/ 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1.
Közélet, hírek

Civil piknik a Belvárosban

1/5

?>
?>
?>
?>
?>
1/5

Civil piknik a Belvárosban
Közélet, hírek

Civil piknik a Belvárosban

2007.05.22. 11:03

Cikkinfó

Szerzők:
Biczó Gabriella

Vélemények:
3

Elindult valami „lentről" a Kamermayer téren. Ha szőrszálhasogatni akarnánk, mondhatnánk, hogy a szervezés lehetett volna kicsit jobb, a programok is sokszínűbbek, de nem ez a lényeg...

Kétnapos, hétvégi mulatságot szerveztek a Kamermayer tér lakói. Mediterrán piac, tangó, halászlé, design-stand, de mindenekelőtt egy kedves, kellemes hétvége elé nézhettünk.

A Kamermayer téren tavaly elindult valami: a környék lakói összefogtak, megszervezték az első, budapesti közösségi tervező hétvégét, a Firka Partit. Ebből a kezdeményezésből aztán könyv is született, amelyben kirajzolódnak a környék lakosainak vágyai és ötletei a tér újragondolására.

Üdvözölendő ez a fajta civil kurázsi. Ott áll ugyanis egy belvárosi tér, nagyjából a Városháza és a Pilvax között, kihasználatlanul, kissé lepukkanva. "Ha már a városfejlesztés elfelejtette, tegyünk valamit érte mi, akik itt élünk, akiknek fontos ez a tér (is)." A környéken lakók ezt felismerve, egyesületet hoztak létre, Kamermayer Project néven, vállalva a tér fizikális megújítását, sőt üzemeltetését, fenntartását is. Ebből a célból hozták össze a kétnapos mini-fesztivált, ahogy ők nevezik, pikniket - amivel ötletet, inspirációt adtak más, bel-és külvárosi lakóközösségeknek is.

A mediterrán piacon sajtot és bort vásárolhattunk, közben aki akart tangózhatott is. Ez utóbbit gyakorlatilag 48 órán keresztül művelhette. Este halászléfőzés, másnap pedig minden folytatódott. A standokon vásárolhattunk könyvet, vehettünk különleges szappanokat, bevizsgáltathatta a szemét, aki már rég nem tette meg. Az Örkény és a Katona József Színház sátránál jegyeket is lehetett vásárolni. A design-standon Molnár Péter vicces kutyaszobrai mellett öntapadós fali dekorba ütköztünk. És csak szólt, csak szólt közben a tangóharmonika.

Ha szőrszálhasogatni akarnánk, akkor persze mondhatnánk, hogy a szervezés lehetett volna kicsit jobb, a programok is sokszínűbbek, de nem ez a lényeg. Hanem az, hogy elindult valami „lentről", valami, ami végre nem arról szól, hogy mástól várjuk mindig a megoldást. Csak remélni tudjuk, hogy jövőre találkozunk ugyanitt, a Kamermayer téren.

szöveg és fotók: bg 



 

 

Vélemények (3)
kemtam
2007.05.22.
15:18

Kedves Gabriella! Szerintem nem annyira a tér lakói szervezkedtek, csupán T. Nagy Tamás bolthálózatának közprogramokba bújtatott kitelepülése zajlott, erős banki támogatottsággal. Nem ciki ez sem, csak ne civilezzünk ott, ahol inkább a kereskedelem dominál. Igaza van persze T. Nagyéknak. A tér megújulásért kiált. De akkor újuljon is meg egyszer s mindekorra - minden kapcsolódó lakó és boltos örömére és közreműködésével. Szittyakürtöstől állatorvosig, paprika csárdástól újságárusig. Őket sajnos nem láthattuk kitelepülni e kétnapos rendezvényen. Mind kerékkötők lettek volna? Mindeközben alig egy kilométerre innen, a Klauzál téren kutyanapot tartottak. Csak nem megújul az a tér is? :)

vasquez
2007.05.23.
09:49

@kemtam: Kedves kemtam! Való igaz hogy a tér körüli kereskedelem dominálta a rendezvényt - főleg mert lakótól aligha lehet várni hogy csak úgy összedobjon egy hétvégi fesztiválra pénzt... Pont az a baj, hogy lenne magánerő - igen a kiskereskedőktől, meg lenne akarat is, sőt még a lakosság is benne van, meg elmondja és még meg is kérdezik hogy mit szeretne, hogyan használná a teret - csak az a fránya közszférával való együttműködés nem jön össze, lévén nincs kivel. Hogy egyszerű legyek, ha a Kamermayer Projekt Egyesület által összedobott pénzt szeretné átutalni egy önkormányzati bankszámlára és erről egy településrendezési szerződést kötni - mint ahogy akar is - a kedves hivatal nem tudna mondani ilyt, és azt sem tudná miképp szerződjön - ahogy nem is tudja. A szervezés pedig? Igen az első piacos, gasztronómiára építő, meg a helyi boltosokat megszólító bevonni kívánó alakalom volt, és mint ilyen az igazi eredmény az, hogy létrejött. Az pedig hogy miért nem jött ki több helyi bolts? Te kijöttél volna ha tudod, hogy lehet bukni fogsz rajta? (lásd borosok, nem épp jó szájízzel mentek el, de miért 15.000 borral jöttek???) Nem egyből és nem magától értetődően állnak össze a helyiek sem. Viszotn szeretnénk tovább vinni és rendszerressé tenni, hogy a lakosság, a boltosok, me mindenki várja is és élvezhesse is. És igen ha ez még nyereséges is akkor fent is lehet tartani, mert csak így lehet közpénz nélkül programokat nyújtani. Ahogy te elég cinikusan jutsz véleményformálásra, tehát nem hiszed - hogy lehet valami "jó" is,, ugyanígy nehéz a helyiekben is hitet, bizalmat ébreszteni, pedig szökséges, mert másképp nem tudják saját érdekeiket, véleményüket és elvárásaikat képviselni. És ezt nagyon nehéz megváltoztatni...

kemtam
2009.03.05.
00:18

@kemtam: Korábbi szkepsziseim ellenére örömmel tapasztaltam, hogy év elejére elkészült a Gerlóczy Kávéház és Hotel előtti Kamermayer téri díszburkolat. Szép lett. Igaz, hogy nem kompatibilis egyik belvárosi kövezéssel sem, de legalább kulturálttá vált tőle a teresedés. A környékbeliek persze panaszolták, hogy 10 parkolóhellyel kevesebb jut nekik, de összképileg T. Nagyéknál a pont.







Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Hilton szálló // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:37
9:40

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Nézőpontok/Történet

A Tóth Árpád sétány // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:34
9:25

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.