Gondolatok egy lakóépület megvalósulása után
Látványtervek és fényképek összevetésre – Bálint Imre írása egy angyalföldi társasházról.
A XIII. kerületben a Béke út a kerület egyik fontos közlekedési útvonala. Nagyjából észak-déli irányú, a Lehel tértől fut Újpest felé. Beépítése a környező városi struktúrának megfelelően változik. A Béke térig egyre intenzívebb, az elmúlt időszakban egyre jobb minőségű beépítéssel találkozunk, és az elmúlt 10 évben ettől észak felé haladva is megindult a fejlesztés. A külső Béke úti szakasz kisvárosias, sőt kertvárosias jellegű volt, átépítése szakaszosan, ellentmondások közepette zajlik.
Amikor 2003-ban irodánk megbízást kapott a Béke út 115-117. sz. telek beépítésére, tisztában voltunk vele, hogy nem könnyű feladatra vállalkozunk. Ez a területrész az előbb említett kisvárosias zónába esik. Bár hasznosíthatóságát érvényes szabályozási terv írja elő, a telekstruktúra nagyon keményen meghatározza a lehetséges fejlesztést. Esetünkben egy 24,5 m x 46,4 m-es keskeny telket kellett hasznosítanunk. A rossz geometriájú telek is két vékony „virsli" egyesítéséből jött létre úgy, hogy mindkét oldalon földszintes házak állnak.
A szabályozási terv adta lehetőséget kihasználva harminc lakásos társasházat terveztünk a 1150 m2-es telekre. Ötven százalékos beépíthetőség mellett 2-es szintterület mutató, 25 %-os zöldfelület, valamint maximum 15 méteres építménymagasság betartását várta el a hatóság. A helyzetet tovább rontotta, hogy a rendkívül kedvezőtlen talajmechanikai adottságok miatt csak igen költségesen lehetett volna pincét építeni, amelynek kihasználása a telek geometriai adottságai miatt kedvezőtlen. Megkíséreltük a lehetetlent, és egy „T" konfigurációjú keskeny udvari szárnyú lakóépületet terveztünk, amelynek földszintjén helyeztük el a gépkocsikat, részben billenőpadon – parkológépen – részben az épületek alatt. Az utca felől kereskedelmi célú helyiségek kaptak helyet.
Az egy lépcsőházra szervezett alaprajz szintenként nyolc lakást szolgált ki úgy, hogy az udvari szárny függőfolyosós megközelítésű. A nyolc lakásból három átmenő jellegű, a többi kelet-nyugati tájolású. A lakások zöme egy és két hálószobás, kivéve az udvari szárny záró lakását és a felső emeleti pent-haus-okat. A lakások több mint felénél homlokzati konyhát biztosítottunk, ami a lakótelepi érzet megszüntetését célozta.
A ház megjelenésére a pozitív-negatív formák játéka jellemző. Az utcai homlokzatot a bejárat fölött elhelyezkedő torony karakterű rész uralja, az egyébként sík homlokzatot tömör és áttört mellvédű erkélyek tagolják. A IV. emeleti visszahúzott penthouse szintet egy íves vonalvezetésű lemezzel zártuk, amelyet átvezetünk a tömör toronyra, ezzel próbálva valamilyen plasztikus megjelenést létrehozni. A nyílászárók előtt nyitható vagy csúsztatható fa árnyékoló lamellákat terveztünk, amelyeknek különösen a déli és nyugati oldalon lett volna jelentősége. Sajnos az árnyékolók elmaradtak. Hasonlóképpen néhány kiviteli pontatlanság jelentősen rontotta az épület végső megjelenését. A Zsitva Tibor által készített jó minőségű fotók mellé a látványterveinket mellékeljük, milyennek szerettük volna mi a házat. Kár, hogy az egyébként igényes megrendelő kereteiből erre nem futotta.
Bálint Imre DLA, Ybl-díjas építész
Társasház, Budapest, XIII. Béke út 115-117. sz.
építészet
vezető tervező: Bálint Imre DLA építész - Bálint és Társa Építészek Irodája Kft.
építészek: Marussy Ferenc, Gattyán Kinga, Bálint Szilvia, Füzy Julianna, Krasznainé Csernai Krisztina, Lelkes Ibolya, Radics Tamás, Tóth András, Németh Ferenc - Bálint és Társa Építészek Irodája Kft.
Bálint Sándor, Tóth Balázs - CSD Studió
statika: Ungi Balázs - Ungi Mérnöki Iroda
elektromosság: Dorgai Károly - KA-TE Bt.
épületgépészet: G. Bihary Erzsébet - G&B Plan Kft.
kert- és tájépítészet: Karádi Gábor - Táj Consult Bt.
környezetvédelem, hulladékgazdálkodás: Brenkusné Balogh Anikó - Green FRAME Bt.
tűzrendészet: Héra Imre - Héra Bt.
fotó: Zsitva Tibor