II. PLAN-NET.HU Településfejlesztési Konferencia - beszámoló
2012. április 5-én Nyíregyházán megrendezett immár második alkalommal rendezték meg a PLAN-NET.HU Településfejlesztési Konferenciát. Az előadók az átalakuló közigazgatás, a települések, megyék és régiók változó szerepének kérdését járták körül, valamint a vidékfejlesztés jelenét és új távlatait mutatták be. Végh József építész, városépítési szakmérnök, a rendezvényt szervező ART VITAL Kft. ügyvezetőjének beszámolója.
Az elmúlt hónapok egyik legnagyobb jelentőségű, orszáogan is egyedinek számító településfejlesztési konferenciáját rendezték meg 2012. április 5-én Nyíregyházán - az ART VITAL Kft. szervezésében -, az Alpár Ignác tervezte Megyeháza falai között. Az aktuális és izgalmas rendezvény száz főt jóval meghaladó hallgatósága előtt egyetemi oktatók, gyakorló szakemberek, önkormányzati és minisztériumi vezetők olyan kérdésekre és témákra irányították a figyelmet, amelyek ma aktuálisabbak, mint valaha: a megyék alapvetővé vált szerepe a területfejlesztésben és a paradigmaváltás az Európai Unió 2014 utáni fejlesztéspolitikai céljaiban és eszközeiben.
Az építészet elméleti ügyeiben is jártas és legalább az ötvenes éveiben járó szakemberek még emlékezhetnek az I. és II. Tiszántúli Építészeti Konferencia több évtizeddel ezelőtti országos hírű rendezvényeire. Ezt követően sok-sok éven át nem volt hasonló eseményre példa Nyíregyházán. 2010-ben az ART VITAL Kft. és partnerei, a PLAN-NET.HU Építőipari Mérnöki Hálózati Klaszter tagjai összefogásának, valamint egy sikeres pályázatnak köszönhetően új konferencia-sorozat indult útjára, mely a településfejlesztés aktuális kérdéseinek figyelemmel kísérését tűzte zászlajára.
Az immár második alkalommal megrendezett eseményre az ART VITAL Kft. által gesztorált PLAN-NET.HU Építőipari Mérnöki Hálózati Klaszter, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Építész Kamara, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. összefogásának köszönhetően, a városi és a megyei vezetés támogatásával került sor. A rendezvény szervezését a Magyar Építész Kamara Területi Kamarái és a Magyar Urbanisztikai Társaság is segítette. A konferenciára az ország számos területéről regisztráltak az érdeklődők, a közel 150 fő résztvevő között építészek, urbanisták, mérnökök, főépítészek, polgármesterek, kistérségi menedzserek, hatósági munkát végzők, beruházással, településfejlesztéssel foglalkozó cégek képviselői, városvédők és a téma iránt nyitott érdeklődők egyaránt megtalálhatók.
A konferencia tematikája
A nyíregyházi építészeti-mérnöki klaszter nevére utaló II. PLAN-NET.HU Településfejlesztési Konferencia idei rendezvénye „A településfejlesztés új távlatai - Az elmélet, a gyakorlat, a szabályozók és a jövőkép" alcímet viselte. A témának külön aktualitást adott a rövidesen lezáruló 2007-2013 közötti, valamint ezt követő uniós tervezési időszak áttekintésének időszerűsége. Előbbieken túl a szervezők meghatározó témakörnek szánták a lényegi átalakulási folyamaton átmenő közigazgatás vizsgálatát a települések, a járás, a megye és a régió változó szerepe miatt. A gondolatsor zárására és egyfajta összegzés megtételére a vidék- és falumegújítás, valamint a településfejlesztés jelenének és jövőjének témaköre kínált lehetőséget. A rendezvény első részében a szervezők bemutatkozására és elméleti kérdések áttekintésére, a második részben esettanulmányok, projektek bemutatására, a harmadik részben pedig a településfejlesztés aktuális kérdéseinek vizsgálatára került sor.
A konferencián elhangzottak rövid áttekintése
A rendezvény „alaphangját" a nemzetközileg is ismert és sikeres, helyi illetékességű CANTEMUS kórus rövid fellépése adta meg, melyet követően Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye vezetése részéről Dr. Kovács Ferenc polgármester, valamint Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke köszöntötte a konferencia résztvevőit. A további program az elmélet és a gyakorlat számos országos hírű szaktekintélyét, valamint mértékadó helyi szakemberét vonultatta fel.
A délelőtti program részeként „Promenadológia - sétatudomány" címmel a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszéke részéről Dr. Meggyesi Tamás professzor emeritus előadásából megtudhattuk, hogy „az egy-egy épületre, mint tárgyra koncentráló hagyományos építészeti és műemléki szemlélettel szemben a promenadológia (Spaziergangswissenschaft, strollology, sétatudomány) a mozgás közben, egy útvonal végigjárása során észlelt benyomások sorozatának tanulmányozása, amit az 1960-as évektől kezdve lineáris vagy szekvenciális látványelemzésnek is hívnak. Újra fel kell fedeznünk az utcák és terek világának folytonosságát, ami értelmet ad az egyes építményeknek – és nem fordítva. Aktuális feladat, hogy a promenadológia segítségével megújítsuk, humanizáljuk és közkinccsé tegyük a városépítészet világát."
A továbbiakban„Városok és vidékeik" címmel a nemrég megalakult Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnökének, Dr. Csatári Bálint geográfus egyetemi docensnek az előadása hangzott el, aki a hazai térségek fejlődését, az európai léptékű fejlődési összefüggéseket és a hálózatok fontosságát egyaránt vizsgálta. A két előadás között a konferencia mértékadó szakmai hátterét jelentő és szervezését végző szervezetek képviseletében az ART VITAL Kft. által gesztorált Plan-net.hu Építőipari Mérnöki Hálózati Klaszter, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft., valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Építész Kamara tevékenységének rövid áttekintésére került sor a szervezeteket képviselő Végh József építész, Klaszter elnök, Oláh István ügyvezető igazgató, valamint Kulcsár Attila DLA, Ybl-díjas építész, kamarai elnök előadásában. A megyei Építész Kamara 10 éves visszatekintését az erre az alkalomra összeállított kiállítási anyag tette teljessé.
A továbbiakban projektek és esettanulmányok bemutatására került sor, amelynek részeként Veres István városi főépítész Nyíregyháza aktuális városfejlesztési kérdéseiről, a megvalósult fejlesztésekről és a további elképzelésekről adott számot, Deák Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség vezető menedzsere pedig a 2007-2013 közötti programozási időszak eredményeit foglalta össze és bemutatta a példa értékű „pilot-projekteket".
Kulcsár Attila DLA, Ybl-díjas építész, a Pláne és Plánum Építészeti Tervező Kft. ügyvezetője a nyírbátori várostörténeti sétány kapcsán elmondta, hogy „a Református és a Katolikus Minorita templomot, mint a Hit fórumait változatos térsorolással sétány köti össze, amely kertészeti eszközök mikro-színpadain várostörténeti jeleneteket sorakoztat, szobrokkal. A hausszmani gesztus Nyírbátorban európai szintű promenádot hozott létre az örökségvédelem rekonstruktív kiegészitései között, mely a városlakók és a turizmus számára egyaránt szerethető és érthető."
Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója a településfejlesztés, valamint az ár- és belvízvédelem összefüggéseiről tartott előadásában elhangzott, hogy „a károk megelőzésében a legfontosabb az adottságoknak és előírásoknak megfelelő területhasználat, mivel ezzel csökkenteni lehet a vizek által fokozottan veszélyeztetett területek kárérzékenységét. A 2001-es árvízi katasztrófában a Tisza elöntötte a Bereget, magyar és ukrán területen összesen 32 ezer hektárt. A katasztrófa alapot teremtett arra is, hogy az újjáépítés által érintett településeken felülvizsgálják a rendezési terveket és a vízjárta területekre építési tilalmat jegyezzenek be. Módosításra kerültek, szigorodtak az építésügyi előírások is."
A délutáni program kifejezetten aktuális és izgalmas előadás sorozatát Bajnai László PhD, a budapesti székhelyű Városfejlesztés Zrt. vezérigazgatójának előadása nyitotta meg „A településfejlesztés és a változó közigazgatás – a település, a járás, a megye, a régió átalakuló szerepe" címmel. Elhangzott, hogy „2014 és 2020 között a településfejlesztés tervezése és megvalósítása az EU fejlesztéspolitikájában bekövetkezett paradigmaváltás miatt a jelenlegitől gyökeresen eltérő környezetben történik. A hazai közigazgatási rendszer átalakulása mellett az EU fejlesztéspolitikai céljainak és támogatási eszközeinek megújulása hozza a legnagyobb változásokat. Meghatározóvá válik az integrált területi szemlélet, a teljesítményelv és a pénzügyi hatékonyság követelményeinek fokozott érvényesítése. Aktualizált városfejlesztési stratégiák és területi tervek szükségesek! A felkészüléshez rendelkezésre áll az a bevált operatív városfejlesztési eszköztár, amelynek alkalmazása lehetővé teszi bevételtermelő komplex városfejlesztési, településfejlesztési akciók megvalósítását."
Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke „A területfejlesztés és az átalakuló megyei intézményrendszer" című, nagy érdeklődéssel várt előadásában elmondta, hogy „2012. január elsejétől megváltozott a megyei önkormányzatok szerepe. Az állam felügyelete alá kerültek az egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi és oktatási intézmények, ezzel a megyei önkormányzatok intézményfenntartói szerepköre megszűnt. A megyei önkormányzat két legfontosabb feladata a megyei szintű területfejlesztés és területrendezés lett. A módosított területfejlesztési törvény (1996. évi XXI: tv. A területfejlesztésről és területrendezésről) értelmében 2012. év elejétől a megyei önkormányzatok vették át a megszűnő regionális fejlesztési tanácsok és a megyei területfejlesztési tanácsok területfejlesztéssel összefüggő feladatait is. A jövőben ennek okán a feladatellátás a területfejlesztésre, területrendezésre, vidékfejlesztésre összpontosul. A megyei önkormányzat alapvető feladata ebből adódóan, hogy a megye területén összehangolja a kormányzat, az önkormányzatok és a gazdasági szervezetek fejlesztési elképzeléseit."
Tartalmas és hiánypótló témával foglalkozott Jambrik Imre mb. Állami Főépítész előadása „A magyar EU elnökség eredményei és az ebből következő településrendezési feladatok" témakörben, amelyből megtudhattuk, hogy „a magyar EU elnökség eredményeiből a következők érdemelnek kiemelt figyelmet:
-Klímabarát városi kézikönyv és a Budapesti nyilatkozat (klímatudatos fejlesztési stratégiák a magyar EU elnökség városfejlesztési eredményei tükrében.
-A klímastratégia várostervezésbe ágyazott tervezési lehetőségei.
-A településrendezés során a klímabarát városszerkezet kialakításának jellegzetességei, követelményei (kompakt, tagolt, többközpontú város)
Az EU által támogatott, innovatív városfejlesztési pályázatok véleményezése jelenthet elvégzendő feladatot a jövőben. Fontos feladat továbbá a településrendezési döntéshozói, előkészítő és tervező szakemberek minél szélesebb körében terjeszteni, megismertetni a klímabarát városi kézikönyv tartalmát, alkalmazási lehetőségeit a helyi klímastratégia megalkotására, várostervezésbe történő ágyazásának lehetőségével, a klímabarát városszerkezet kialakításának elveivel."
Dr. Ónodi Gábor okl. építészmérnöknek, a gödöllői Szent István Egyetem docensének, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnökségi tagjának előadásában „A vidék és falumegújítás aktuális tervezési kérdései" kapcsán bemutatta a Darányi Ignác tervet, amely a tanyás térségek 2012. évi fejlesztési programjait még az UMFT kiegészítésével tartalmazza, emellett komplex vidékfejlesztési programok készítését irányozza elő az aprófalvas térségekre, a Tisza-völgyre, a Homokhátságra, az Ormánságra és a Tokaj-Hegyaljára.
Záró előadásként Jármi Gyöngyi vezető tanácsos a Belügyminisztérium Területrendezési és Építésügyi Helyettes Államtitkárság képviseletében „A településfejlesztés jelene és jövője" címmel ismertette a szakmai irányító főhatóság aktuális rendelet alkotási, szabályozási, pályázat kiírási terveit, melyek egyúttal a 2014 utáni támogatási periódusra való felkészülés megalapozó dokumentumai is lehetnek. Kiemelte a kohéziós politika városi dimenzió erősítésének szükségességét, a funkcióbővítő beavatkozások helyett az innovatív beavatkozások lehetőségét. Ismertette továbbá az Integrált Területi Beruházások (ITB) pályázatának megnyitását, továbbá a várostervezésben bevezetésre kerülő új módszertan (RFSC) alkalmazási körét, ami alapvetően webes felületen történik és hatékony kommunikációt eredményez.
A konferencián nem került megtartásra a „Monor városközpontjának megújulása" címmel tervezett előadás. A város főépítésze, Nyeste László néhány nappal a rendezvény előtt váratlanul rosszul lett és életét a gyors orvosi beavatkozás sem tudta megmenteni. A konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek kollégájuk emléke előtt, az elmaradt előadás helyett pedig a monori városközpont rehabilitációt bemutató „IN MEMORIAM NYESTE LÁSZLÓ" feliratú tablók adtak számot a megvalósulás küszöbére érkezett „monori álmokról". A konferencia a késő délutáni időszakban a rendezvényt levezető és a szervezők záró gondolatait tolmácsoló Végh József építész, Klaszter elnök zárszavával ért véget.
Záró gondolatok
A konferencia remélhetőleg számos olyan kérdésre adott választ, amelyek a település- és vidékfejlesztés területén dolgozó szakembereket, a jelen és a közeljövő fejlesztési kérdései iránt érdeklődőket egyaránt foglalkoztatják. A rendezvényen elhangzott előadások anyagát a szervezők a www.artvital.hu, valamint a www.plannet.hu honlapokon minden érdeklődő számára elérhetővé tették.
A konferencia üzeneteként megfogalmazható, hogy a szakma, a közigazgatás jelentős változásokon megy át, amelynek követése folyamatos odafigyelést, kreatív együttgondolkodást és együttműködést igényel. A jelen időszak vissza nem térítendő támogatásait a következő tervezési időszakban különböző visszatérítendő források megjelenése váltja fel, ezért célszerű a ma még elérhető, és az év során várhatóan megjelenő további vissza nem térítendő források kihasználása, hasznosítása, amit a vállalkozói és a közszféra szereplői remélhetőleg egyaránt felismernek. A megyék átalakuló szerepe és a területfejlesztés vonatkozásában növekvő szerepvállalása várhatóan szintén kedvező hatással járhat a fejlesztésekre. Az előbbiek remélhetőleg már rövid távon is éreztetik hatásukat, középtávon pedig minden bizonnyal élénkíteni fogják a tervezési, építési piacot és a közeljövőben javulhat az érintett szakma munkaellátottsága is.
A profiljában egyedülálló, tervezőket, műszaki irodákat tömörítő, nyíregyházi székhelyű Plan-net.hu Építőipari Mérnöki Hálózati Klaszter üzenete a tervező-szolgáltató műszaki szervezetek számára, hogy használják ki a klaszter létrehozásában, működésében rejlő együttműködési, továbbképzési, hatékonyság növelési, piacszerzési és pályázati lehetőségeket, ami az építőipar és az ahhoz kapcsolódó szakmák nehéz helyzetében komoly segítséget jelenthet a válságos időszak túléléséhez és a meglévő kapacitások és munkahelyek megőrzéséhez.
A PLAN-NET.HU Építőipari Mérnöki Hálózati Klaszter és szervező társai továbbra is elkötelezettek a rendezvénysorozat folytatása mellett. A tervek között a konferencia nemzetközi szintűvé fejlesztése is szerepel, amihez a térség határmenti pozíciója kedvező lehetőséget biztosít.
Végh József
építész, városépítési szakmérnök,
a klaszter gesztor ART VITAL KFT. ügyvezetője