek háborúját: dőlnek, borulnak, ferdülnek és bújnak egymás alá. A kő és a föld színjátéka szépen köríti e dráma ember-sajtolta eszenciáját, a bort.
09:54
Nagyon jól néz ki. Mondjuk van előképe:
http://www.archdaily.com/195843/hoki-museum-nikken-sekkei/
Na, nem mintha nagy baj lenne, ez csak a korszellem.
00:12
@Kovács Bence: A linked egy 2010-ben tervezett múzeumot mutat. Ekler épületének terve a saját honlapja szerint 2009-ben készült (nézd meg még a péceli iskolát 2002-ből, és a Disznókő borászat bővítését, szintén a 2000-es évek elejéről, mint az itteni épületek előképét)!
Ezek szerint Japánban Ekler honlapjáról koppintanak!
Egyébként meg elég pitiáner dolognak tartom az ilyen odavetett félmondatokat, hogy "jó vagy öreg, de azért ugye mindannyian tudjuk, honnan koppintottad a házad"!
09:08
@csoszka: Ekler honlapján a somlóvásárhelyi projekt először 2006-os dátummal látható. Hasonlóságok pedig vannak, Peter Eiseman compostellai City of Culture of Galicia építménye (átadás: 2011 elején) nagyon hasonló szellemiségű és tömegformálású, mint ez az Ekler-féle csoda. Mégse gondolom, hogy bármelyikük is másolt volna. Máshol, máskor, más céllal, más méretekben és költségvetéssel, más külső borítással és gyökeresen különböző belső strukturával épültek a szóban forgó építmények.
21:00
A neszmélyi Hilltop és a tokaj-vidéki Disznókő óta Ekler Dezső egyre nagyobb átéléssel tervezi a borászatait. Neszmélyen még csak egy szép házat tett a csupasz dombtetőre, ahol - illetve amellett - a földbe vájt pincekombinátban bort készítenek. Disznókő már jobban szervesül a helyi tájtörténetbe: a borház hajdani kúriák klasszicista erényeit villantja, míg a pince és a traktorház a talaj ősformáit idézi. Ez a Somló hegyi csoda még tovább lép, hiszen jóformán már tektonikus szinten része a tájnak. Nagyon tetszik, alig várom, hogy beléphessek elvarázsolt betonkulisszái közé.