Programok

Épületfelújítás Konferencia 2014

1/0
Hirdetés
1/0
Programok

Épületfelújítás Konferencia 2014

2014.09.09. 07:00

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Helyszín:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Esemény kezdete:
2014.09.24. 06:30
Esemény vége:
2014.09.24. 15:00

Az előző évek sikeres konferenciái után a Magyar Építéstechnika 5. alkalommal rendezi meg az Épületfelújítás Konferenciát, melynek idei évben is szakmai támogató partnere a BME Épületszerkezettani tanszéke.

Helyszín: Budapesti Műszaki Egyetem, K épület 1. emeleti díszterem

A konferenciák az épületek felújítását, rekonstrukcióját járják körül minden alkalommal más-más témára, részterületre helyezve a hangsúlyt. A meglévő épületállomány között különleges helyet foglalnak el azok az épületek, melyek elsősorban a nagyobb városokban, a kiegyezés után épültek. A jellegzetes keretes beépítés legfeljebb a Monarchia területére, de ezen belül is elsősorban Budapestre jellemző. A II. világháború után a tulajdonosi szerkezetük jelentősen átalakult: a lakások kisajátításra majd állami, vagy tanácsi tulajdonba kerültek, míg az 1990-es években a lakások zöme ismét egyéni tulajdonba került és társasházi formában működnek.
Számos megújult épület növeli a városok hírnevét, előremutató tömb-rehabilitációs projektek készültek, de lényegesen több az olyan épület, melynek felújítása nem halogatható, mivel ezeknek a házaknak jelentős hányada közel 100 esztendős, és a karbantartásuk is elmaradt.

A 2014. évi konferencia célja elsősorban a figyelem ráirányítása a problémára, hogy az elkövetkező időszak kiemelkedő feladata ezen épületállomány felújítása, rehabilitációja.

TERVEZETT PROGRAM:

8:30 - 8:50 Regisztráció
1. RÉSZ

  • 8:50 - 9:00 Megnyitó - Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke
  • 9:00 - 9:30 Történeti városrészek korábbi megújításának tapasztalatai - Dr. Sersliné Kócsi Margit állami főépítész (Budapest Főváros Kormányhivatala, Építésügyi Hivatal)

Az épített környezet, az építészet és a városfejlesztés minősége meghatározó szerepet játszanak a városi lakosság életkörülményeiben. Budapest eklektikus városrészeinek megújítása több évtizedes feladat, melyet egyre összetettebb feltételek között kell megoldani. Ferencváros rehabilitációs programjai az integrált megújítás lehetőségeire mutatnak példát. A történeti múlt ismerete az alapja a városrész szintű értékőrzésnek. A városszerkezet, a beépítés karakter jellemzőinek megtartása jelen kor igényeinek megoldásával együttesen lehet eredményes. Az építészeti értékek megismertetése, a történeti városrészekben élők szemléletváltása, a fejlesztések befogadása hangsúlyos része a megújításnak. Valódi partnereknek kell tekinteni a programok minden érintettjét, szempontjaikat figyelem-be kell venni a folyamatok irányítása során.

  • 9:30 - 9:50 A budapesti Belváros energetikai rehabilitációjának vizsgálata - Kiss Ida, okl. építészmérnök, város- és épületenergetikai szakmérnök, Apró Diana, okl. építészmérnök, fenntartható tervezési szaktanácsadó

Az előadás során egy budapesti belvárosi épületállományról készült energetikai elemzést ismertetnek az előadók, majd a városi épületállományra kiterjesztett felújítási lehetőségeket mutatják be. Ezt követően egy konkrét épület energiatudatos felújítási lehetőségének részletesebb, hozzávetőleges számításokon alapuló bemutatása következik.

  • 9:50 - 10:10 A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által ajánlott vállalkozási szerződések az új Ptk. tükrében - Dr. Varga Katalin (Sándor Szegedi Szent-Ivány Komáromi Eversheds Ügyvédi Iroda)
  • 10:10 - 10:25 Városligeti nyaralóból négycsillagos szálloda - Mirage Fashion Hotel rekonstrukciója - Dr. Fekete Lajos okl. építészmérnök, vezető tervező (Citinvest Tervező és Ingatlanfejlesztő Kft.)
  • 10:25 - 10:45 KÁVÉSZÜNET

2. RÉSZ

  • 10:45 - 11:05 A Kodály köröndi tetőtéri tűz tanulságai - Király András tűzvédelmi szakértő, tűzvizsgáló
  • 11:05 - 11:25 Szakértői tapasztalatok tetőtéri beépítés kapcsán - Dr. Tóth Elek DLA egyetemi docens (BME, Magasépítési Tanszék)
  • 11:25 - 11:45 Védett homlokzatú épületek belső oldali utólagos hőszigetelése - Wiesner György műszaki vezető (Knauf)
  • 11:45 - 12:05 Energetikai kérdések a vázas szerkezetű beépített tetőterek esetében - Varga Tamás alkalmazástechnológus (URSA) 

Hőátbocsátási tényezők követelmény értékei, az U-érték számítási módjai (4-féle számítási metódus, 4-féle eredmény, DE UGYAN AZ A SZERKEZET ÉS KIALAKÍTÁS), komplett tetőtéri rétegrend, a szigetelési vastagság meghatározása.

  • 12:05 - 12:25 Magastetők korszerű felújítása PIR keményhab táblákkal - Szatmári Zoltán alkalmazástechnikai mérnök-tanácsadó (BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft.)
  • 12:25 - 12:45 Meddig él a hőszigetelés? - Kruchina Sándor marketing vezető (Austrotherm Hőszigetelőanyag Gyártó Kft.)

Mikor térül meg? - ez a hőszigeteléssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdés. De minden megtérülési számításnál figyelembe kell venni az élettartamot is. Mi a hőszigetelések várható élettartama? Mennyire befolyásolja ez a megtérülési számításokat? Az előadás ezekre a kérdésekre ad megnyugtató választ.

  • 12:45 - 13:35 EBÉDSZÜNET

3. RÉSZ

  • 13:35 - 13:55 Egészségesebb mikrokörnyezet kialakítása épületre telepített zöldfelületekkel - Pataky Rita mestertanár (BME, Épületszerkezettani Tanszék)
  • 13:55 - 14:15 ZÉOSZ „Év zöld tetője, zöld fala 2014" pályázatának eredményhirdetése
  • 14:15 - 14:35 2015-től Kötelező Minimum a Kazánok és Vízmelegítők Energiahatékonyságára (EU-s követelmény) - Fazakas Miklós fejl. és minőségbizt. igazgató (MPF-FÉG Kft.)
  • 14:35 -14:55 A vízszintes épületszerkezetek hő- és hangszigetelése - Dr. Laczkovits Zoltán okleveles épületszigetelő szakmérnök, az épületfizika doktora (Pintér & Laczkovits Bt.)

A előadás során szó esik talajon fekvő padlók hőszigeteléséről, alulról hűlő födémek hő- és hangszigeteléséről üveggyapot és kőzetgyapot lemezekkel, az emeletközi födémek, a padlásfödémek hőszigeteléséről nem járható és járható kialakítás esetén, tetőtér beépítések hőszigeteléséről, valamint lapostetők höszigeteléséről egyenes illetve fordított rétegrend esetén.

  • 14:55 - 15:15 Függőfolyosók, tartószerkezetek megerősítése – Laczkovics János tudományos segédmunkatárs (BME, Épületszerkezettani Tanszék)
  • 15:15 - 15:35 Pincék, alagsorok funkcióváltása miatt szükséges intézkedések (utólagos nedvesség elleni védelem) - Horváth Sándor egyetemi adjunktus (BME Épületszerkezettani Tanszék)
  • 15:35 - 15:55 Rehau - egyeztetés alatt
  • 15:55 - 16:15 Fémbordás fa födémgerendák – kis önsúly, nagy teherbírás - Kujáni Péter készház divízióvezető (Wolf System Kft.)

Felújításoknál, átalakításoknál is, utólag, kézi erővel beépíthető, szerelt födémrendszer.

  • 16:15 - 17:00 Konzultáció

A rendezők a fenntartják a programváltoztatás jogát!

További információ a Magyar Építéstechnika oldalán.

 

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Hilton szálló // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:37
9:40

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Nézőpontok/Történet

A Tóth Árpád sétány // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:34
9:25

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.