Eredményt hirdettek a biatorbágyi református iskola tervpályázatán
A zsűri összesen 26 pályaműből választotta ki a díjazottakat: az első és második helyezettek mellett három harmadik díjat ítéltek oda, további két tervet kiemelt megvételben, nyolcat pedig megvételben részesítettek.
Korábban, még tavaly áprilisban mi is beszámoltunk arról, hogy egy új, 1-8 évfolyamos, 16 osztályos református általános iskola tervezésére írtak ki pályázatot Biatorbágyon. Habár a leadási határidő 2022 nyara volt, az eredményhirdetésre csak most, bő fél évvel később került sor.
A nyílt, egyfordulós, titkos pályázatot a Dunamelléki Református Egyházkerület hirdette meg. A terveket az alábbi szempontok mentén értékelték:
- a tervezési koncepció illeszkedése a tervezési program elveihez,
- az ingatlan megközelítési módjának értékelése,
- az épület építészeti összhatása,
- térszervezés,
- fenntarthatóság és gazdaságosság értékelése.
A zárójelentés szerint összesen 26 pályamű érkezett be a határidő lejártáig, a bírálóbizottság méltatta a tervek színvonalát. Az első helyezést a DNS Építészműterem munkája érdemelte ki, a másodikat a Gereben Marián Építészek, a harmadikat a KIMA Studio, a Triskell Épülettervező, valamint az Építészkohó irodák hozhatták el. Kiemelt megvételt nyert a BAHCS Művek és a Hetedik Műterem terve, megvételt pedig a CAN Architects, a Deichler Jakab Építész Stúdió, a Szántó&Mikó Építészek Tervezőirodája, a Kettőpera Stúdió, a 3Z Építész Stúdió, a B3 Építész Stúdió, az Irbisz Építőipari Kft., továbbá az A Fiúk Építész Stúdió. Az első helyezésért ötmillió, a másodikért négymillió, a harmadikért (egyenként) hárommillió forintos díjazás járt, míg a kiemelt megvételben részesített tervekre 2-2 millió, a megvételben részesítettekért pedig 1-1 millió forintot ítéltek oda.
A bírálóbizottság értékelése alapján a mezőnyből kiemelkedett az első két díjazott munkája, és a harmadik díjra javasoltak is "értékes gondolatokat tartalmaznak". Mivel a zsűri szerint az első díjra javasolt tervben jelennek meg a kiírás fontos elemei egyértelműen, "a kisebb kritikai észrevételekkel együtt is méltán kaphatja meg a díjat. Az épület arculatán egyértelműen megjelenik a református építészeti hagyományra való utalás, amit a kápolna pozíciója is aláhúz."
A bizottság elnöke Füleky Zsolt építészeti, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár volt, tagjai mások mellett Salamin Ferenc Ybl- és Kós Károly díjas építész, a Magyar Építész Kamara delegáltja, Rumi Imre főépítész, a helyi önkormányzat delegáltja, Czégány Sándor építészmérnök, Szécsi Zoltán DLA Pro Architectura díjas építész, Ónodi Szabó Lajos Budapestért emlékéremmel és a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett építészmérnök, valamint Páricsy Zoltán Pro Architectura Újbuda díjas építész, a Média Építészeti Díja kitüntetettje voltak.
A díjazott terveket hamarosan részletesebben is bemutatjuk olvasóinknak.