ICOMOS-díjat kapott a Rácz fürdő és a sopronbánfalvi kolostor
2011. április 18-án, a Műemléki Világnap központi rendezvényén került sor a műemlékvédelemhez kötődő miniszteri díjak és emlékérmek, valamint az ICOMOS-díjak és a Citrom-díjak átadására a Millenáris Teátrumban. A közelmúlt műemléki rekonstrukciói közül a tabáni Rácz fürdő és a sopronbánfalvi volt pálos-karmelita kolostor részesült rangos szakmai elismerésben.
2011. április 18-án, a Műemléki Világnap keretében dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter adta át a műemlékvédelemért Forster Gyula-díjakat, a régészeti örökségért Schönvisner István-díjakat, illetve emlékérmeket. A miniszter köszöntő beszédében hangsúlyozta az épített örökség ápolásának, megóvásának felelősségét, valamint kitért arra, hogy egy épület nemcsak műszaki paraméterekből áll, hanem sorsokból és történetekből. A kiemelkedően végzett munka és alkotások elismerésének fontosságát így foglalta össze: az emlékezet térképein ki kell jelölni bizonyos pontokat, hogy hazataláljunk. A díjazottak laudációját Deme Péter olvasta fel.
A műemlékvédelemért Forster Gyula-díjban részesült:
Brutyó Mária okleveles restaurátorművész, a hazai monumentális festészeti emlékek, ezen belül is ezek legősibb műfajának, a mozaikoknak kiváló szaktudással és magas szinten történő restaurálása, a mozaikművészet mára már feledésbe merült rejtett technikáinak kutatása és alkalmazása területén végzett közel harminc éves kiváló tevékenységének elismeréseként.
Dávid Ferenc művészettörténész, a hazai műemlékvédelem és a művészettörténeti kutatás meghatározó személyiségének fél évszázados igen jelentős, példamutató és újító kutató munkásságának elismeréseként.
Széphegyi László okleveles építészmérnök, az építészeti értékek megőrzése iránt tanúsított elkötelezettsége, valamint két és fél évtizedes, a műemlékvédelem területén magas szinten, sok alázattal végzett következetes, kitartó és példamutató hatósági munkájának elismeréseként.
A régészeti örökségért Schönvisner István-díjban részesült:
Dr. Palágyi Sylvia régész, a történettudományok kandidátusa, több mint négy évtizedes pályafutása során elért kiemelkedő eredményeiért, különös tekintettel a balácai római kori villagazdaság feltárása, hazai bemutatása és nemzetközi hírnévre emelése érdekében végzett iránymutató tevékenységéért.
Dr. Müller Róbert középkoros régész, nemzetközi rangú kutató, a hazai régészeti örökség feltárásában, a hazai és nemzetközi szakmai közéletben, valamint a régészeti örökség védelmében kifejtett több mint negyven éves, magas színvonalú tevékenységéért.
A műemlékvédelemért Forster Gyula-emlékérmet kapott:
Fábián Éva okleveles építészmérnök, Kaposvár történeti építészeti értékeinek és arculatának hiteles megőrzése érdekében a város főépítészeként kifejtett következetes és eredményes tevékenységéért.
Dr. Fülöp István okleveles gépészmérnök, a gödöllői Városvédő Egyesület elnöke, Gödöllő és környéke építészeti arculatának és értékeinek megőrzése érdekében kifejtett több mint két évtizedes erőfeszítéseiért és az elért eredményekért.
Kertész Margit, a KÖH vezető főtanácsosa, a kulturális örökség népszerűsítésében páratlanul eredményes, sok látogatót vonzó Kulturális Örökség Napjainak kreativitással és odaadással évente történő megszervezéséért és országosan ismertté tételéért.
Lázár Lenke újságíró a magas szakmai színvonalú, Termés-, Építő-, Mű- KŐ újság saját kiadásban, önzetlenül, minden ellenszolgáltatás nélkül történő megjelentetése és terjesztése által a műemlékvédelem területén végzett hiánypótló tevékenységéért.
Ludwig Emil művészettörténész, a kulturális örökség emlékeinek a sajtó eszközével történő, szakmailag hiteles bemutatása, népszerűsítése és széles körben történő megismertetése érdekében kifejtett több évtizedes tevékenységéért (Magyar Nemzet - Rejtőzködő Magyarország).
A Wekerlei Társaskör Építészklubja az értékmentő szemléletnek a helyi közösség körében történő népszerűsítése és ezáltal a műemléki jelentőségű területté nyilvánított Wekerle-telep értékeinek szakszerű megőrzése érdekében kifejtett, önzetlen és példaértékű munkájukért és eddig elért sikereikért. A díjat az Építészklub elnöke, Somlói Judit vette át.
A régészeti örökségért Schönvisner István-emlékérmet kapott:
Deli Ferenc nyugalmazott tanító, a fiataloknak a múlt tiszteletére való neveléséért, illetve a Hajós és környéke régészeti öröksége megőrzése érdekében önzetlenül vállalt és gyakorolt, több mint fél évszázados vigyázó gondoskodásáért.
Hesztera Aladár okleveles restaurátor, magas szakmai színvonalon és művészi igényességgel végzett restaurátori munkásságának és a középfokú restaurátorképzés terén szerzett érdemeinek elismeréseként
Salétli György, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága falugazdásza, amatőr régészeti, őslénytani és néprajzi kutató számos régészeti lelőhely felkutatásában, megmentésében és ismertté tételében játszott szerepéért, valamint az örökségvédelmi szakemberek munkájának hathatós segítéséért.
Somlósi Éva, az MTA Régészeti Intézete főrestaurátora, több mint negyven éves, a régészeti leletek rendkívüli szakértelemmel, aprólékos gonddal, és hallatlan türelemmel történő restaurálásáért, széles körű szakmai ismereteiért és ezek önzetlen megosztásáért.
Régészeti leletmentés jutalmazása
Dr. Tamási Judit, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke régészeti lelőhely megtalálásáért és bejelentéséért elismerő oklevélben és könyvjutalomban részesítette Imre Gábort, a FŐTÁV munkatársát. 2009 tavaszán domborművekkel díszített római kori síremlékek kerültek elő Budán, a XI. kerületben, a Rupphegy oldalában, földkitermelés során. A FŐTÁV munkatársának bejelentését követően a Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeumának régészei nagyméretű, díszes sírépítményhez tartozó faragványokat, köztük egy latin nyelvű sírfelirattal ellátott kőemléket találtak. A lelet-együttest összesen hat, mészkőből faragott kőemlék alkotja, közülük öt a teljesen azonos kőanyag és a faragási stílusban mutatkozó egyezések alapján összetartozott, a kőlapok egy többemeletes, összetettebb sírépítmény elemei lehettek. A hatodik darab ezektől teljesen független kőemlék, egy sztélé talapzata.
ICOMOS-díjak
Dr. Nagy Gergely, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a díjak odaítéléséről több szakmai szervezet (Magyar Építőművészek Szövetsége, Magyar Urbanisztikai Társaság, Porta Speciosa) képviselőiből álló zsűri döntött.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ICOMOS-díjjal ismerte el a Rácz fürdő együttesét, a történeti előzményeinek feltárását, valamint a mértéktartó kortárs építészeti beavatkozások mellett a műemléki értékek szakszerű és szemléletes bemutatását. A szükséges új kiegészítések visszafogott, modern hangvételben készültek, amely semleges üvegfelületeivel, felülvilágító rendszerével, 60 fokos raszterével egységbe vonja a teljes együttest, egyúttal kiemeli a megőrzött, illetve visszaállított értékes történeti részeket. Az Ybl Miklós tervezte melegvizes medence felülvilágítós kupolaterét gondosan helyreállították, a zuhanycsarnok és a hozzá kapcsolódó langyos-vizes kupolatér a fennmaradt ábrázolások és maradványok alapján különleges, 1:1-es makettként épülhetett újjá. A díjazott épületet Ágostházi László mutatta be, a kitüntetést dr. Nagy Gergely adta át Dévényi Tamás vezető tervezőnek, a kivitelezést végző Magyar Építő Zrt. képviselőjének, valamint Ferenchalmy Katalin műemléki felügyelőnek. A művészettörténeti kutatást Bor Ferenc és Bartos György végezte.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ICOMOS-díjjal ismerte el a sopronbánfalvi volt pálos-karmelita rendház integrált szemléletű, fenntarthatóságot és a műemléki értékek védelmét szolgáló helyreállítását, valamint az illeszkedő, új rendeltetés kialakítását. A középkori alapokra épült együttes mai formáját a barokk korban kialakult elrendezés határozza meg. A díszes refektórium stukkós mezőinek teljes mennyezetfestését restaurálták, a tér eredeti funkciójának megfelelően étkező lett, a felette elhelyezkedő egykori novíciátus mestergerendás, famennyezetes nagyterme pedig közösségi célokat kapott. A padlástér már a barokk korban magas térdfallal épült, így eredeti formájának megtartásával alkalmas volt a hasznosításra. A déli szárnyban, a nyitott fedélszék alatt kiállító- és rendezvénytér, a nyugatiban csoportos meditációs terek kaptak helyet, az északiban pedig könyvtár nyert elhelyezést. A kutatás a díszítőfestés nyomait is feltárta, ezeket is konzerválták. A díjakat Magyari Éva vezető tervező, Kovács Gábor megbízó, Karsai Gábor igazgató, Balázsik Tamás művészettörténész, valamint Dávid Ferenc művészettörténeti szakértő, műemléki konzulens vette át. Veöreös András műemléki felügyelő nem tudott jelen lenni a rendezvényen.
Műemlékvédelmi Citrom-díjban részesült:
A Budai Várhegy nyugati várfalában, a Karakas pasa torony közelében félbeszakadt mélygarázs építkezése. A CITROM-díjjal az ICOMOS fel kívánja hívni a figyelmet a műemlékekhez kapcsolódó, megszakadt, befejezetlen beruházások rossz gyakorlatának érzékelhető elterjedésére, növekvő számára és elkerülésük szükségességére. Ezek a felében-harmadában maradt beavatkozások nemcsak rontják környezetünk esztétikáját, hanem az érintett műemlékeink állagát, gyakorta a pusztán fizikai fennmaradásukat is rendkívüli mértékben veszélyeztetik.
A Szakály községben, a Rákóczi u. 340. alatt állt az egykori Kaposmenti Tájház lebontott épülete. A nyolcvanas évek elején példamutatóan helyreállították az épületet, berendezték, amit az állami tulajdonjog fenntartása mellett a település használt tájházként. Egy tűzvész a tetőszerkezet egy részét elpusztította, ám a kár ekkor még helyrehozható lett volna. Sajnos ezt követően azonban a nemtörődömség az épület teljes megsemmisüléséhez vezetett. A maradványokat a település a katasztrófavédelemmel bontatta el. Ezzel nemcsak az épület tűnt el, de a példamutató helyreállításba fektetett munka szellemi és anyagi energia is hiábavalóvá vált. Az örökségvédelem a CITROM-díjjal erre a káros és megengedhetetlen jelenségre szeretné felhívni a figyelmét minden érintettnek és érdekeltnek.
14:13
Gratulálok mindkét tervezőcsapatnak!