Búvár kiképzőközpont a Francia-öbölben – Futó Patrik diplomamunkája
Hazánkban jelenleg nincs olyan bázis, ahol az ipari és hadi búvárok megfelelő körülmények között tudnának felkészülni. Ebből kiindulva Futó Patrik mester szakos diplomamunkájában egy búvár kiképzőközpontot tervezett Csepel északi részére, a Francia-öbölbe.
„Ha életünk során csak egyszer tudunk segíteni, már megérte, hogy vagyunk."
Szathmári Zsolt
Az 1930-as években mesterségesen hozták létre az öbölt kikötői célokra, melyet azóta sem hasznosítottak. Azért esett a választásom erre a témára, mert ma Magyarországon szükség van egy olyan bázisra, ahol az ipari és hadi búvárok megfelelő körülmények között tudjanak felkészülni és gyakorolni. Az öböl közelsége is fontos szerepet tölt be, mert valódi körülmények között tehetik próbára magukat a búvárok.
A tervezés első lépéseként megvizsgáltam a szomszédos épületek elhelyezkedését és megpróbáltam tengelyekkel összekötni ezeket. Ezután következő lépésként fontos volt a napozási irányok tanulmányozása, amely meghatározta a helyiségek kapcsolatát. Az alapgondolatom az volt, hogy a búvár maga az épület, és az embert körülvevő, nehéz felszerelés az épületen egy hangsúlyos, perforált homlokzatburkolatként jelenik meg, ami egyben a védelmet is szimbolizálja.
A burkolat körbeveszi az épületet, viszont északi oldalról zárt a homlokzat, hiszen innen nem szükséges az épület árnyékolása, ezért ez szálcement borítást kapott. A perforált burkolat mögött már üvegfelületek jelennek meg, így elegendő fény szűrődik be az épületbe.
A búvár kiképző központ kétszintes, a földszinten helyezkedik el a bejárat, a recepció, a medence tér, az emeleten pedig a kiszolgáló helyiségek, az előadótér található.
Futó Patrik