Családi ház a Dél-Alföldön: harmonikus térkapcsolatok és funkcionális elrendezés
A csendes dél-alföldi kisvárosban található családi ház tervezése során kiemelt figyelmet fordítottak a funkcionalitásra, valamint a belső és külső terek harmonikus kapcsolatára, amely a természetes fény maximális kihasználásával párosul.
A négytagú család számára tervezett kétszintes, téglalap alaprajzú, nyeregtetős épületnél elsődleges szempont volt a közösségi és privát terek elkülönítése, valamint az, hogy a földszint később két személy részére is kényelmes, de nem túl nagy lakótér legyen. Az egylégterű nappali-konyha-étkező optimális térkapcsolatot biztosít, míg a nagy üvegfelületek vizuális kapcsolatot teremtenek a belső tér és a kert között. A nappali meghosszabbítása a fedett terasz.
Az otthon dolgozó szülők számára külön irodahelyiség is kialakításra került, amely egy fedett-nyitott folyosón keresztül kapcsolódik a lakótérhez – innen nyílik egy mosdó és egy kamra is.
A tetőtérben kapott helyet a szülői háló gardróbbal, egy fürdőszoba, wc és mosókonyha, a gyerekek szobái, gardróbja, és egy kis közös tér is. A tetőtérben a leforduló tetőablakok játéka biztosítja a gyerekszobákban a természetes fényt.
Az épület külső és belső megjelenését az egyszerű formák és a természetes anyagok kombinációja határozza meg. A homlokzatot nagy üvegfelületek, valamint a fehér, tölgy és szürke színek harmonikus összhangja jellemzi. A belső térben a geometrikus minták és a pasztellszínek dominálnak, különösen a bútorok esetében, amelyek régi, felújított és új elemek együttesével gazdagítják a teret.
Vokó-Scheibl Lilla