Goldberger Textilmúzeum hallgatói belsőépítészeti ötletpályázat – megvétel, Péteri Zsolt, Zsigmond Ármin
A Goldberger Textilmúzeum hallgatói belsőépítészeti ötletpályázaton megvételben részesült Péteri Zsolt és Zsigmond Ármin terve. Az általuk elképzelt kiállítás három, fizikailag is elkülöníthető részre tagolható, ahol a terek határolására, a látogatók terelésére textilszalagokat használnak – a létesímény eredeti funkciójára utalva.
Az általunk elképzelt kiállítás három, térben is elkülönülő részre tagolható. Az első részben egy rámpán mehetnek végig a látogatók egy boltozatokkal sorolt térben, ahol megszemlélhetik az Óbudai Textilgyár, és a Goldberger család történetét bemutató tablókat.
A második részben a textilgyártás technológiájához kapcsolódó tárgyakat és gépeket tekinthetik meg egy felső bevilágítású ipari csarnokban. A teret a csarnok keresztgerendáiról lelógó nyers, még kikészítetlen textilszalagok osztják.
A harmadik térben a nyomó-, kikészítőgépek kerülnek kiállításra, ez az a munkafolyamat amit éppen itt, a múzeum helyszínén végeztek. A folyamatot, illetve a textilkikészítés fő produktumát itt a mintákat bemutató könyvek jelképezik. A folyamatra utal a kiállításon végigvezető installáció is, fém hengerek között kifeszített kékfestett hatású, nyomott pamutszövet tereli az embereket végig a tárlaton, "mintha a gépben lennénk".
Az óbudai gyárban alapvetően textilkikészítés (előkészítés, festés, és/vagy henger- és filmnyomás, végső kikészítés) folyt, de itt történt az ehhez szükséges eszközök gyártása is - pl. a hengerek készítése a hengernyomáshoz -, így az installációban is helyet kaptak üres, "még fel nem használt" hengerek. A terem végében alulról is jól látható galéria fut végig, ahol - mint a kifutón - a gyár termékeibe öltöztetett bábukat lehet megszemlélni.
Péteri Zsolt, Zsigmond Ármin