Hajó vagy ház? Úszóház a Tiszán
Áll a Tisza partján vagy sokkal inkább lebeg a vízén egy ház, ami kajütablakaival, a ringásával akár egy átalakított hajó is lehetne, ám ahogy közeledünk hozzá rájövünk, hogy egy épületről van szó. A Pallaghy Kata (Geppetto) által tervezett nyaraló eleget tesz mindennek, amire egy család vágyhat sőt többet is ad: közvetlen kapcsolatot a vízzel, a természettel.
Egy meglévő úszóház átalakításával, bővítésével valósult meg a jelenlegi megjelenés. A család már évek óta használta a kisebb méretű házat, így pontosan meg tudták fogalmazni elvárásaikat, igényeiket. Már kialakult szokásokkal használták a tereket, a környéket, mindemellett teljesen nyitottak voltak az eddigitől eltérő térkialakításra, anyaghasználatra, formavilágra is.
A közös tevékenységek, étkezések lehetőség szerint a szabadban, a víz fölött történnek, egy kis kinti konyha szolgálja ki a szabadban főzés lehetőségét. Mivel sűrű vendéglátás jellemző, a belső teret is ennek megfelelően alakították a tervezők. Fontos volt, hogy a konyha – nappali – vendég wc – háztartási helyiség egységétől elszeparálva legyen a privát tér, azaz a szülői és gyerek hálószobák és a hozzá tartozó fürdők. A csodálatos környezet az összes helyiségbe beúszik, minden szoba a körüljárható pontonra, illetve a vízre nyílik, a körablakokkal a hajó érzetét csempészték az enteriőrbe a tervezők.
Az a tény, hogy nem szilárd alapokon áll az épület, a tervezésre is hatással volt. A szerkezeti és gépészeti kötöttségeken túl az anyagválasztás szempontjából és a kiegészítők kiválasztásánál is körültekintőnek kellett lenni. Attól függetlenül, hogy az úszómű ki van kötve a parthoz, egy-egy nagyobb sebességgel elhaladó hajó okozta hullám megmozgatja a házat, emiatt például olvasólámpát nem volt célszerű függesztékkel megvalósítani, mert zavaró lett volna annak mozgása. A kivitelezés során fokozottan figyelembe kellett venni ezt a tényt, nem kis kihívást jelentett a szakági kivitelezőknek.
Geppetto