Gödörből kátyúba? De félre a tréfát, kezdjük a Nemzetinél – Vargha Mihály kommentárja
Egyetlen programpontot ajánlok a tisztelt meghallgatottak és híveik figyelmébe: meg kell hirdetni az igazi budapesti Nemzeti Színház megépítését. Nemzetközi tervpályázattal, egy új, a Belvároshoz sokkal jobban illeszkedő helyszínre.
Egyetlen programpontot ajánlok a tisztelt meghallgatottak és híveik figyelmébe: meg kell hirdetni az igazi budapesti Nemzeti Színház megépítését. Nemzetközi tervpályázattal, egy új, a Belvároshoz sokkal jobban illeszkedő helyszínre. Megépítése során szigorúan be kell tartani a jogszabályokat, például a közbeszerzési eljárások során.* Semmiképpen nem szabad a főváros ellenében meghirdetni a programot és végrehajtani az építést.
Mert nem lehet, nem szabad Nemzetit építeni úgy, ahogy Orbán Viktor személyes kampánycéljaira tették 1998–2002 között, az Erzsébet téri, megkezdett építkezés szemérmetlen einstandolásával.
Ami pedig helyette a Duna-parton díszeleg, gondos privatizálással legyen zenés mulató-színház, és így tőkealap teremthető egy igazinak a megépítéséhez. E másikat tekintsük úgy, mint az egykori Blaha Lujza téri, lebontott Népszínház visszaadását. Hiszen az sem Nemzetinek épült, csak ideiglenesen költöztették oda Jászai Mariékat 1908-ban, erősen üzleti-panama-gyanús eljárás során.
Javaslom, hogy a négy úr közül legnagyobb tekintéllyel rendelkező Finta József személyesen vállalja fel az ügy indítását, hiszen már eddig is sok tapasztalatot szerzett mind szakmai, mind egyéb téren... Igen aktív mostanában. Például a múltkor is felszólalt az OLÉH rendezvényén. Meg a belsőépítészeti díj átadásán, ahol elmondta, hogy milyen jó, hogy a belsőépítészek létre tudtak hozni egy ilyen díjat. Bezzeg az építészek képtelenek egymással szót érteni. Azt nem említette, hogy több évig ő volt a Magyar Építész Kamara építésztervezői tagozatának elnöke, és ezalatt nyugodtan létrehozhatott volna egy hasonló díjat. Azonban semmit nem tett, majd lemondott.
De tényleg félre a tréfával, ezt a kezdeményezést a Fidesz részéről lehetetlen komolyan venni, nem tekinteni puszta populista pártakciónak. Egy ilyen rendezvénynél többre és másra, sok-sok igazi emberi munkára lenne szükség a siralmas kép megfordításához. S míg valami ilyesmi történne, addig csak megdöbbenhetünk Fábry Sándoron, aki négy nappal a budapesti Holokauszt központ megnyitása után képes volt tréfaként idézni az auschwitzi láger bejárata fölötti feliratot: Arbeit macht frei = A munka szabaddá tesz.
Vargha Mihály
* A beruházásról döntés-előkészítési tanulmányterv nem készült, így azt a Kormány elé jóváhagyásra sem terjeszthették. A Kormány határozatában előírta, hogy részére a beruházás előrehaladásáról három havonként írásban számoljon be a kormánybiztos. A tájékoztatást a Kormány helyett az NKÖM kapta. A kormánybiztos – a formálisan szintén felelős – NKÖM miniszterét megkerülve tartott kapcsolatot a miniszterelnökkel, napirendre való tekintet nélkül megjelenhetett a Kormány ülésein és szóbeli tájékoztatást adhatott, döntést kérhetett. A kormánybiztos eseti döntéseiről, a Kormány részére adott szóbeli tájékoztatásairól és a kormányülésen hozott döntésekről dokumentáció nem áll rendelkezésre. Nem készült úgynevezett színházprogram, amely meghatározta volna a megvalósítandó funkciókat és az üzemeltetési költségeket alapvetően befolyásoló paramétereket. Az új helyszínre épített színház helyiségtervét az Erzsébet térre készült I. díjas tervből kiindulva határozták meg.
Részlet a JELENTÉS-ből a Nemzeti Színház beruházás ellenőrzéséről,
2004.március, Állami Számvevőszék