Csónakház vagy kosárlabdacsarnok?
A nemzeti kosárlabda válogatott és az utánpótlás csapatok számára készített Szerdahelyi László csapata, az Aspectus Architects edzőcsarnokot. A fával borított épület és az előtte lévő növényfal a lábakra állított vízparti megjelenést idézi, akár egy csónakház. A tervezésnél nem csak a tóparti kapcsolat, hanem a faállomány megtartása és az Alba Medical Hotellel való együttes tömegkompozíció is fontos szempont volt.
Beépítés, építészeti kialakítás
A telek jelenlegi kihasználtsága megengedi, hogy a székesfehérvári Alba Medical Hotel mellett a további bővítés megvalósuljon. A sportcsarnok tervezését célzó korábbi vázlattervekben megvizsgált beépítési változatok - hotellel egybeépített, föld alá teljesen vagy részben lesüllyesztett, szabadon álló (tópart, illetve a Liget sor mellett elhelyezett) változatok - közül a hotellel egybeépített beépítési módot dolgoztuk ki.
A hotel tóparti homlokzatsíkjának vonalára rendezett, ugyanakkor a tópart vonalát érzékenyen követő - finom vonalvezetéssel tördelt -, részben lábakra állított kétszintes fejépületrész és a csarnoképület egymástól elkülönülő, de egybeépített épülettömeget alkot. Az így létrejövő "U" alakú, "udvaros" beépítés által intim tér alakul ki a hotel és a csarnok között, ugyanakkor a lábakra állított épületátkötésnek köszönhetően nem szűnik meg a vizuális és közlekedési kapcsolat az udvar és a vízpart között. Az újonnan létrejövő beépítés a lábakra állított átkötéssel a vízparti megjelenést erősíti.
A csarnok alsó sávjában a homlokzatfelület a hoteléval azonos: tömör, vakolt. Az előtte lévő növényfal a lábakra állított vízparti megjelenést erősíti, folytatva a lábakra állított épületrész pilléreinek ritmusát. A hotel horizontális tagolását folytató új tóparti homlokzat, a lábakra állított épületrész tömegének folytatásaként a teraszra "átlebegő" épített konzolos pergolakeret kialakítása biztosítja a két épület - hotel és csarnok fejépület - szerves kapcsolatát.
A csarnok épülettömegének felső részén megjelenő fa homlokzatburkolat szintén a tóparti megjelenést erősíti (csónakház jelleg). A kialakult, a szállodával együtt képzett épületvolumen beépítési paraméterei nem feszegetik a megengedett beépítési kereteket, annak messze alatta maradnak (beépítés, épületmagasság, stb.). A telepítésnél rendkívül fontos szempont volt a meglévő értékes faállomány maximális megtartása.
A megvalósuló funkció, a sportcsarnok a profi kosárlabdázók mellett kiszolgálja a városlakók - iskolák, sportegyesületek, amatőr csapatok - tömegsportigényeit is. Az épület műszaki paramétereiben megfelel a nemzetközi FIBA előírásainak, ami magas építészeti, műszaki minőségi színvonalat követel. A tóparti terület épített környezetének jelenlegi színvonalát messze meghaladó beruházás valósulhatott meg, mely a terület rehabilitációjának egyik motorja lehet.
Tájolás
A csarnok hossztengelye északkelet - délnyugati tájolású, a Liget sorra merőleges. Az épület tájolásánál a sportolási használhatóság, a gazdaságos üzemeltetés, az építési hely, a telek természeti adottságain túl a szálloda adott telepítése játszotta a főszerepet.
Elhelyezés
Építési hely: a telek egyik főbb sajátossága, hogy az önkormányzat szolgalmi jogot vezetett be, hogy a tó körbejárását biztosítsa, valamint, hogy a tó partjának karbantartási munkáit elvégezze. Ez a tóparttól, mint telekhatártól számított 10 méter, ami az új beépítéssel is biztosított marad. Az előkert 5, az oldalkert 3 méter.
Fontos szempont a szállodaépülettel alkotott együttes tömegkompozíció, a tóhoz való térkapcsolata, illetve a meglévő értékes faállomány megtartása.
A kosárlabda csarnok telepítésénél kiemelt szempont volt, hogy a tó, a Liget sor illetve a közpark felől egyaránt utcaképi szempontból városi homlokzat jöjjön létre. A meglévő faállomány megtartásával, a tó irányába "feltolt" U alakú beépítés jött létre. A fennmaradó telekrészen a parkolók és zöldfelületek kaptak helyet.
A telket közútról csak egy helyen a Liget sorról lehet gépkocsival megközelíteni. Az épület forgalmát is ezen az egy helyen át kívánjuk bonyolítani. A kosárcsarnok és a hotel bejárata azonos tengelyre került, biztosítva ezzel a funkcionális igényeket. Az így kialakított bejáratok ellenére a különböző célú forgalom nem keresztezi egymást, telken belül jól elkülönülnek. A gyalogos forgalom érkezhet a Liget sor és a tóparti sétány felől egyaránt. Az épületegyüttes körül kerítés nem létesül.
Funkciók
Az épület a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének felkérésére a nemzeti kosárlabda válogatott, valamint az utánpótlás csapatok edzőcsarnokának készült. Az edzőcsarnok a szállodával együttesen biztosít helyszínt a válogatott edzőtáborainak, felkészülő meccseinek. Azokban az időszakokban, amikor a kosárlabdázok nem használják a termet, a városlakók számára lehetőség nyílik a küzdőtér használatára.
Az épület két részre tagolódik mind tömegképzésében, mind funkcionálisan. A csarnokrészre a küzdőtérrel, illetve kétszintes kiszolgáló fejépületrészre a csapat-, bírói öltözőkkel, sportorvosi rendelővel, az egyéb kiszolgáló funkciókkal. A fejépületrészben a földszinten a kétnemű és akadálymentes vizes helyiségek mellett helyet kap egy ruhatár, két bírói öltöző, egy elsősegély nyújtó helyiség, illetve egy takarítószertár. Az épület délkeleti részén található a távhőfogadó központ, illetve a küzdőtérből nyíló sportszertár.
Az emeleten kap helyet a négy 17-20 fős csapatöltöző és a bemelegítésre szolgáló konditerem, valamint orvosi, sportdiagnosztikai szobák, illetve az épületgépészet. A küzdőtéren két edzőpálya és egy centerpálya, valamint egy futsal és egy röplabdapálya került elhelyezésre.
Orvosi, sportdiagnosztikai helyiségek az emeleten
Az épület ezen funkcióját a kosárlabda edzőcsarnokot igénybe vevő sportolók számára alakítottuk ki. A csapat orvosa edzőtáborok, edzések ideje alatt használja ezeket a helyiségeket. Itt más, külsős egészségügyi tevékenység, orvosi szakrendelői funkció nem valósul meg. Az itt sportoló, öltözőket használó sportolók részesülnek a csapatorvos által nyújtott sportorvosi ellátásban.
Itt nincs labor, nem történik sem vizelet-, sem vérvétel. Az épület funkcionális jellegéből adódva állandó személyzeti helyiséget sem terveztünk ide. Minden személyzeti funkció (recepció, porta, takarító, karbantartó személyzet, stb.) a telken lévő medical hotelben van. Ennek földszintjén orvosi szakrendelés kap helyet - ez nem képezte tervezési megbízásunk tárgyát -, ebből kifolyólag ebben az épületrészben szakrendelők kialakítására nem is volt megrendelői igény.
Tömegalakítás, megjelenés, homlokzati kialakítás
Az új épületegyüttes alapvetően két épülettömegre tagolódik és szervesen kapcsolódik a szálloda "lepény" épületrészéhez. A csarnoképület tömegét a funkcióból adódó geometria adja. Tetőformája alacsony hajlásszögű félnyereg, melyet az alul vakolt, felül faburkolat falfelület tagol. A csarnok északi homlokzatának felső részén bevilágító sávot helyeztünk el.
A fejépületrész (öltöző épület) tömeg- és homlokzati kialakításánál a hotel földszinti tömegével, homlokzati megjelenésével való szerves kapcsolat létrehozása volt a cél. A lábakra állított fejépület földszinti bejárata, aulája üveg függönyfal homlokzatot kap, ezzel kommunikálva a tóparti látvánnyal, a szálloda bejáratával. A szálloda és edzőcsarnok bejáratai közötti közlekedés a fedett nyitott árkád alatt válik biztosítottá.
Környezetrendezés, kertterv
Speciális feladatot jelentett, hogy Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 7/2004. (II.24.) rendeletében leírtaknak megfelelően eleget tegyünk annak, hogy a tó medrének tisztításához 10 méteres „szabad" sávot hagyjunk, illetve 3 méter szélességű futó és sétautat jelöljünk ki. Ezek ismeretében külön feladat volt, hogy a köz és a szálloda vendégei is egyformán jól használhassák a területet.
A szállodát autóval és gyalogosan is a Liget sor felől lehet megközelíteni. A feltáró út felszíni, fásított parkolóban folytatódik, amelynek mérete meghatározza a kert látványát. A parkoló zöldfelületeiben talajtakaró, vagy alacsony cserjék kaptak helyet. A parkolót az előírásoknak megfelelően fásítottuk. Figyeltünk ugyanakkor arra, hogy olyan méretű és korona formájú fákat válasszunk, amelyek nem zavarják a belátási viszonyokat.
A tervezési területen található fák nagy része, értékes, idős faegyed, különösen kiemelkedő nyárfa és fűz egyedek vannak a területen, amelyek utalnak a terület vízközeli élőhely jellegére is.
A tóval határos oldalsó és hátsó kertrészben a meglévő fák hangulata dominál. Ezt egészítik ki szabályos nyírt, örökzöld sövénysávok és évelők, díszfüvek. Helyet kaptak színes lombú, valamint olyan cserjék is, amelyek télen a vesszőjükkel díszítenek. Az évelők kiválasztásánál törekedtünk arra, hogy jelenlétükkel a víz közelségét hangsúlyozzuk.
A szálloda belső területeit a futó és sétaúttal keskeny ösvények kötik össze, amelyek egészen a tópartra vezetnek, két helyen stégben végződve. Mellette négyszögletes ülőkék vannak és vízkedvelő növények foltjai. A kertet sövénysávok és alacsony cserjefoltok határolják.
Aspectus Architects