| CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Közélet, hírek

Építészet — Pécs 2010

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Építészet — Pécs 2010
Közélet, hírek

Építészet — Pécs 2010

2009.06.15. 09:25

A Dél-Dunántúli Építész Kamara által szervezett rendezvénysorozat építészeti tematikájú workshopjain, munkakonferenciáin és szimpóziumain kiemelt figyelmet kapnak a kortárs városfejlesztési elméletek, azok nemzetközi gyakorlatai vagy éppen a köztér-átalakítási munkák szociokulturális összefüggései.További építészeti programok tervezetéről.

Építészet és kontextus — programsorozat


A projekt az építészetet és határterületeit, a különböző művészeti ágakat állítja középpontba. A konferencia és a hozzá kapcsolódó akciók tematikája illeszkedik a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa pályázat eredeti gondolatköréhez.

Reflektálni kíván az Európa Kulturális Fővárosa beruházásai kapcsán az építészettel szemben támasztott új pécsi kihívásokra. A programok azokra a társadalmi, gazdasági, tudományos és művészeti gyakorlatokra koncentrálnak, melyek a korszerű városfejlesztési stratégiák szerint immár közvetlen alakítói az építészetnek, illetve az épített környezetnek.

Az építészet nem csak tárgya kíván lenni a programoknak, hanem egy bizonyos nézőpontja is: az a pozíció, amelyből szélesebb összefüggésben tárulkozik fel az építészeti alkotás értelme, amelyből a sokszor túlságosan autonómnak látszó építészeti tárgy egy szélesebb kontextusban nyerheti el értelmét.

A Dél-Dunántúli Építész Kamara által szervezett rendezvénysorozat kiemelt célja, hogy helyi, hazai és nemzetközi partnereket összefogó kapcsolati háló alakuljon ki, amely képes az egyes programelemeket egy nagyobb hatékonyságú rendszer részévé tenni.

A projekt művészeti és építészeti tematikájú workshopjain, munkakonferenciáin és szimpóziumain kiemelt figyelmet kapnak a kortárs városfejlesztési elméletek, azok
nemzetközi gyakorlatai vagy éppen a köztér-átalakítási munkák szociokulturális összefüggései. A kiemelt témák között szerepelnek a különböző művészeti ágak köztéri szerepvállalásának lehetőségei, az egyes művészeti ágak és az építészet gyakorlata közötti lehetséges kapcsolatok – a témák a legtöbb esetben interdiszciplináris megközelítést igényelnek.

Az elméleti munkák egyes eredményei köztéri és beltéri akciók során válnak a nagyközönség számára láthatóvá.

A tervezett programra felvezetésképpen már 2009 őszétől a témába vágó események várhatók, többek között együttműködésben a budapesti FUGÁ-val, valamint a Magyar Építőművészek Szövetségével.

időpont: 2010. ősz
helyszín: Pécs
tervezett együttműködők: Rotterdam, Lyon, Stuttgart / Fellbach, Graz, Ljubljana, Zágráb, Nagyszeben
szervező: Dél-Dunántúli Építész Kamara


Magyarok a bauhausban

 

A jelenség, amit a pécsi ún. „bauhäuslerek" pályafutása képvisel, jól modellezi a térség multikulturális és interetnikus arculatát, valamint egyedülálló módon reprezentálja azt, hogy a város és szűkebb környéke e csoport tagjai által egy időszakban a modern művészet és építészet egyetemes történetének élvonalához csatlakozott. A koncepció a pécsi bauhäuslerek és az „előzményüknek" tekinthető Pécsi Művészkör, valamint a magyar aktivizmus korai periódusához köthető egyes művészek tevékenységének ismertetésén túl kiterjed a magyarok képzésében meghatározó szerepet játszó mesterek, műhely-, illetve kurzusvezetők alkotásaira is. Így a pécsiek (Breuer Marcell, Forbát Ernő, Johan Hugó, Molnár Farkas, Stefán Henrik, Weininger Andor, Fodor Etel) és a Bauhausban tevékenykedő további magyarok (Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Pap Gyula, Kárász Judit, Blüh Irén, Berger Otti) művein kívül a XX. századi egyetemes művészet Bauhausban működő nagyságai (Josef Albers, Walter Gropius, Johannes Itten, Vaszilij Kandinszkij, Paul Klee, Oskar Schlemmer, Theo van Doesburg), továbbá a KURI-felhíváshoz csatlakozó nemzetközi hallgatói csoport tagjai (Peter Keler, Walter Peterhans, Semmis Rustem, Kurt Schmidt, Sebők István, Georg Teltscher, Otto Umbehr) is szerepelnek a kiállításban.
A par excellence képzőművészeti alkotások, festmények, grafikák, szobrok, valamint az építészeti tervek, makettek, fotók, bútorok, színpadkép- és jelmeztervek, nyomdai termékek, fényképes és szöveges dokumentumok, filmrészletek együtt alkotják a kiállítás anyagát.

A kiállításhoz kapcsolódó rendezvények: családi napok és gyermekprogramok a kiállítás helyszínein múzeumpedagógusok bevonásával; a pécsi bauhäuslerek és követőik helyi működését bemutató városnéző séták szakmai vezetéssel; az egykori népes közösséget is megmozgató Bauhausünnepek felújítása: Drachenfest – Sárkányeregető ünnep, Laternenfest – Lampion-ünnep, jelmezes Bauhausbál, Bauhaus színházi, illetve bábszínházi produkciók rekonstrukciója; a pécsi Bauhaus-emlékek és azok továbbgyűrűző hatásának megjelenítése webes felületen (promócióként már 2009-től folyamatosan), majd ezek felhasználásával film készítése.

A kiállításhoz kapcsolódó publikációk: tudományos igényű, reprezentatív katalógus, mely a témával kapcsolatos ismeretek szintézisére és a recens kutatási eredmények publikálására is vállalkozik, többnyelvű mutációkban.

időpont: 2010. augusztus 15. – október 30. – Pécs; 2010
november 15. – 2011. febr. 15. – Berlin
helyszín: BMMI Káptalan u. 4. és a Művészetek és Irodalom Háza, valamint a Kisgaléria; Berlinben a Bauhaus Archiv és a Collegium Hungaricum;
szervező: Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága


 

bauhaus movi(e)ing modern (xport)

A projekt célja a pécsi Bauhaus építészet bemutatása filmen, valamint építészeti túrák keretében. A filmek témája egyrészt a pécsi származású – a Bauhausban alkotó – építészek bemutatása, másrészt a pécsi modernizmus feltérképezése, harmadrészt pedig a klasszikus modern és a kortárs pécsi építészet kapcsolatának bemutatása. A projekt kapcsolódik a nagyszabású Bauhaus kiállításhoz, és élvezi a Magyar Építőművészek Szövetségének szakmai támogatását.

időpont: 2010. október
helyszín: Bauhaus kiállítás

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.