Programok

Helyzetkép – Építészeti kiállítás

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Helyzetkép – Építészeti kiállítás
Programok

Helyzetkép – Építészeti kiállítás

2024.09.05. 10:17

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Cég, szervezet:
Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia

Helyszín:
FUGA - Budapesti Építészeti Központ

Esemény kezdete:
2024.09.12. 18:00
Esemény vége:
2024.09.27. 17:00

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztályának Helyzetkép című kiállítása 100 építész részvételével 2024. szeptember 12. és 27. között megtekinthető a FUGA Budapesti Építészeti Központ nagytermében. A kiállítás fontos hívószavakon keresztül teremt fogalmi közeget; a világ és benne az épített környezet fenntarthatóságának, itt és most megtapasztalható jellegének, élhetőségének, időbeli folytonosságának és szerethetőségének témáit értelmezi a résztvevők által beküldött példákon és gondolatokon keresztül.

 

Megnyitó: 2024.09.12. 18:00 FUGA

Köszöntőt mondanak:
Kollár László Péter egyetemi tanár, műszaki tudományok doktora, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára
Ferencz Győző költő, irodalomtörténész a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia ügyvezető elnöke
Vincze László építész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztályának elnöke
Somogyi Krisztina építészetkritikus, a kiállítás kurátora

A kiállítást megnyitja:
Visky András író, dramaturg, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Mozgókép- és Színházművészeti Osztályának rendes tagja

 

Kurátori gondolatok

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztályának rendes és tiszteleti tagjai olyan kiállításra invitálták 2024 júniusában az építészettel professzionálisan foglalkozók tág körét, amely a jelenkor társadalmi és kulturális jelenségeivel foglalkozik, azokat hozza értelmező viszonyba az építészettel. A kiállítás fontos hívószavakon keresztül teremt fogalmi közeget, ami az emberi környezet minőségével, fenntarthatóságával és élhetőségével tart szoros kapcsolatot. A kiállításra 100 alkotó 220 munkája került beválogatásra. A munkákat kétféle módon láttatjuk azok személyekhez köthetően és tematikus metszetben jelennek meg a FUGA Építészeti Központ nagytermében.

Öt témát kínáltunk fel értelmezésre. Az öt témakör, öt szó, öt viszonyt vetít az alkotók és a látogatók elé. Az Egyensúly fogalom alatt az ökológiai problémák értelmezése kerül elő. A szociális nehézségekre, speciális szükségletekre és használatokra való reagálás a Méltóság fogalmán keresztül szólít meg. A Karakter kérdése a mesterséges intelligencia és a globális kultúra időszakában az itt és most helyzettel, a megélhető valósággal és a jelleggel foglalkozik. Az építészeti időbelisége, az épített környezetben a kulturális folytonosság lehetősége a közelmúlt örökségével való konfliktusos helyzet okán aktuális kérdés. A Szépség, mint a használók által is szerethető, elfogadható, ugyanakkor kortárs építészeti értéket képviselő minőség nem csak esztétikai kérdés, hanem az általános jóllét, az identitás és fenntarthatóság szempontjából is izgalmas a jelenkorban.

A kiállítást létrehozó kurátorok és Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztályának a szándéka, hogy az építészet praktikus kérdései mellett a társadalmi hasznosság absztraktabb szempontjairól is aktív párbeszédet folytassanak az építészek szakmán belül és kívül, és hogy a kiállítással és a kapcsolódó eseményekkel is erősítsék azokat a közösségeket, amik nyitottak az épített környezet minőségéről tág összefüggésekben gondolkodni.

Mészöly Miklós 1993-ban a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia II. közgyűlésén elhangzott gondolatait idézve: „A hasznos akadémiák – szerte a világon – sosem egy exkluzív–elitokratikus társulás és működés öncélúságától hajtva születnek meg, hanem felismerve a tudományok és művészetek hathatósabb fejlődésének és rangjuk megőrzésének biztosítékát egy olyan szerveződési formában, mely messzemenően nem érintheti az egyéni alkotói szabadságot; továbbá mindenkor távol tartja magát az éppen regnáló állami hatalomtól és általában a politika múlandóan időszerűsített szempontjaitól. Vagyis a hathatós függetlenség élteti őket."

Események:
A kiállítás ideje alatt három Székfoglaló előadásnak ad teret a kiállítás.
A kiállítás első hetében egy építész alkotópáros előadását hallgathatjuk meg:

  • 09.18. 18:00 Magyari Éva Ybl-díjas építész és Pazár Béla Ybl-díjas építész: Székfoglaló

A kiállítás második hetében két Pécsről érkező építész tartja meg Székfoglaló előadását.

  • 09. 25. 18:00 Pelényi Margit Ybl-díjas építész: Peremhelyzet 
  • 09. 26. 18:00 Getto Tamás Ybl-díjas építész: Tanítás és Praxis

2024. 09. 20. délután 15:00– 19:00 között a Helyzetkép kiállításhoz kapcsolódó tematikus konferencia lesz a FUGA kiállítóterében.

Finisszázs: kerekasztal-beszélgetés 2024. 09. 27. 17:00. FUGA

A kiállításra a következő száz alkotó, alkotói közösség adott be munkát:
AETER, Alföldi György, Archikon Architects, Báger András, Balázs Mihály, Baló Dániel László, Balogh Csaba / Konkrét Stúdió, Baróthy Anna / S39 Hybrid Design, Barta Fruzsina, Bedecs-Varga Éva, Beke András, Bodonyi Zoltán, Bordás Mónika, Borsos Melinda, Csanádi-Szikszay Györgyi, Cseh András, Csépke Tamás, Csomay Zsófia, Demeter Nóra, Dimitrijevic Tijana, dmb építész műterem, Dormán Miklós, Erő Zoltán, Fábián Gábor, Fejérdy Péter, Földes László, Frikker Zsolt, Fülöp Krisztina, Galina Zoltán, Getto Tamás, Golda János, Gyürki-Kiss Pál, Herczeg Tamás, Horváth-Farkas Zsófia, Ilyés Zsuzsa, Janesch Péter, Kalmár László, Karácsony Tamás, Kemes Balázs, Koszorú Lajos Zoltán, Kovács Csaba, Kovács Miklós, Kovács Péter, Kovács Zoltán / kollektív műterem, Kőhalmy Nóra, Köllő Miklós, Kőszeghy Flóra, Krauth Veronika, Krizsán András, Kronavetter Péter, LAB5 architects, Lázár Antal, Lázár Csaba, Magyar Péter, Mátrai Péter, Minusplus, Nagy Iván, NOVU, Oroszlány Miklós, Paradigma Ariadné, Partizan Architecture, Paskó Norbert János, Patonai Dénes, Pelényi Margit, Perényi Tamás, Péterffy Miklós, Pethő László, Pokol Júlia, Qvarta, Répás Ferenc, Rigó Bálint, Ritter Dániel, Roth János, Sajtos Gábor, Salacz Ádám, Schrammel Zoltán, Schreck Ákos, Skardelli György, Sugár Péter, Sylvester Ádám, Szabó Anna Júlianna, Szabó Levente, Szécsi Zoltán, Szederkényi Lukács, Szentirmai Tamás, Szilágyi Klára, Sztranyák Gergely, Tatai Mária, Tatár-Gönczi Orsolya, Terbe Rita, Tolnai Zsolt, Török Bence, Turi Attila, U. Nagy Gábor, Valkai Csaba, Vannay Miklós Ágoston, Varga Piroska, Vasáros Zsolt, Vincze László, Zombor Gábor 

A kiállítók névsora ennél természetesen tágasabb, hiszen a legtöbb felvetés konkrét épülethez kapcsolódik, amelyben alkotótársak széles tábora vett részt közreműködőként.

A felvetés jól láthatóan megmozgatta az építészek közösségét, látszik, hogy fontos kérdésekről érdemes párbeszédet indítani.

A kiállítás létrehozói: 
Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztálya
kurátor: Somogyi Krisztina, építészetkritikus, vizuáliskörnyezet-kutató
építész és társ kurátor: Biri Balázs 
grafikusművész, tipográfus: Tóth Lili 
szakmai tanácsadók: Szabó Levente és Vincze László

A kiállításra beadott munkák a következő öt témafelvetéshez kapcsolódnak:
EGYENSÚLY – Az ökológiai problémák értelmezése kapcsán az egyensúly keresése az épített és természeti környezet, egyén és közösség, építési szándék és szükség között, illetve a tartaléknak, az anyagok szűkösségének és a hulladéknak a kérdésköre.

KARAKTER – A Mesterséges Intelligencia, digitális világ és a globális kultúra korszakában a személyes jelenlét, a helybenlét, lokális karakter, jelentés, személyes kézjegy, egyediség, kreativitás, a „csinálás", a kézművesség és az identitás kérdésköre.

MÉLTÓSÁG – A gazdasági értelemben is polarizált világban a szociális érzékenység témája, ennek kapcsán a minimális tér, az otthonosság, a speciális használatoknak való megfelelés, az időskor, a gyorsan változó élethelyzetek, a megosztás kultúrája, a globális népességnövekedéséhez kapcsolva a szűkülő territórium nehézsége, az ideiglenesség és a konfliktusok építészeti vetülete.

KORSZERŰSÉG – Az építészet időbeli dimenziója, amely az egyre gyorsabban változó környezetben felveti az adaptálódás, a reziliencia, a folytonosság, a patina vagy avulás kérdéseit, tematizálja a múlthoz – különösen a közelmúlthoz, a műemlékekhez és a védendő örökségi érték meghatározásához való viszonyunkat –, és a jövőképről vagy annak hiányáról szóló kérdéseket, végül az építész szerepének átalakulását.

SZÉPSÉG – A sokféle nagyon különböző egyedi szükséglet, szándék, értékítélet, tetszés, lehetőség és hatás, illetve a média által hajszolt tartalomfogyasztás mellett a harmónia, rendezettség, strukturáltság, jelentésteliség és egyfajta időtlen szépség kérdésköre, különös tekintettel az olyan építészeti beavatkozásokra, amelyek képesek áthidalni az építészek és a használók értékpreferenciája közötti különbözőséget.

 

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

Varjúvár // Egy Hely + Egy hely

2024.12.18. 10:45
9:12

Grafikus, író, könyvkiadó, könyvtervező, politikus: Kós Károly igazi polihisztor volt, a 20. század egyik legfontosabb modern és hagyományőrző magyar építésze. Az Egy hely Sztánába látogatott, hogy bemutassa Kós Károly művésznyaralójának épült, majd később családjának otthonává vált lakóházát.

Grafikus, író, könyvkiadó, könyvtervező, politikus: Kós Károly igazi polihisztor volt, a 20. század egyik legfontosabb modern és hagyományőrző magyar építésze. Az Egy hely Sztánába látogatott, hogy bemutassa Kós Károly művésznyaralójának épült, majd később családjának otthonává vált lakóházát.

Nézőpontok/Történet

A magyargyerőmonostori református templom // Egy Hely + Építészfórum

2024.12.18. 10:43
10:12

1908 őszén Kós Károly és Zrumeczky Dezső kalotaszegi körútra indultak, ahonnan feljegyzésekkel és rajzokkal tértek haza – ezek szolgáltak inspirációul a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonépületeinek tervezéséhez. Az Egy hely új részében a vélhetően legrégebbi kalotaszegi templomot mutatja be.

1908 őszén Kós Károly és Zrumeczky Dezső kalotaszegi körútra indultak, ahonnan feljegyzésekkel és rajzokkal tértek haza – ezek szolgáltak inspirációul a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonépületeinek tervezéséhez. Az Egy hely új részében a vélhetően legrégebbi kalotaszegi templomot mutatja be.