Folyóra reagáló építészet
A DANUBIO olyan épület lesz, melyben szinte az összes lakás a Dunára is néző, a beltér szerves folytatásaként funkcionáló, nagy méretű, fedett külső térrel rendelkezik. "A Duna-part a város egyik legfontosabb egysége, ahova csak kliséktől mentesen, tisztelettel, nagyon magas színvonalon lehet építeni." - mondja Turányi Bence, a lakópark vezető tervezője.
“A hajóépítésben egységben jár a mérnöki precízióval kivitelezett műszaki és az esztétikai tartalom. A kifinomultság és a mérnöki tudás ilyen magas szintű kombinációja mindig is vonzott építészként, és talán befolyásolt a DANUBIO tervezésekor is. A Duna-part a város egyik legfontosabb egysége, ahova csak kliséktől mentesen, tisztelettel, nagyon magas színvonalon lehet építeni." - mondja Turányi Bence megbízott építész, aki nem először foglalkozik a Dunával. "A folyó partjához kapcsolódó lakóépítés utoljára az 1930-as években volt európai szintű. Az építészettörténeti támpontot számomra a Szent István park jelenti, amely kiállta az idő próbáját: eleganciáját, szellemi és műszaki minőségét tekintve mintaként szolgál. Ehhez viszonyítva kell a 21. századi európai lakásépítés elvárásainak megfelelni." - teszi hozzá az építész.
A nevével fémjelzett T2.a Építésziroda referenciái között szerepel többek között a Lágymányosi-öböl korábbi, nemzetközi szinten is sikeres revitalizációja, így a koncepció kialakításakor saját korábbi munkájának tapasztalataira is támaszkodott. A fejlesztői csapat bátorságát mutatja, hogy a különleges helyszín támasztotta lehetőségeket felismerve szembe mert fordulni azzal a szokásos gyakorlattal, amely a gazdaságosság reményében karakter nélküli, zsúfolt, kis teraszos házakat hoz létre - akár a Duna-parton is. Ezzel szemben a DANUBIO olyan épület lesz, melyben szinte az összes lakás a Dunára is néző, a beltér szerves folytatásaként funkcionáló, nagy méretű, fedett külső térrel rendelkezik. A fejlesztés további pozitív eleme, hogy a beruházó vállalta a kapcsolódó közterületek teljes tájépítészeti rendezését, valamint közhasználatú vízparti sétány és plázs kialakítását az öböl déli oldalán.
Budapest északi részén, a XIII. kerületben a FOKA-öböl és a Rákos-patak között épül a Duna-parti építészet egyik legkorszerűbb és legkarakteresebb beruházása, a DANUBIO. A területnek közvetlen kapcsolata van a Duna főágával és a FOKA-öböllel, valamint a Rákos-patakkal is. A városlakók számára fontos fejlemény, hogy magas tájépítészeti minőségben rendezik az ingatlan közelében lévő köztereket is. A beruházó cég az épületekkel és környezetükkel közhasználatú, mindenki számára elérhető Duna-parti sétányt, játszóteret, pihenőparkot, valamint egy, a Kopaszi-gát plázsához is hasonló, homokos strandot hoz létre a budapestieknek a Duna főága és a FOKA-öböl mentén - így kapcsolva be a területet a környék és a város életébe.
A lakóház fekvése és építészeti koncepciója alapján is elkülönül a Budapestet most is jellemző lakóépület fejlesztésektől. Az épület több módon is kiaknázza a terület legfőbb előnyét, a dunai kilátást, és szakít számos, korábban megváltoztathatatlannak tűnő fejlesztési elvvel.
A “belülről kifelé" tervezés módszerét alkalmazva az emberi lépték, az élményszerűség felől közelít a tervezéshez,
a Dunára tájolt, élhető méretű, fedett teraszok valódi átmeneti teret jelentenek a belső és külső területek között. A DANUBIO teljes értékű térként kezeli a külső tereket, ami a közvetlen panorámával együtt gyakorlatilag a “penthouse" lakások élményét nyújtja az összes lakásnak.
A koncepció a panoráma, a folyóval való egység, a harmonikus térélmény alapvetéseitől jut el egy, az egész épületen következetesen végigfutó homlokzati egység megtervezéséig, közvetve pedig a folyami eleganciát idéző megjelenésig. Ez a törekvés hozta létre az épület rendhagyó alakját is: az építész a klasszikus, pontszerű beépítési séma helyett azért tervezett nagyobb léptékű, középen megtört alakzatot, mert a tájolási előnyök kiaknázása mellett így dinamikus és megfelelő méretű épülettömeg jön létre a Duna Aréna szomszédságában. Az épület déli irányú megdöntése egyrészt tárgy- és szoborszerű alakzatot hoz létre, ugyanakkor energetikailag kedvező módon árnyékolja és csökkenti a déli oldal nyári hőterhelését, ezzel gazdaságosabb üzemeltetést eredményez.
A Brit Építési Kutatóintézet (BRE) környezettudatos épületminősítési rendszere (BREEAM - Building Research Establishment Environmental Assesment Method) a projektet terv fázisban értékeli. Az értékelési folyamat végén a fejlesztés Excellent (kiváló) vagy Very Good (nagyon jó) minősítésre számíthat. A független szervezet célja az épített környezet minőségének javítása. A BREEAM támogatja a csökkentett energia fogyasztású épületeket, és az olyan beruházásokat, amelyek kisebb beavatkozást gyakorolnak a környezetre.
Az építésziroda és a fejlesztésért felelős Somfalvi Péter ingatlanfejlesztő célja, hogy a DANUBIO projekt európai mércével is magas színvonalú építészeti és műszaki minőségben készüljön el, a környékbeliek számára élhető környezetet biztosítson, és a XIII. kerület és Budapest büszke lehessen rá. Átadását 2019. második félévére tervezik.
16:28
Lenyűgöző ez a terv, még világszinten is. A lakóprojekt mindig nehéz terep a kötöttségek miatt de itt élvezet nézni az eleganciát ahogy ellavírozik közöttük és kihozza a maxot a szituból.
Add to Phrasebook No wordlists for English -> Hungarian... Create a new wordlist...Copy