Hatás és ellenhatás – többlakásos ház, Győr-Kismegyer
Nem csak a fizikában, hanem akár az építészeti stílusjegyek használatában is meghatározó a hatás-ellenhatás törvénye. Egy ház megjelenését a meglévő környezet is alakítja, míg elkészülte után az épület szintén befolyásoló tényezővé válik. Pont ezért a Győr-Kismegyer városrészbe tervezett többlakásos ház kialakításakor az építész, Horváth Sándor célja nem csupán a funkcionális megfelelés, de a meglehetősen vegyes környezeten belül egy minőségi, esztétikai irány kitűzése is volt.
Hatás és ellenhatás
Az érintett ingatlan Győr-Kismegyer városrészben – a Dohánypajta utcában – helyezkedik el. Környezetében oldalhatáron álló beépítésű lakóházak, ipari épületek és beépítetlen ingatlanok találhatók. A telek jelenleg szintén beépítetlen, környezete műemléki és egyéb védettséget nem élvez. Az ingatlan szomszédságában a szabályozási tervben meghatározott övezeti besorolások: Lf, Lk, Gipe, Gksz. Ennek megfelelően az érintett terület közvetlen környezete vegyes építészeti képet mutat.
A szabályozási terv tömbfeltáró utakat irányoz elő, melyek segítségével lehetőség nyílik a főútra nyíló „nadrágszíjtelkek" megosztására. Ennek folyamata megkezdődött, és a Dohánypajta utca két oldalán néhány telekszélességig a bekötőutcák kialakítása megtörtént. Az így kialakuló ingatlanokon az építkezések megkezdődtek és folynak. Reményeim szerint a tervezett épület tömegformálása, anyaghasználata hatással lesz a későbbiekben beépülő környezetére.
Az építészeti koncepció
A többlakásos lakóépületet az északnyugati oldalhatáron, a szabályozási terv által meghatározott építési helyen belül helyezzük el, érintve mindkét előkert beépítési vonalát. Tömegét a szomszédos nagyobb alapterületű gazdasági épületek és a Szent Imre úti lakó- és melléképületek koordináta-rendszeréhez igazítjuk, amely megegyezik a két érintkező telekhatár irányával.
A meghatározott tervezési program, az ingatlan tájolása, a kert kihasználhatósága és a gazdaságos beépíthetőség egy oldalfolyosós rendszer kialakítását indokolja. A közlekedőt az északkeleti oldalhatár felé tájoljuk oly módon, hogy a földszinti lakók közvetlenül a bekötő útról is megközelíthessék lakásaikat mind gyalogosan, mind pedig gépjárművel. Ezen lakások tulajdonosainak a bejáratuk mellett biztosíthatók a parkolási lehetőségek.
Az emeleti lakások megközelítése az épület délkeleti végében elhelyezett egykarú lépcsőn keresztül lehetséges, ami az udvari parkolóból közvetlenül tárulkozik fel. A fedett lépcsőtér tölcséres nyitása a funkcióját hivatott hangsúlyozni. A külső közlekedő és a lépcső megemelt, áttört fallal történő lehatárolása egy átmeneti tér építészeti megfogalmazása, amely az épülettömbhöz való viszonyával a sarokhatását is erősíti.
A kert felé néző hosszhomlokzat keretes kialakításával egy összefogott, világos struktúra kialakítása a cél, amely a mögöttes alaprajzi rendszer konzekvens kivetülése. A földszinten és az emeleten is 4-4 db lakás kerül elhelyezésre, melyek többsége azonos alaprajzi kialakítással készül. A földszinten a lépcső mellett alakítjuk ki a közös helyiségeket (mérőhelyiség, tárolók). A lakások átmenő jellegűek, könnyen átszellőztethetők.
Horváth Sándor
Győr, Dohánypajta u. 19632 hrsz. többlakásos lakóépület
beruházó: C.T. and Partner Kft.
tervező: Horváth S. Építész Stúdió Kft.
építész tervező: Horváth Sándor
szakági tervezők: Máté Tamás, Szűcs Péter, Perger Ágoston, Horváth István
tervezés éve: 2010
kivitelezés: folyamatban
10:09
A ház így a semmiben úszó telken renderelve tényleg szép, azonban az épülő túloldali szomszéddal együtt elképzelve már kevésbé meggyőző. A szomszéd akkor is ott van, ha nem akarunk tudomást venni róla, ettől a brutális szomszédtól pedig várható, hogy knockoutolni fogja az utcaképben ezt a visszafogott házat. Akkor pedig hiábavaló remény, hogy "a tervezett épület tömegformálása, anyaghasználata hatással lesz a későbbiekben beépülő környezetére" - az emberek inkább a "győztest" fogják mintául venni. Nehéz egy Dávid dolga egy ilyen Góliáttal és úgy tűnik, hogy ennek a Dávidnak parittyája sincs. Ráadásul itt eléggé ambivalens Dávid és Góliát viszonya is. A tervezett Dávid ugyanis valójában Dávidnak álcázott Góliát és valószínűleg a fordított helyzet áll fenn a szomszédban is. Elhiszem, hogy a leendő lakóknak most nem telik garázsra, de ez a hiány később nagyon csúnya barkácsolásokhoz vezethet ezen az apróka telken, ahol a kocsik a szabadban is csak nagyon kényszeredetten férnek el. És ezzel már tényleg elérkeztünk a legnagyobb gondhoz: nyolc lakásnak ez a telek bizony nagyon szűk. Úgyhogy kinézetre ugyan a szemben épülő ház a Góliát, de a lakások számát nézve ez a ház tűnik a Góliátnak ebben az eredendően családi házasnak látszó környezetben (Lf, Lk). Ráadásul ez a ház ugyebár nyolc lakásos, az OTÉK pedig legfeljebb négy, kivételesen hat lakás elhelyezését engedi meg a kertvárosinak minősített lakóterületen. Márpedig a kivételes lehetőség kihasználása is csak az átlagosnál jóval nagyobb és nem az ekkora telkek esetében lenne csak megengedhető a józan ész szerint. Nem hogy az olyan határérték túllépése, ami alól felmentés se adható. Node mifelénk "mindent az ingatlanfejlesztőnek, semmit a környezetnek". Ezt a telekuzsorát sajnos a szép és visszafogott formálás sem tudja feledtetni. Az építész tényleg mindent megtett, ami megtehető, de sajnos az "ingatlanfejlesztő" is. Ehhez képest apróságnak tűnik, hogy az egyébként valóban jól beváltnak mondható alaprajzú lakásokban a konyha helyét a wc foglalja el. Persze lehet, hogy a megrendelő ragaszkodott az "ámerikai konyhához", mert ezzel a blőd kifejezéssel jobban eladható az emiatt rosszabb lakás.
15:17
@zapata: :-)
08:17
Ahogy az In Vitro Diagnosztikai tömbben az oszlopok, úgy ezen a rokonszenves épületen a vízszintes rácsok tengenek túl. Minek a talpig rács a balkonon? És a lépcsőház bejárata fölött? Még ha csak jelzés-szerűek is, fölöslegesek: akaratlanul is a túldíszítettség, a funkciótlanság jelképeivé válnak ezen a funkcionalizmust sugalló, nagyon szép épületen...