Ilyen lett a 2024-es "Év Design Irodája", a HelloOffice
Az ipari ingatlanok terén tevékenykedő hazai cég, a HelloParks vezetése új irodája tervezését a MádiLáncos Studio szakembereire bízta. A vállalat új központját 2023 végén adták át a Corvin ONE épületének legfelső emeletén, amivel 2024-ben sikerült elnyerniük "Az Év Design Irodája" díját. A belsőépítész iroda a következőképp mutatja be a projektet.
A HelloParks egy viszonylag friss magyar cég, a Futureal-csoport ingatlanfejlesztő ágazatának egyik leányvállalata. A vállalkozást mindössze pár fővel alapították meg 2020-ban, de a dinamikus növekedésnek köszönhetően ma már több mint 80 fő dolgozik náluk. Négy helyszínen – Alsónémediben, Pátyon, Maglódon és Fóton – hoztak létre logisztikai központokat, ahol bérelhető raktár- és iparcsarnokokat kínálnak ügyfeleiknek, a portfólió kiépülésével majd több mint 1 millió négyzetméteren.
A cég fejlődésével párhuzamosan gyorsan kinőtték az első irodájukat, így – az épületen belül – új emeletre költöztek. A helyszín adottságai – az elnyújtott alaprajz, a korábbi folyosós-cellás elrendezés – finoman szólva sem voltak ideálisak, így a belsőépítészeknek ezekre a nehézségekre megoldást kellett találni.
Mielőtt a pontos tervek kidolgozására sor került volna, a munka egy workplace strategy készítésével indult, amelynek segítségével a belsőépítészek megalkották a munkafolyamatokhoz leginkább megfelelő funkcionális rendszert, hogy a munkavállalók minél hatékonyabban tudjanak dolgozni és a legjobban kihasználhassák a rendelkezésükre álló területet. A cél a szervezettség növelése volt, a riport segítségével pedig valódi válaszokat kaptak arra, hogy ezt hogyan érhetik el.
A tervezési koncepció
A belsőépítész iroda közleménye így jellemzi a projektet: "A MádiLáncos tervezői az eredetileg igen rossz adottságú tér középpontjába egy olyan teret képzeltek el, ami alkalmas spontán találkozásokra vagy akár a hivatalos megbeszélésekre is. A téralakítás és a hozzá illő bútorok hangulata itt kevésbé emlékeztet irodára, sokkal inkább egy kényelmes otthonban vagy egy hangulatos kávézóban érezhetjük magunkat, ami éles ellentétben áll a cellákra osztott, izolált, nem éppen inspiratív világgal, ami a korábbi irodát jellemezte." – írják.
Az elszigetelt elrendezés helyett olyan nyitott irodatereket szándékoztak tervezni, ahol az információ szabadon áramlik, ahol közösen dolgozhatnak a jellemzően 6–8 fős munkacsoportok, de lehetőség van az elvonulásra, a nyugodtabb munkára is. A kisebb méretű fókuszszobák és az informális tárgyalók 3 fő csendes, fókuszált munkavégzésére alkalmas helyek, amelynek egyedi designja révén egy kis otthonosságot igyekeztek csempészni az irodatérbe.
Az irodatér designjában hangsúlyosan jelenik meg maga a cég a brandszínekkel, a logóval és számos apró részlettel. A tevékenységükre utal az eredendően ipari ingatlanok külső burkolataként megszokott szinuszlemezek megjelenése is a belső térben: ezt az anyagot gyakran használják indusztriális környezetben, hatalmas csarnokok burkolataként, itt azonban kortárs belsőépítészeti elemként szerepel.
"Megrendelőként határozott elképzelésekkel érkeztünk a MádiLáncos Studio csapatához mind az alaprajzot, mind a terek funkcióját tekintve, egészen az olyan részletekig, mint a színvilág vagy az ergonómiai szempontok. Az is kiemelten fontos volt, hogy a tervezés során a flexibilitást helyezzük előtérbe, hiszen a HelloParks irodája egy olyan időszakban valósult meg, amikor a világban egyetlen dolog volt biztos: a folyamatos változás. El akartuk kerülni a monofunkciós terek létrehozását, így mindenhol alapvető szempont volt a tér átalakíthatósága és a multifunkcionalitás. Ebben kiváló partnernek bizonyult a MádiLáncos Studio, szakmai segítségüknek köszönhetően az iroda kialakításánál mindenhol sikerült az elképzeléseinket magas színvonalon megvalósítani" – mondja a közös munkáról Patai Rudolf, a HelloParks property management igazgatója és társalapító partnere.
Fenntarthatóság
A MádiLáncos Studio csapata elkötelezett a fenntarthatósági törekvéseket illetően, és ebben a projektben is kiemelt cél volt, hogy minden lehetséges ponton érvényesüljenek ezen szempontok, amelyben partnerre találtak a megbízóban, a HelloParks csapatában is.
Ahogy írják, a pazarló szemlélet ellen szólt például, hogy a korábbi beépített üvegfalelemeket, valamint az irodabútorokat, a különböző szekrényeket és ülőbútorokat nem dobták ki, hanem némi frissítés után ismét felhasználták. Megtartották a gépészeti berendezések egy részét is, a padlót pedig újrahasznosított anyagokból készülő szőnyegekkel burkolták. A belsőépítészek növényeket is elhelyeztek a belső terekben. A növények szeretete már korábban is jellemző volt a megbízónál, de ezeknek rendezettebb elrendezést kellett találni.
Az ingatlanfejlesztő cég új központja 2024 februárjában elnyerte "Az Év Design Irodája" kitüntető címet az Év Irodája versenyen. "Az egyedi anyagválasztás, a flexibilitás, valamint a funkció- és térelválasztás maximálisan támogatja az iroda dolgozóit, hogy teljes erővel a HelloParks jövőbeni fejlődésére koncentráljanak" – áll a zsűri indoklásában.
A közös munka nem áll meg, a HelloParks a MádiLáncos Studiót bízta meg azzal a feladattal, hogy a korábbi sikeres együttműködés után tervezze meg az összes telephely ikonikus fogadóépületét és a hozzá tartozó kiegészítő funkciókat, így az irodákat, az éttermeket és a kávézókat is.
Az irodatér design-jában hangsúlyosan jelenik meg maga a cég a brandszínekkel, a logóval és számos apró részlettel. A MádiLáncos tervezői az MLS Green Guide-ban foglalták össze azokat az alapelveket és jó gyakorlatokat, amelyekkel jelentős mértékben csökkenthető egy-egy beruházás ökológiai lábnyoma. Ezeket az elveket alkalmazták az új HelloOffice kialakításakor is.
Vezető tervezők: Sárosdi-Mádi Krisztina, Láncos Áron, Szlovák János
Projektvezető: Incze Ádám
Tervezők: Bálint Dóra, Béres Adrienn, Jakó András, Kovács Edmond, Pallai Patrik
Forrás: MádiLáncos Studio