Építész a médiában – Tervezőként a sajtó útvesztőiben
Van-e idő a tervezés mellett szemmel kísérni a munkákról megjelenő cikkeket, híreket és a social media felületeket? Megteheti-e egy iroda, hogy külön szakembert vesz fel e munka elvégzésére? És ha ezt sikerült is elrendezni, alakíthatják-e egyedül az épületek sajtóstratégiáját vagy a megrendelőnek, netán a lapoknak van beleszólása ebben? Ezekről is szó lesz a közelgő Építészfesztiválon: ott a helyed, jegyek már kaphatóak a Tixa oldalán!
Az Építészfórum idén is megrendezi az Építészfesztivált, melynek keretében a Füvészkertbe várunk mindenkit június 2-án és 3-án egy nyár eleji, szakmai és szabadidős programokat egyaránt összesűrítő szimpóziumra!
Van-e kapacitása egy építészirodának a sajtó és közösségi média jelenlétére fókuszálnia? Ha teheti, hogyan dolgozik projektbemutatóinak fejlesztésén és a sajtóval való kapcsolattartásán? Milyen szempontok szerint koncentrálhat a közösségi médiára, és ki menedzseli ezt irodán belül? Építhet-e konkrét stratégiát a műveiről megjelenő cikkek, hírek, kritikák és social media megjelenések terén?
Az Építészfórum egyik kerekasztalbeszélgetésén többek között ezekről is szó lesz, de áttérünk azon esetekre is, ahol nem biztos, hogy az építész kezében van az irányítás. Napjainkban, amikor a legnagyobb beruházások mögött gondosan felépített külső és belső kommunikációs stratégiák épülnek, az építész nevének feltüntetéséért olykor mégis meg kell küzdeni, engedélyük nyilatkozni még a szakmai média számára pedig szintén nem mindig magától értetődő. Hogyan lehet egy építésziroda hírnevéért megküzdeni az országos sajtóban? Milyen helyet foglal el a projektmenedzsmentben az építész és annak szerzői joga?
Az idei Építészfesztivál témája a túlélés, e témafelvetésben pedig ezúttal a Field of Sparks alkotóhéthez kapcsolódunk, mely a fesztivált követő héten hétfőn (június 4-én) kezdődik Ipolytarnócon.
E kerekasztal résztvevői között egy-egy neves, a szakmán kívül a médiában is ismert építészt kérünk fel, valamint olyan kommunikációs szakembereket, akik szintén a médiában igen ismert építész vagy kivitelező irodák sajtómegjelenéseiért is felelnek. A panel szereplői:
Etentuk Inemesit, művészet menedzser és tanácsadó. Az ELTE jogi karán végzett, majd később a MOME-n szerzett diplomát művészetmenedzser szakon. Az Artlocator magazin alapító-főszerkesztője, akinek számos kulturális rendezvény és kiállítás kapcsolódik a nevéhez. Jelenleg a magyar sajtóban rendszeresen kiemelt helyet foglaló BORD Építész Stúdió kommunikációs vezetője is. A fővároson kívül Debrecenben és Zürichben is irodát létesítő BORD Építész Stúdió a hazai nagyberuházásainak reprezentatív megjelenései mellett olyan kiemelt, nemzetközi média kitüntetéseket is mondhat magáénak, mint az Aquaticum Strandfürdő Architizer szakmai zsűri díja, de ugyanezen munka egészen unikálisan a RIBA Journal címlapjára is felkerült, valamint részletes bemutató is készült róla lapjain.
Hatvani Ádám, építész, a sporaarchitects egyik alapítója, vezető tervezője. A sporaarchitects a hazai és a nemzetközi sajtó rendszeres szereplője. A széles közönség, valamint az országos és nemzetközi sajtó a 4-es metró Fővám és Szent Gellért téri állomása miatt is ismerheti, de a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő elnyerte a nagyközönség szívét, a Média Építészeti Díján még fődíjat is nyert. Az iroda ezen kívül szintén olyan nemzetközi építészeti platformok díjait mondhatja magáénak, mint az Archdaily – Building of the Year, az Architizer A+ awards zsűri és közönség díja, vagy a RIBA Award for International Excellence elismerése.
Nagy Csaba, építész, az Archikon egyik alapítója, vezető tervezője. Ybl-díjas, 2018 óta pedig Prima Primissima díjas építész, a MÉSZ elnökségi tagja. Pályáját számos, az Archikon építésziroda munkái kapcsán kapott építészeti, ingatlanfejlesztési és egyéb díj is kíséri, több mint 60 hazai és nemzetközi díjat nyert csapatával. Irodája a média és építészet kapcsolatát kiemelő Média Építészeti Díjának egyik rekorder nyertese, ezen kívül nemzetközi lapok elismeréseinek is begyűjtője, jelenleg az Architizer A+Awards platform Közönségdíjának döntőjében is szurkolhatunk az Archikon egyik épületéért.
Vámosi Attila, kommunikációs és marketing igazgató. Több éves, építőiparban szerzett tapasztalata után jelenleg a DVM group, integrált építészeti és építőipari szolgáltatásokat nyújtó, s a főváros legismertebb irodáit, szállodáit és luxusingatlanait is jegyző iroda kommunikációs és marketing igazgatója. "Számomra az építészet és az építőipar egy művészet, egy olyan terület, ahol rengeteg ember közös munkája során valami új, valami különleges születik. Művészet, csak úgy, mint a kreatív szövegírás és a klasszikus újságírás. Mindkettő folyamatosan formálódik. A szakmai munkám – vagy nevezzük hitvallásomnak – leginkább azt célozza, hogy ezek a területek nagyobb megbecsülésben részesüljenek, hiszen hatalmas hatást gyakorolnak a mindennapjainkra."
Erhardt Gábor, a Mathias Corvinus Collegium Építészet és emlékezet műhelyének vezetője, az AXIS Építész Iroda Kft. egyik vezető tervezője. 2018-ban a mádi Rákóczi-Aspremont kúria felújításáért Pro Architectura díjat, 2021-ben pedig Ybl Miklós díjat kapott. Tervező építészként a Tokaj-hegyaljai borvidéken valósultak meg közösségi és borászati épületei, műemlék felújításai. Emellett építészetelméleti kutatással is foglalkozik, az év elején jelent meg az általa (Salamin Ferenccel közösen) szerkesztett Tokaj – A borvidék építészete című könyv. Az Óbudai Egyetemen és a Budapesti Műszaki Egyetemen óraadó tanárként a Szerves építészet című tantárgy oktatója, illetve a Kós Károly Alapítvány által működtetett orszagepito.net honlap felelős szerkesztője.
Moderátor: Pleskovics Viola, az Építészfórum szerkesztője
Az esemény időpontja: 2023.06.03., 13.00-14.30
A fesztivál Facebook oldala ezen a linken érhető el.