Fogaskerekek új helyen - a WorkForce központja a DC Offices irodaházban
A Váci út egyik egyedi formavilágú épületében, a DC Offices irodaházban alakították ki a WorkForce új központját Rakonczai Gábor építész tervei alapján. A kétszintes téregyüttes fehér-barna kompozícióra épülő, letisztult világát a bútorok és egyéb design-elemek oldják-színesítik, a belső kertkapcsolat révén pedig kellemes pihenőhely nyílik a földszinti irodák dolgozói számára.
A megrendelő az új irodáját egy olyan épületben alakította ki, ami egy emberi léptékű tömeggel és egyedi formavilágú homlokzattal rendelkezik. A választás a Váci út egyik impozáns épületére, a Váci út 49. szám alatt található, Vincze László és Parádi Nelli tervezte DC Offices irodaházra esett. Ennél az épületnél tudott harmóniába kerülni a belső tér kialakítása az épület külső megjelenésével.
A vállalkozás ügymenete egy földszinti és egy emeleti bérlemény kialakítását követelte meg. Ezen kritériumok kielégítéséhez létesült egy 118 m2 alapterületű földszinti ügyfélszolgálati rész, az ennek kiszolgálásához szükséges irodák és egyéb funkciókat ellátó helyiségek.
Az ügyfélszolgálati tér tervezésekor Rakonczai Gábor építész letisztult helyiség megvalósítására törekedett, amelyet a bútorok és egyéb kiegészítők hivatottak feloldani. A recepciós pult színes bútorlapok, selyemfényű festett fehér mdf lapok és szálcsiszolt alu dekorit lapok kombinációjából készült. A bérleményben található fehér elemeket a helyenként barna színűre festett falak, a recepciós pult melletti polcos tároló elemek és a Tom Dixon függesztett lámpák belső fényjátéka, valamint az antracit színű céglogó ellensúlyozza.
Az ügyfélszolgálati részben két iroda kapott helyet, amelyek közül az egyik nyitott terű és közvetlen kapcsolatban van az ügyfélszolgálati térrel. A másik irodarész szeparáltabb a nyugodtabb munkavégzés biztosítása miatt. Ezekben a helyiségekben is a fehér falfestés a dominánsabb, de a szürkés tölgy bútorlapokból készült asztalok és polcos tároló elemek, valamint a helyenként színes falfestéssel ellátott felületek élénkítik a tereket. A földszinti irodák kertkapcsolattal rendelkeznek, így az ott dolgozóknak lehetőségük nyílik néhány percre felállni az íróasztaltól és kimenni a zöldbe, hogy kikapcsolódjanak a napi ügyekből. A kertkapcsolat továbbá arra is szolgál, hogy összeköttetést létesít az épület főbejárata és a földszinti irodák között.
Az utca felőli üvegportálon és a belső kertre néző nagyméretű ablakokon keresztül a természetes megvilágítás rendkívül jól megoldott, ami költségtakarékosságot is eredményez. A földszinti alapterület 4 csöves fan-coil légkondicionálással felszerelt, amelyet minden helyiségben külön lehet szabályozni, kellemes munkakörülményeket teremtve ezzel az ott dolgozók számára.
Az 1. emeleten 268 m2 alapterülettel tudott gazdálkodni a tervező. A bérlemény bejáratánál közvetlenül a fogadótérbe lép be az ügyfél. Ennél a helyiségnél a földszinti egyszerűséget felülmúlja a tervező által elképzelt egyedi design-elemek koncepciója, amivel egy látványos teret kívánt létrehozni A falra Cole and Son Geometric Circus panel került, amellyel kontrasztba állítva Charles és Ray Eames tervezte Eiffel lábú műanyag karfás székek látványa fogadja az ügyfeleket. A recepciós pult a földszinti pulttal megegyező anyagok felhasználásával készült. A pult melletti front fehér bútorlap lamellák ezüst tükör élzárással egyfajta kapcsolatot hivatottak képezni a recepciós pulttal. A lapok mögött aranyszínű Muraspec tapéta került a falra, ennek különleges megjelenése is emeli az iroda imázsát. A lamellák szürke tölgy bútorlap falburkolatba csatlakoznak, amely ezen elemek lezárását adják. A Tom Dixon lámpák itt is fontos szerepet kaptak. Egyrészt biztosítják az igényes megjelenést, másrészt a téli időkben - felkapcsolva - meleg fény vetül a pultra, kellemesebbé téve a közérzetet.
Az alaprajz kialakítása során fontos volt, hogy az iroda közlekedője természetes megvilágítást is kapjon. A megoldást az irodák falainak kiugrásába beépített ablakok teszik lehetővé, amelyek egy fülkeszerű illúziót keltenek a folyosón végigsétálóban.
Az emeleti folyosóról nyílnak az egy- és többszemélyes irodák. Az előbbiben fehér lapokból készült tárolódobozok kerültek a szürke tölgy bútorkontúrba, valamint egy íróasztal biztosítja a munkaállomást. A többszemélyes irodahelyiségekben nagyméretű polcos tárolószekrények készültek. Az ügyvezetői irodában fekete bútorelemek a dominánsak és a kontrasztos szőnyegszín sejteti, hogy a helyiség a cégvezető irodája. Itt kapott helyet a Florence Knoll fekete bőrfotel és kanapé.
A tárgyalóba fehér színű, porfestett, fémvázú asztal készült, amelynek tetején fehér üveglap található. Az asztal körül fehér műanyag Panton székek biztosítják az ülőhelyet a tárgyalópartnerek számára. A parapetszekrény feletti szabad, fehér felület projektoros vetításre ad lehetőséget.
Work Force Kft. irodakialakítás
építész tervező: Rakonczai Gábor
tervezés éve: 2012
kivitelezés éve: 2012
bruttó szintterület: 398 m2
generáltervező: Womorrow Építész Stúdió
projektmenedzsment: Arrello-Immo Kft.
generálkivitelező: Porr Építési Kft.
fotók: Juhász Norbert
13:06
Tisztességes iparosmunka. Nekem leginkább a színes geometrikus falpanelek tetszenek, többi elem eléggé szintetikus-sivár. Kár, hogy az álmennyezetekre már nem jutott anyagi/szellemi potenciál... A cég logója viszont borzasztó (erről nyilván nem az építész tehet). Amellett, hogy helyből ötlettelen, bumfordi-rút, még a mögöttes gondolatisága is fals: mit szimbolizálhatnak az egymással nem összeérő, nem együtt dolgozó fogaskerekek?