Egy jobb világ reményében – A Jas Bhalla Architects nyertes pályaműve a Housing for a Better World pályázaton
A Brick by Brick brit ingatlanfejlesztő cég idén nyáron pályázatot hirdetett Housing for a Better World címmel, amire olyan pályaműveket vártak, amik globális problémákra reflektálnak lokális megoldásokkal. A szakmabeliekből és helyi lakosokból álló zsűri egy fiatal stúdió, a Jas Bhalla Architects pályaművét ítélte győztesnek.
Klímaváltozás, különböző kultúrák egymás mellett élése, világjárvány: olyan problémák, amik kisebb vagy nagyobb mértékben, de egyre jobban meghatározzák napjaink közbeszédét. Milyen válasz adható ezekre a problémákra építészeti eszközökkel egy élhetőbb, jobb világ érdekében? Erre a kérdésre kereste a választ a Brick by Brick croydoni székhelyű ingatlanfejlesztő társaság, amit a helyi önkormányzat hozott létre, de attól függetlenül működik, és tagjai azt a célt tűzte ki maguk elé, hogy a helyi közösség számára hoznak létre jó minőségű, de megfizethető lakóingatlanokat. A Housing for a Better World című pályázatukra beérkezett tervek elbírálásánál fontos szempont volt, hogy provokatív, gondolatébresztő megoldást nyújtsanak, de fenntartható módon megvalósíthatóak is legyenek. A pályaművek specifikusan London egyik külső kerületére készültek, azokból mégis a világ bármely másik nagyvárosában is értelmezhető tanulságok vonhatóak le.
Croydonra jellemzőek az angolul paradenek is nevezett bevásárlóutcák, ahol az 1-2 szintes ingatlanok általában a boltok tulajdonosai kezében vannak. Az üzlethelyiségek fölötti lakásokat gyakran kisebbségi csoportokhoz tartozó bérlőknek adják ki, akik sokszor a földszinti üzlet alkalmazottai. A győztes pályamű abból a problémából indul ki, hogy ezek a szállások alacsony minőségűek, nem felelnek meg a mai szabványoknak, rossz a térszerkezetük – egyszóval a környék legolcsóbb, de egyben legsilányabb lakhatási lehetőségeit nyújtják. A Jas Bhalla Architects Parade Living elnevezésű koncepciója ezekre a problémákra kíván reagálni, demonstrálva azt, hogy alternatív lakhatási megoldások is lehetségesek.
A tervezést a Radial Routes című korábbi projektjük kutatási eredményeire alapozták az építészek, ami 2019-ben elnyerte a William Sutton Díjat Placemaking and Affordable Housing Design kategóriában. A cél itt London külső főútvonalainak fejlesztése volt, azt vizsgálták, hogyan lehetne élhetőbb környezetet teremteni zöldfelületek, közösségi terek létrehozásával oly módon, hogy abba az egyes telkek tulajdonosai is be tudjanak szállni. A szabályozási terv kidolgozásakor az aktuális helyi gyakorlattal ellentétben nem a külvárosi centrumokra fektették a hangsúlyt, hanem a megfizethető lakásállomány bővítésére, barnamezős fejlesztésekre.
A Parade Living koncepciójával azt szeretnék bizonyítani, hogy a kijelölt helyszíneken is létre lehet hozni magas minőségű, emberhez méltó lakókörülményeket. A pályaműben a hosszú telekhez igazodva kétfrontos megoldásokat alkalmaztak, ami a természetes bevilágítás és a szellőzés szempontjából is előnyös – mely szempontok a járvány alatt különösen hangsúlyossá váltak – ráadásul minden egység közösségi hátsó udvarokhoz vagy tetőteraszokhoz is tud kapcsolódni. Az előre gyártott, moduláris elemekből felépíthető épületek előállítása az építészek számításai alapján kisebb környezeti terheléssel jár, mintha tradicionális technikákkal építenék fel a helyszínen; és a tervezők arra is figyeltek, hogy ne a panelházakból megszokott cella-szerű rendszer álljon össze ezekből az elemekből.
A projekt központi gondolata, hogy ha komolyan akarjuk venni a faji alapú megkülönböztetés problémáját, fontos megérteni, hogy miért éppen úgy élnek egyes kultúrák, ahogyan élnek. Ha ez sikerül, lehetőség van arra, hogy ne csak elegendő mennyiségű lakás legyen, de azok minősége is megfelelő legyen ahhoz, hogy a leghátrányosabb helyzetűek életkörülményei javuljanak.
A pályázatra közel 80 mű érkezett, a 6 döntős projekt megtekinthető a Brick by Brick weboldalán.