Damjanich Városi Sportuszoda és Termálfürdő - Szolnok
Megvételben részesült 4. sorszámú pályamű, vezető tervező: Lakatos László
építész munkatársak: Tóth Károly, Mózes Péter, Arláth Zsolt, Zádor Edina, Szepesi Erika, Kelemen Zsolt
statikus: Szabó István, Póta András
épületgépész: Unger Tamás
villamosság: Póta György
energetika: Kontra Jenő
víztechnológia: Kirschner József
Részletes bírálat:
Átfogó, nagyvonalú, belső funkcionális udvarokkal tagolt, döntően a Verseghy parkkal párhuzamosan szervezett épületegyüttes. A beépítés a helyszíni adottságokhoz jól alkalmazkodik. Az északi tömböt építészetileg lezárja. Részletes és hasznosítható javaslatot ad a Damjanich utcai foghíjtelek lakóházzal történő beépítésére. Kedvezően folytatja a Lengyel Légió utcai térfalat. A Megyeháza előtt megfelelő teret és átláthatóságot biztosít.
A meglévő uszoda épület megőrzésére és továbbfejlesztésére tett javaslata elgondolkoztató, de gazdaságossága kétséges. A Kassai Sörözőt funkciójának megőrzése mellett jól kapcsolja az együtteshez. Érdekes, de részben vitatható javaslata az együttes Tisza parttal, illetve a fürdőhajóval való park alatti összekötése, ami funkcionális gazdagítást jelenthet.
A gépkocsival történő megközelítés a Damjanich út Lengyel Légió és Kellner utcák felől egyaránt biztosított. A parkolás részben a térszinten nagyobb részt az uszoda alatti mélygarázsban biztosított átmenő forgalommal, ami kedvező. A parkoló-szám megfelelő, mozgássérült és autóbusz parkolót megfelelő számban biztosít.
Az uszoda gyalogos megközelítése a Verseghy park felől történhet. Kedvező, hogy a gyógyászati és a wellness egység független bejárattal is rendelkezik.
Hasznosítható építészeti javaslatot ad a templommal szembeni terület felhasználására.
Az uszodai főbejárat és ellenőrzési pont rendkívül szűkös. Az uszodai funkciók megoldottak, az uszodai tér vizuálisan jól kapcsolódik a külső terekhez. A medencetér körüli megvilágítatlan közönségforgalmi tér nyomott hangulatú. A belső funkcionális udvarok biztosítják a differenciált használatot, a zajos és csendes funkciók szétválasztását.
A gyógyászati rész jól megoldott, de a szimmetrikus bejárat a használatot előnytelenül kettészakítja. Az orvosi rendelő hiányzik. A gyógyászat fölé tervezett appartman-szálló figyelemreméltó, hasznosítható többlet javaslat.
A wellness rész funkcionálisan végiggondolt függetlenül is használható.
A külső és belső területre tervezett többlet szolgáltatások funkcionálisan és üzemeltetési szempontból is kedvezőek, viszont a Damjanich út felüli élménymedence felesleges.
Az uszoda feszített ponyvás szerkezeti lefedése statikailag és épületgépészetileg kétséges, költségesen üzemeltethető, tartóssága rövid.
A kút jelzésére alkalmazott vertikális képzőművészeti elem, s az együttes sarkán a híd felől építészeti hangsúlyt képező un. "szelek tornya" építészetileg jó javaslat, bár a torony csak funkciótlan látványelem.
Az épületegyüttes tömeg és homlokzatképzése anyaghasználata építészeti részletképzése színvonalas, a funkciót jól tükrözi.
A terv épületgépészeti leírása részletes. Az uszodatér mellett folyosótérben a víztechnológiai és légtecnikai vezetékek elhelyezésére nincs elegendő tér, illetve a közönségtérben várható megjelenése kedvezőtlen. A vízgépészeti tér és a medence rövid oldala közötti folyosó épületgépészeti okok miatti összevonása miatt itt a közönségforgalom nem lehetséges. Az épületgépészeti tervekbe az alacsony belmagasság és a bejárat hiánya miatt a szűrőtartályok nem helyezhetők el, illetve nem cserélhetők.
A parkológarázzsal együtt és a 14.049,5 m2 alapterületű épület 3,6 milliárdra becsült fajlagos építési költsége reális, összköltsége az appartmanház beszámításával elfogadható.
A pályaművet a Bíráló Bizottság általános színvonaláért hasznosítható többletjavaslataiért 1,0 millió Ft. értékben megvételben részesíti.